Ένας Διαγόρας από τα παλιά...

02/10/2010 - 19:40 Τελευταία τροποποίηση στις 03/10/2010 - 15:11

Με καθαρό σκορ πέρασε ο Διαγόρας Αγίας Παρασκευής από το Ενωσιακό Γήπεδο της Θερμής, όπου αντιμετώπισε τον Αστέρα Νίκης, στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής της Α' Κατηγορίας. Η ομάδα των Μάττα και Ρίππη επικράτησε με σκορ 0-2, χάρη σε δύο γκολ στο β' ημίχρονο της αναμέτρησης, κάνοντας... επαγγελματική εμφάνιση στην επανάληψη. Τα γκολ για την ομάδα της Αγίας Παρασκευής πέτυχαν ο Μανώλης Γκάγκας και ο Μάκης Σαμπάνης. Η ομάδα του Θόδωρου Γιακαλή, αν και ήταν καλύτερη στα πρώτα 45 λεπτά του αγώνα, δεν κατόρθωσε να δημιουργήσει απειλητικές καταστάσεις μπροστά από την εστία των φιλοξενούμενων, με αποτέλεσμα όταν ο Διαγόρας ανέβασε την απόδοσή του στο δεύτερο μέρος, να περιοριστεί σε παθητικό ρόλο. Στα τελευταία 15 λεπτά της αναμέτρησης, υπήρξαν πάντως ευκαιρίες εκατέρωθεν, με τον Αστέρα Νίκης να μην καταφέρνει να μπει ξανά στη διεκδικήση του βαθμού της ισοπαλίας, αλλά και το Διαγόρα να αδυνατεί να δώσει διαστάσεις στην νίκη του.

Στα υπόλοιπα ματς της 2ης αγωνιστικής, ο Βύρων αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 στη Μόρια με αντίπαλο την Αναγέννηση Γέρας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με γκολ του Τακού, όμως ο Βύρων ισοφάρισε με απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Χαρατσιάρη στο β' ημίχρνονο.

Ο Ατρόμητος Αγίας Μαρίνας πέρασε νικηφόρα από το Μόλυβο, νικώντας τον τοπικό Αρίωνα με σκορ 0-1, χάρη σε γκολ που πέτυχε ο Κυριάκος Κουνιαρέλλης με τη συμπλήρωση 70 λεπτών αγώνα.

Το σκορ της ημέρας πέτυχε αναμφίβολα  ο Όλυμπος Αγιάσου, μέσα στο Πλωμάρι, σκορπώντας στους... πέντε ανέμους, με το ευρύ 0-5, τον τοπικό Αιγέα. Τα γκολ της ομάδας του Θοδωρή Παπαλόπουλου πέτυχαν οι Καζάνης (2), Σκαρακάκης, Ψαρρός και Λαλάς.

Αγγλικό σκορ είχαμε στο Γήπεδο "Γεώργιος Σκούφος", όπου η ΑΕΜ κατάφερε να πάρει το τρίποντο της νίκης επί της Δόξας Πλαγιάς, με 3-2. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με αυτογκόλ του Νταλαμπέκη, ωστόσο η ομάδα του Γιώργου Κουτρομπίλα κατάφερε να ανακάμψει και με γκολ των Ξυλά, Μαιστρέλλη και Σεραφίγγου να πάει με το υπέρ της 3-1 στα αποδυτήρια. Στην επανάληψη, το μόνο που κατάφερε η Δόξα Πλαγιάς ήταν να μειώσει το σκορ σε 3-2, με τέρμα που σημείωσε ο Σπανιάς.

Τέλος, λευκή ισοπαλία (0-0) σημειώθηκε στο γήπεδο των Λουτρών, όπου ο τοπικός Αετός υποδέχθηκε τη Φίλια.

Το πρωί, στο ματς που ολοκλήρωσε τη 2η αγωνιστική στην Α' Κατηγορία, η Θύελλα και ο Αλκιβιάδης Κάτω Τρίτους αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα (0-0) στην Πηγή, μοιράζοντας βαθμούς και εντυπώσεις.