Έδωσε δικαιώματα με την εμφάνισή του

06/02/2011 - 13:26 Τελευταία τροποποίηση στις 06/02/2011 - 18:06

Ο Αιολικός ήταν κακός νωρίς το απόγευμα, όχι όμως τόσο κακός ώστε να αξίζει την ήττα από το Αιγάλεω, που έφυγε με τους τρεις βαθμούς της νίκης, χάρη στο πέναλτι-δώρο που της έδωσε ο διαιτητής Κορδολαίμης στο 80ο λεπτό της συνάντησης, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Παπουτσής.

Σαν σε μια επανάληψη του αγώνα με το Φωστήρα, εκεί όπου ο Αιολικός ισοφάρισε με πέναλτι στις καθυστερήσεις, ο διατητής Κορδολαίμης αποφάσισε να ντυθεί... Κακρίδης, ζηλεύοντας τη δόξα των ποδοσφαιριστών και παίρνοντας πάνω του όλα τα φώτα, από την απόφασή του να υποδείξει την εσχάτη των ποινών σε μια φάση πεντακάθαρη, για την οποία ο δεύτερος βοηθός Σταμάτης, έχει υποδείξει κόρνερ και ακόμη κι οι παίκτες του Αιγάλεω δεν κατάλαβαν ότι κέρδισαν πέναλτι.

Το παιχνίδι ήταν μέτριο ποιοτικά, με τις δύο ομάδες να θέλουν, αλλά να μην μπορούν να απειλήσουν τις αντίπαλες εστίες, επιδιώκοντας πρωτίστως να διατηρήσουν το μηδέν στην άμυνα. Οι φάσεις μπροστά στα καρέ των Καραβασίλη και Σηφάκη ήταν ελάχιστες και όλα έδειχναν πως το ματς θα λήξει ισόπαλο.

Ώσπου στο 74ο λεπτό, ο Κωνσταντόπουλος με μια δεύτερη ανόητη ενέργεια, αντίκρισε ισάριθμη κίτρινη κάρτα στο ματς και αποβλήθηκε. Ο διαιτητής Κορδολαίμης φάνηκε να έχει... τύψεις για τη βλακώδη -μα καθ' όλα δίκαιη- αποβολή του παίκτη του Αιγάλεω και λίγα λεπτά αργότερα υπέδειξε το πέναλτι, με το οποίο προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι.

Ο Τσαραούσης, έχοντας δευτερόλεπτα πριν περάσει ως αλλαγή, έκανε μια προώθηση από τα δεξιά, ο Καραβασίλης βγήκε γρήγορα, προλαβαίνοντας και απομακρύνοντας την μπάλα σε κόρνερ, όμως ο Κορδολαίμης ανακάλυψε... πεναλτι και ο Παπουτσής είπε "ευχαριστώ" στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα από την άσπρη βούλα.

Σίγουρα, ο Αιολικός δε δικαιούταν να χάσει αυτό το ματς, αλλά δε δικαιούταν και να το κερδίσει. Το Αιγάλεω παρατάχθηκε στο ματς για το "Χ", έπαιξε κλειστά στην άμυνα και τελικά κατάφερε να φύγει με τους τρεις βαθμούς, λόγω της λανθασμένης απόφασης του διαιτητή. Όμως η ομάδα της Μυτιλήνης, με την αδικαιολόγητη νωθρότητά της, έδωσε δικαιώματα και στον Κορδολαίμη, αλλά περισσότερο στο Αιγάλεω, που κηνύγησε το ματς και σε μια από τις ελάχιστες προωθήσεις των παικτών του στην επανάληψη κέρδισε το πέναλτι.

Man of the match

Παναγιώτης Βουργουτζής

Για δεύτερο συνεχόμενο ματς, ήταν ο πιο μαχητικός παίκτης του Αιολικού. Έχοντας τρέξει πολλά χιλιόμετρα στον κακό αγωνιστικό χώρο του Δημοτικού Σταδίου Μυτιλήνης, προσπάθησε να μεταδώσει λίγη από την ενέργειά του και στους συμπαίκτες του, όμως η εικόνα του Αιολικού ήταν κακή και παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του, η "γκέλα" ήταν αναπόφευκτη.

