Αγωνιστική με... δόσεις!

31/10/2010 - 13:13

Με μόλις τέσσερις αναμετρήσεις άνοιξε η αυλαία της 8ης αγωνιστικής στην Α' Κατηγορία, αφού οι περισσότερες ομάδες είχαν ζητήσει αναβολή των αγώνων τους λόγω της συμμετοχής πολλών ποδοσφαιριστών τους στις Μεικτές της Λέσβου και στο Πανελλήνιο Ενωσιακό Πρωτάθλημα, που ολοκληρώθηκε το Σάββατο. Όλυμπος Αγιάσου και Αστέρας Νίκης συνέχισαν με νίκες την πορεία τους στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας, επικρατώντας του Αρίων Μήθυμνας (2-1) και του Αλκιβιάδη Κάτω Τρίτους (2-4), αντίστοιχα. Αίσθηση προκάλεσε το "2" που έκανε μέσα στη Σκάλα Καλλονής, ο Αετός Λουτρών (1-2) επί της Προοδευτικής, ενώ όμορφο θέαμα προσέφεραν Φίλια και Δόξα Πλαγιάς, σε ένα ματς που έληξε με νίκη των γηπεδούχων (3-2).

Οι υπόλοιπες αναμετρήσεις που συμπληρώνουν το πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής στην Α' Κατηγορία θα διεξαχθούν επίσης με... δόσεις, αφού τη Δευτέρα ο Ατρόμητος Αγίας Μαρίνας θα υποδεχθεί την ΑΕΜ, ενώ την Τετάρτη θα παίξουν Βύρων Μόριας-Θύελλα Πηγής και Διαγόρας Αγ. Παρασκευής-Αναγέννηση Γέρας.

Όλυμπος Αγιάσου-Αρίων Μήθυμνας 2-1

Στο Γήπεδο του Ιππείου, ο Όλυμπος Αγιάσου πήρε το τρίποντο της νίκης απέναντι στον Αρίων Μήθυμνας με σκορ 2-1. Η ομάδα του Θοδωρή Παπαλόπουλου προηγήθηκε στο ημίχρονο με γκολ που σημείωσε ο Χωματάς, ενώ ο ίδιος παίκτης έκανε δύο τα τέρματα της ομάδας του, συνεχίζοντας να φορτώνει με γκολ τις αντίπαλες άμυνες, έχοντας πετύχει 12 γκολ στις τελευταίες 5 αγωνιστικές! Για την ομάδα του Μολύβου σκόρερ χρίσθηκε ο Γ. Βουρσούκης.

Φίλια-Δόξα Πλ. 3-2

Σε ένα ματς, όπου το Α' ημίχρονο συγκέντρωσε όλη τη δράση της αναμέτρησης, η Φίλια πήρε πανάξια νίκη στο γήπεδό της απέναντι στη Δόξα Πλαγιάς με 3-2. Και τα πέντε γκολ σημειώθηκαν στο πρώτο 45λεπτό με τους γηπεδούχους να στέλνουν την μπάλα στα δίχτυα με τους Καζάζη, Βαμβουκλή και Ν. Καραμπάση (αυτογκόλ) και τους φιλοξενούμενους να έχουν σε μεγάλη μέρα τον Γ. Στεργιανό, που σημείωσε δύο τέρματα. Η Δόξα είχε και δοκάρι με τον Τσαραμύρση.

Προοδευτική Σκ. Καλλονής-Αετός Λουτρών 1-2

Τη νίκη της ημέρας πέτυχε ο Αετός Λουτρών μέσα στο γήπεδο της Σκάλας Καλλονής επί της τοπικής Προοδευτικής με σκορ 1-2. Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με σκορ 1-1, χάρη στα γκολ των Νερατζή, για τους γηπεδούχους, και του Ντάνι, για τους φιλοξενούμενους. Το γκολ της νίκης για την ομάδα των Λουτρών σημείωσε ο Ελευθερίου.

Αλκιβιάδης Κ. Τρίτους-Αστέρας Νίκης 2-4

Αντιθέτως με ότι σημειώθηκε στη Φίλια, στο Γήπεδο του Κάτω Τρίτους οι δύο ομάδες φαίνεται πως... φυλούσαν το καλό για το δεύτερο 45λεπτό. Αν και στην ανάπυλα οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 0-0, στην επανάληψη βγήκαν... καυτοί στον αγωνιστικό χώρο, όπου σημειώθηκαν συνολικά έξι γκολ! Ο Αστέρας Νίκης  του Θοδωρή Γιακαλή ήταν ο μεγάλος νικητής της αναμέτρησης χάρη σε δύο πανέμορφα γκολ του εξαιρετικού Χατζέλλη και από ένα των Καρυδάκη και Παπαδημητρίου. Για την ομάδα του Θοδωρή Παπαδημητρίου, σκόρερ χρίσθηκαν οι Β. Σταυρινός και Λαμπούκας.