Έπεσε η αυλαία...

03/05/2011 - 14:42 Τελευταία τροποποίηση στις 03/05/2011 - 19:29

Χωρίς να σημειωθεί κάτι το απρόοπτο ολοκληρώθηκε την Δευτέρα η κανονική περίοδος στο πρωτάθλημα της Α κατηγορίας και πλέον οδηγούμαστε στους αγώνες των πλει οφφ οι οποίοι θα αναδείξουν τον φετινό πρωταθλητή.

Ο Όλυμπος τερματίζοντας στην πρώτη θέση με τρεις βαθμούς διαφορά από τον δεύτερο Ατρόμητο έχει το πλεονέκτημα της έδρας αφού τον ευνοεί ακόμη και η ισοπαλία για να κατακτήσει τον τίτλο με την προϋπόθεση φυσικά να περάσει το εμπόδιο του Αστέρα Νίκης στον ημιτελικό την ερχόμενη Κυριακή.

Η ομάδα του Θ. Παπαλόπουλου καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού στα Λουτρά με τον Αετό δεν δυσκολεύτηκε να φθάσει στην νίκη με σκορ 3-0. Τα γκολ του νικητή σημείωσαν οι Λαλάς (2) και Ψαρρός.

Το πλεονέκτημα της έδρας εξασφάλισε και ο Ατρόμητος ο οποίος θα αντιμετωπίσει το ερχόμενο Σάββατο στην Αγ. Μαρίνα τον Διαγόρα τερματίζοντας στην δεύτερη θέση περνώντας με τρίποντο από την Δόξα με 2-0. Ο νικητής καθάρισε σχετικά εύκολα το παιχνίδι καθαρίζοντας το από το πρώτο ημίχρονο  με τον Κυριάκο Κουνιαρέλη και με φανταστικό τέρμα από τον Μαλακό που χάρισαν στην ομάδα τους την νίκη.

Στην Άγ. Παρασκευή  ο Διαγόρας ξέσπασε στην επανάληψη νικώντας με 6-1 την Φίλια. Για την Φίλια αυτό ήταν το τελευταίο παιχνίδι της στην μεγάλη κατηγορία αφού από το επόμενο πρωτάθλημα θα αγωνίζεται στην πιο κάτω κατηγορία. Από δύο γκολ σημείωσαν οι  Διακορώνας και Π. Δελόλμας και από ένα Μελαχροινός και Σταμάτης. Το γκολ της τιμής για τη Φίλια πέτυχε ο Πανταζής.

Παράσταση για ένα ρόλο είχαμε και στην αναμέτρηση του Αστέρα Νίκης με την Προοδευτική με την ομάδα του Γιακαλή να κάνει καλή εμφάνιση ενόψει του κρίσιμου παιχνιδιού με τον Όλυμπο και να φθάνει εύκολα στην νίκη με 5-0. Οι νικητές εκτός από τα γκολ είχαν ευκαιρίες και δύο δοκάρια με τον Διονυσάτο για να διευρύνουν το σκορ και κατάφεραν περισσότερο να είναι αποτελεσματική στο δεύτερο μέρος όπου και σημείωσαν τα τέσσερα από τα πέντε γκολ. Ο Κουκέλλης έβαλε τα δύο πρώτα σκόραραν επίσης Χατζέλλης, Καρυδάκης και Λαμπράκης.

Σαρωτική αποδείχθηκε η Θύελλα στο γήπεδο της συντρίβοντας με 4-0 τον Αιγέα τερματίζοντας στην 8η θέση. Και οι δύο ομάδες αγωνίσθηκαν με πολλούς αναπληρωματικούς με την γηπεδούχο ομάδα να έχει την ουσία. Κάσσος(2), Καλιμαντζέρος και Τσολάκης ήταν οι σκόρερ ενώ ο Γιαννίκος είχε για τον Αιγέα δύο δοκάρια. Νίκη γοήτρου και η τελευταία του στην Α΄ κατηγορία σημείωσε στο γήπεδο του ο Αρίων Μηθ. επί του Βύρωνα με 4-2 κλείνοντας την χρονιά.  Σκόρερς του νικητή ήταν οι Μόλβαλης (2), Κυριάκου και Βαξεβάνης. Για τον Βύρων δίχτυα βρήκαν οι Κουγιουμτζής και Τσαϊρης.

Τέλος δίκαιη ήταν και η νίκη της ΑΕΜ στο γήπεδο των Παμφίλων επι του Αλκιβιάδη ο οποίος αγωνίσθηκε με πολλές απουσίες παικτών του αλλά πάλεψε στα ίσια το παιχνίδι χωρίς να τα καταφέρει. Σκόρερ και των δύο τερμάτων ήταν ο Σεραφίγκος.