Χορηγοί μετάδοσης "λεπτό προς λεπτό"

ΑΙΟΛΙΚΟΣ: Καραβασίλης, Βούρος, Τσιταντίνος, Ντζιμάνης, Καδής. Τσετιροκλής, Κροτσίδας, Διονυσάτος, Σοφιάνης. Π. Βουργουτζής, Νταλαμπέκης

ΑΙΓΑΛΕΩ: Σηφάκης, Παπουτσής, Τσιρογιάννης, Φούντας, Παπαδόπουλος, Π. Κωνσταντόπουλος, Καραγιάννης, Δουκάκης, Κατσαρός, Τεγούσης, Μπαντούνας

Διαιτητής: Κορδολαίμης, Βοηθοί: Ζησιμόπουλος, Σταμάτης

"Λεπτό προς λεπτό"

[90'+2']Λήξη αγώνα, Αιολικός - Αιγάλεω 0-1 κάτω από έντονες αποδοκιμασίες προς το διαιτητικό τρίο

[90'+1'] Γύρισμα του Π. Βουργουτζή στο ύψος της μικρής περιοχής, κανένας παίκτης του Αιολικού δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα, απομάκρυναν οι αμυντικοί του Αιγάλεω

Σχόλιο αγώνα ~ Μπήκαμε στις καθυστερήσεις...

[90']Αλλαγή για το Αιγάλεω. Στη θέση του Δουκάκη, πέρασε ο Κωνσταντόπουλος

Σχόλιο αγώνα ~ Στην πρώτη του επαφή με την μπάλα ο Τσαραούσης κέρδισε το πέναλτι, σε μια απόφαση ιδιαιτέρως αυστηρή από τον διαιτητή Κορδολαίμη, που περισσότερο το ανακάλυψε, παρά υπήρξε. Ο δεύτερος βοηθός αρχικά μάλιστα έδειξε κόρνερ, αφού ο Καραβασίλης φαίνεται καθαρά πως απέκρουσε την μπάλα...

[79']Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον Αιολικό. Στη θέση του Δημάκη μπήκε ο Σοφιάνης

[79']Γκολ!! 0-1 για το Αιγάλεω, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι - δώρο, που εκτέλεσε εύστοχα ο Παπουτσής!

[79']Αλλαγή για το Αιγάλεω. Στη θέση του Κατσαρού πέρασε ο Τσαραούσης

[74'] Κόκκινη κάρτα στον Κωνσταντόπουλο

[71'] Σουτ του Κατσαρού μέσα από την περιοχή έφυγε αρκετά άουτ

[70']Δεύτερη αλλαγή για τον Αιολικό με τον Τρακέλλη να περνά στη θέση του Κροτσίδα

[66'] Υποψία ευκαιρίας για τον Αιολικό, με τον Σοφιάνη να γίνεται αποδέκτης στο ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και κατέληξε στα πόδια του Νταλαμπέκη, ο οποίος προσπάθησε να σουτάρει, όμως και πάλι οι αμυντικοί του Αιγάλεω πρόλαβαν και απομάκρυναν τον κίνδυνο

Σχόλιο αγώνα ~ Ο Φώτης Κοκκινέλλης έχει αλλάξει το σύστημά του σε 4-2-3-1, με τον Διονυσάτο να έχει οπισθοχωρήσει σε ρόλο αμυντικού χαφ, τον Καδή αριστερό μπακ και τριάδα πίσω από τον Νταλαμπέκη, τους Σοφιάνη, Π. Βουργουτζή και Παπαδόπουλο

[60']Πρώτη αλλαγή για τον Αιολικό, με τον Φώτη Κοκκινέλλη να περνά στο ματς στη θέση του Βούρου, τον Θωμά Παπαδόπουλο που ντεμπουτάρει με τη φανέλα του Αιολικού σε εθνική κατηγορία, έπειτα από μια σύντομη θητεία σε Αίαντα Μυτιλήνης και Ατρόμητο Αγίας Μαρίνας

[54'] Πολύ μεγάλη ευκαιρία για το Αιγάλεω, με τον Δουκάκη να μπαίνει από τα δεξιά μέσα στην περιοχή, επιχειρώντας την παράλληλα σέντρα, όμως προτού ο Μπαντούνα γίνει απειλητικός, πρόλαβε ο Καραβσίλης και διπλή προσπάθεια μπλόκαρε την μπάλα

[50']Κίτρινη κάρτα στον Δουκάκη

[48']Κίτρινη κάρτα στον Σοφιάνη

[46']Έναρξη Β' Ημιχρόνου

Σχόλιο αγώνα ~ Παιχνίδι που θα κριθεί στο γκολ το σημερινό, ανάμεσα σε δύο ομάδες που έχουν ως πρώτο τους μέλημα να διατηρήσουν το μηδέν στην άμυνα. Ο Αιολικός είχε τις καλύτερες ευκαιρίες στο ματς, όμως το 0-0 κρίνεται δίκαιο. Χωρίς αλλαγές ξεκινά το β' ημίχρονο και για τις δύο ομάδες, με τον φώτη Κοκκινέλλη να έχει σηκώσει για ζέσταμα τους Δημάκη, Παπαδόπουλου και Μουτζούρη.

