Πέτα(6)ε φωτιές ο Αρίων και έμεινε στην κατηγορία

12/04/2023 - 18:35 Τελευταία τροποποίηση στις 12/04/2023 - 19:22

Παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε το ντέρμπι παραμονής στην κατηγορία ο Αρίων, ο οποίος στον πιο κρίσιμο αγώνα της χρονιάς πέταξε φωτιές 6-2 και καθάρισε την υπόθεση παραμονής από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Στο δεύτερο παιχνίδι στη Φίλια, οι γηπεδούχοι νίκησαν 3-1 τον Ανδρονικά.

Σαρωτικός ο Αρίων

Ο Αρίων όπως πέρυσι έτσι και φέτος, κλήθηκε να σώσει τη χρονιά στα μπαράζ, με τη μόνη διαφορά ότι φέτος από το πρώτο ημίχρονο του αγώνα ήξερε ότι θα αγωνιστεί και τη νέα σεζόν στην μεγάλη κατηγορία του νησιού, αφού το σκορ ήταν ήδη 4-0. Ο Ατρόμητος των πολλών προβλημάτων στον επίσης κρισιμότερο αγώνα της σεζόν και για εκείνον, παρά το πλεονέκτημα των δύο αποτελεσμάτων, εμφανίστηκε στο γήπεδο ξανά με 11 ποδοσφαιριστές και έχασε τη μάχη της παραμονής με κάτω τα χέρια. Ο Ζούζι με πλασέ στο 6ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους, στο 24' ο Μόλβαλης διπλασίασε για την ομάδα του, στο 28' ο Κυριάκου με μακρινό σουτ έκανε το 3-0 και ο Ζούζι ξανά στο 38' το 4-0.

Στο 60' μείωσε για τον Ατρόμητο ο Ιγνάτης Γιαούπι, όμως ο Ζούζι στο 75' σημείωσε το τρίτο προσωπικό του τέρμα και πέμπτο για την ομάδα του Μολύβου, ο Σταυρινός στο 80' σκόραρε για το 6-1 και ο Ιντζές στο 89' μείωσε στο τελικό 6-2. Μετά τη λήξη του αγώνα παίκτες, διοίκηση και φίλαθλοι του Αρίωνα πανηγύρισαν έντονα την παραμονή της ομάδας στην κατηγορία. Στο στρατόπεδο του Ατρομήτου πικρά τα συναισθήματα, με την ομάδα να επιστρέφει μετά από αρκετά χρόνια στην Β ΕΠΣ Λέσβου.

Πήρε την πρώτη θέση η Φίλια

Σε ένα άνευ βαθμολογικής σημασίας αγώνα, η Φίλια νίκησε 3-1 τον Ανδρονικά και τερμάτισε στην πρώτη θέση των play outs. Στο 11' ο Χριστόδουλος Πανταζής έκανε το 1-0 και στο 48' ο Γρούβας πέτυχε το δεύτερο τέρμα των γηπεδούχων. Ο Λουκάς Αγριτέλλης στο 56' μείωσε 2-1 για τον Ανδρονικά και ο Γρούβας ξανά στο 85' σημείωσε το 3-1 για τη Φίλια. Με τις δύο αναμετρήσεις της 5ης και τελευταίας αγωνιστικής των play outs, ολοκληρώθηκαν οι αναμετρήσεις του πρωταθλήματος της Α ΕΠΣ Λέσβου για την ποδοσφαιρική σεζόν 2022-23.