Φωτιά στην κορυφή!

16/04/2011 - 21:09 Τελευταία τροποποίηση στις 17/04/2011 - 17:48

Ανατροπές και έντονες συγκινήσεις περιελάμβανε η 28η Αγωνιστική της Α' Κατηγορίας, στα ματς που διεξήχθησαν το απόγευμα.

Στο σούπερ ντέρμπι της Αγίας Παρασκευής, ο τοπικός Διαγόρας κατόρθωσε να πάρει τη νίκη απέναντι στον πρωτοπόρο Όλυμπο, που -σε ακόμα ένα ματς- προηγήθηκε στο σκορ, ωστόσο δεν κατόρθωσε να διατηρήσει το προβάδισμά του μέχρι το τέλος.

Στην Αγία Μαρίνα, ο Ατρόμητος είχε εύκολο έργο απάνεντι στον Αλκιβιάδη Κάτω Τρίτους (4-0) και πλησιάσε έτσι την ομάδα της Αγιάσου στην κορυφή, απέχοντας πλέον μόλις 3 πόντους. Με νίκες συνέχισαν την πορεία τους η Αναγέννηση Γέρας και η Προοδευτική Σκ. Καλλονής, που επιβλήθηκαν εκτός έδρας επί του Αρίωνα Μήθυμνας (1-4) και της Φίλιας (0-2), αντίστοιχα.

Νικηφόρα έληξε για τους γηπεδούχους το ματς ανάμεσα σε Δόξα Πλαγιάς και Βύρωνα Μόριας (3-1), ενώ στην ισοπαλία και μάλιστα με το ίδιο σκορ, έμειναν οι αγώνες της ΑΕΜ με τον Αιγέα Πλωμαρίου (2-2) και του Αετού Λουτρών με τη Θύελλα Πηγής (2-2).

Τα Φύλλα Αγώνων

Μπορεί το Α' Ημίχρονο να βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα, όμως στην ανάπαυλα, φαίνεται πως κάτι... ήπιε ο Κούτσας, που με ένα προσωπικό σόου και τέσσερα προσωπικά τέρματα, χάρισε τη νίκη στον Ατρόμητο με 4-0. Ο Αλκιβιάδης ολοκλήρωσε το ματς με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Χαρ. Δάλλα. Για την ομάδα της Αγίας Μαρίνας είχε δοάρι ο Χριστοδούλου.

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο από τους Κέλπαλη και Νερατζή, η Προοδευτική Σκάλας Καλλονής συνέχισε την πολύ καλή της παρουσία στα τελευταία ματς, επικρατώντας και μέσα στην έδρα της Φίλιας με 0-2.

Οι γηπεδούχοι είχαν το κίνητρο και πήραν γρήγορο προβάδισμα δύο τερμάτων από το ημίχρονο, χάρη στα γκολ των Ν. Καραμπάση και Λ. Γεραγωτέλλη. Στην επανάληψη, η δόξα σημείωσε ακόμα ένα γκολ με τον Βαξεβάνη, όπως και ο Βύρων Μόριας με τον Κουγιουμτζή.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν ορεξάτο στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν μάλιστα στο ημίχρονο με 2-0, όμως στην επανάληψη ο Αιγέας Πλωμαρίου ήταν καλύτερος, πίεσε και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2, χάρη σε γκολ που σημείωσαν οι Λούπος και Γιαννίκος.

Οι παίκτες του Θοδωρή Παπαδημητρίου ξεκίνησαν δυναμικά τον αγώνα και προηγήθηκαν με 0-2 στο ημίχρονο χάρη στα τέρματα του Καλλιμαντζέρου. Στην επανάληψη όμως, οι παίκτες του Τάκη Κόκκινου κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα, με γκολ των Βασιλακάκη και Γριπιώτη.

Με γκολ των Εγγλέζου (Αρίων Μήθ.) και Καραντώνη (Αναγέννηση), οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν ισόπαλες στα αποσυτήρια στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, όμως στην επανάληψη, ο Καραντώνης σημείωσε ακόμα δύο γκολ για το προσωπικό του χατ τρικ και με ένα ακόμα τέρμα του Τακού, η Αναγέννηση Γέρας πήρε το τρίποντο της νίκης.

Στο ντέρμπι της Αγίας Παρασκευής, οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια στο τέλος του Α' Ημίχρονου. Στην επανάληψη, ο Όλυμπος προηγήθηκε με γκολ του Τόλη Λαλά παγώνοντας τους γηπεδούχους, που βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα ωστόσο και αρχικά ισοφάρισαν με τον Μελαχροινό, για να πάρουν τελικά τη νίκη με αυτογκολ που σημείωσε ο Αφαλωνιάτης. Η ομάδα της Αγίας Παρασκευής ολοκλήρωσε το ματς με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Σάββα Παπαδημητρίου.