Ψυχάρες, παικτάρες, Αιολικάρες!

31/03/2019 - 18:19 Τελευταία τροποποίηση στις 31/03/2019 - 20:31

Ένα βήμα πιο κοντά στην άνοδο στη Football League βρίσκεται ο Αιολικός, που κέρδισε τον Πανθηραϊκό 2-1 στον "Ταρλά" και σε συνδυασμό με την ήττα του Ηλυσιακού από το Αιγάλεω (2-0) "κλείδωσε" τη 2η θέση της βαθμολογίας στον 7ο Όμιλο.

Μπροστά σε 1200 φιλάθλους της, η ομάδα της Μυτιλήνης ξεκίνησε πιο δυνατά, παίρνοντας τα ηνία από την αρχή. Μάλιστα απείλησε σε δύο περιπτώσεις στα πρώτα λεπτά, σε μακρινά σουτ των Διαμαντίδη και Κατσίκη, που έφυγαν άουτ.

Ο Αιολικός είχε τον αέρα υπέρ του στο πρώτο 45λεπτο και συνέχιζε να πιέζει, περιορίζοντας σε παθητικό ρόλο τους φιλοξενούμενους. Η ομάδα της Σαντορίνης αδυνατούσε να απειλήσει, έχοντας επισκεφτεί τα καρέ του Κουμπά μόνο από στημένες φάσεις, κόρνερ και φάουλ.

Ο Απόστολος Στύλος ζητούσε υπομονή από τους ποδοσφαιριστές του και εκείνοι το έκαναν πράξη, βρίσκοντας γκολ λίγο πριν υο ημίχρονο. Ηταν το 41ο λεπτό, όταν ο Τσουβαλτσίδης έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή, δεχόμενος το μαρκάρισμα του Κεσίδη από πίσω, με τον διαιτητή Μπακογιάννη να δείχνει την άσπρη βούλα. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Βουτσιώτης για το 1-0 μέσα σε ντελίριο ενθουσιασμού στις κερκίδες!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μεγάλη ευκαιρία για τον Αιολικό, αλλά ο Κατσίκης αστόχησε εξεπαφής (46'). Η ομάδα της Σαντορίνης προσπάθησε στη συνέχεια να βγει στην επίθεση, αλλά δυσκολευόταν να βρει ελεύθερους χώρους. Ο Αιολικός είχε ένα ακόμα καλό σουτ με τον Ποτουρίδη (60'), που μπλόκαρε ο Ζώντος.

Στο 77' υπήρξε ένα πέσιμο του Χουζούρη στο ύψος της περιοχής, όμως ήταν πολύ κοντά ο Μπακογιάννης και έδωσε συνέχεια στο ματς. Ο Πανθηραϊκός ισοφάρισε στο 79' με εκτέλεση φάουλ του Τσίγκρου και το ματς πήρε φωτιά. Πάρα την ψυχρολουσία, ο Αιολικός βρήκε άμεση απάντηση με σκόρερ τον Κατσίκη στο 81ο λεπτό, μετά σπο σέντρα του Λαλά και σουτ στο "Γ" της αντίπαλης εστίας, μέσα σε εξάλλους πανηγυρισμούς!

Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Τσομπανέλλης με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Απ. Στύλος): Κουμπάς, Μπουζούρας, Βουτσιώτης (70' Λαλάς), Τάχιας, Βαλιός, Κατσίκης, Τσουβαλτσίδης, Τσομπανέλλης, Ποτουρίδης (93' Καλόμπο), Διαμαντίδης (86' Καπταγιάννης), Τζόρνταν (66' Λαμπράκης)

ΠΑΝΘΗΡΑΪΚΟΣ (Σιλεβίστας): Ζώντος, Χουζούρης, Τσίγκρος (86' Βλαβιανός), Μπιρμπίλι (46' Αγοραστός), Παληγεώργος, Κεσίδης, Πολυκρέτης, Πέκα (46' Λαμπρόπουλος), Γαϊδαρτζής, Κόντι, Μπουρούς