[45']Λήξη ημιχρόνου, Αιολικός - Αιγάλεω 0-0

Σχόλιο αγώνα ~ Οι δύο ομάδες δείχνουν διάθεση να δημιουργήσουν απειλητικές καταστάσεις στις αντίπαλες εστίες, όμως δείχνουν να δυσκολεύονται στην τελική πάσα ή την τελική προσπάθεια. Ο Αιολικός, με μοναδικό προωθημένο τον Νταλαμπέκη, αναζητά βοήθειες και προσωπικές ενέργειες από τα χαφ και συγκεκριμένα τους Σοφιάνη και Π. Βουργουτζή, που αλλάζουν συχνά πλευρές. Καδής και Κροτσίδας ως "κόφτες" έχουν περιορίσει τις επιθέσεις του Αιγάλεω, όμως δύσκολα περνά η μπάλα μπροστά, ενώ ο Διονυσάτος σε ρόλο πίσω από τον Νταλαμπέκη, παραμένει κλεισμένος από τους αμυντικούς των φιλοξενούμενων.

[33'] Σουτ του Τεγούση μέσα από την περιοχή, χλιαρό όμως, πέρασε άουτ

[28'] Διαμαρτυρίες για σφύριγμα του διαιτητή Κορδολαίμη, που υπέδειξε επιθετικό φάουλ σε διεκδίκηση της μπάλας ανάμεσα σε Σοφιάνη και Παπαδόπουλο, με τον Μυτιληνιό να κερδίζει -πιθανότατα και χωρίς φάουλ-, όμως τη φάση να σταματά προτού βγει τετ α τετ με τον Σηφάκη

[27'] Γρήγορη αντεπίθεση για τον Αιολικό, με τον Διονυσάτο να πατάει την μπάλα για τον Νταλαμπέκη, το δυνατό σουτ του οποίου έφυγε αρκετά άουτ

[26'] Καλή ευκαιρία για το Αιγάλεω, με τον Δουκάκη να γίνεται αποδέκτης της μπάλας έξω από την περιοχή, επιχειρώντας το δυνατό σουτ που κατέληξε στην αγκαλιά του Καραβασίλη

[19']Κίτρινη κάρτα στον Κωνσταντόπουλο

Σχόλιο αγώνα ~ Μέτριο ποιοτικά παιχνίδι στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον Αιολικό να έχει μια ελαφρά υπεροχή, αλλά και τη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα με το απ' ευθείας χτύπημα φάουλ του Τσετιροκλή. Το Αιγάλεω περιορίζεται προς το παρόν σε αμυντικό παιχνίδι, με σκληρά μαρκαρίσματα...

[11']Κίτρινη κάρτα στον Τεγούση

[7'] Απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσετιροκλή, η μπάλα περνά ελάχιστα άουτ από το αριστερό δοκάρι του Σηφάκη

[4'] Ασυνεννοησία Τσετιροκλή με Καραβασίλη, με τον αμυντικό του Αιολικού να καλύπτει την μπάλα, τον έμπειρο τερματοφύλακα να μη βγαίνει εγκαίρως και τον Μπαντούνα που προσπάθησε να παρέμβει, να κάνει επιθετικό φάουλ

[3'] Ένα σουτ του Διονυσάτου εκτός περιοχής περνά απελπιστικά άουτ

[1']Έναρξη αγώνα

* Εξοδολόγιο διαιτησίας 1.000€ με τον παρατηρητή διαιτησίας Τρίκα από την Εύβοια να στοιχίζει μόνος του 350€, τη στιγμή που σχεδόν σε όλα τα προηγούμενα εντός έδρας ματς έμπαινε παρατηρητής από τη Λέσβο!

* Ένα πανό με... νόημα ανάρτησαν μόλις τώρα οι φίλαθλοι του Αιολικού, με αποδέκτη το Δήμο Λέσβου αναφορικά με την κακή κατάσταση του χλοοτάπητα στον "Ταρλά"  "ΚΑΜΑΡΩΣΤΕ ΤΟ ΧΩΡΑΦΙ. ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΡΑΔΙΚΙΑ. ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΔΗΜΟΣ ΛΕΣΒΟΥ"

* Λιγοστός κόσμος αυτή την ώρα στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης, με τις αστυνομικές δυνάμεις -για ακόμα μια φορά- να είναι... περισσότερες από τους φιλάθλους!