Φιλική ήττα από Ολυμπιακό Β' στο Καρπενήσι

Το πρώτο του φιλικό έδωσε ο Αιολικός στο Καρπενήσι, εκεί όπου πραγματοποιεί το βασικό στάδιο της καλοκαιρινής του προετοιμασίας. Αντίπαλός του ο σαφώς πιο έτοιμος Ολυμπιακός Β’, που κέρδισε με 0-5, σε ένα ματς πάντως που τα πόδια ήταν αρκετά σφιγμένα για τους παίκτες του Θοδωρή Γιακαλή.

Ο προπονητής των κυανόλευκων χρησιμοποίησε 23 ποδοσφαιριστές, δίνοντας χρόνο συμμετοχής στους νεοαποκτηθέντες -πλην του τερματοφύλακα Τοπουζλή- καθώς επίσης και σε παίκτες που βρίσκονται υπό δοκιμή στο Καρπενήσι.

Η ομάδα του Πειραιά προηγήθηκε στο ημίχρονο με 0-2 χάρη στα γκολ των Νταμπό και Συρμή, ενώ δοκάρι είχε ο Καράκουτης. Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός Β’ βρήκε τρεις φορές το δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Μπα να σκοράρει δύο γκολ, μία από εκτέλεση πέναλτι και μία με το κεφάλι μετά από σέντρα του Νίκολιτς, ενώ ωραίο γκολ σημείωσε με μακρινό σουτ ο υπό δοκιμή Καρανάτσιος. Από πλευράς Αιολικού, που κατά διαστήματα έβγαλε αυτοματισμούς στο παιχνίδι του, δοκάρι είχε ο Δερμιτζάκης.

Επόμενο φιλικό για τον Αιολικό, τη Δευτέρα 8 του μήνα, κόντρα στην Καλαμάτα.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Θ. Γιακαλής): Πιττάτζιης, Χάιδος, Παστρικός, Μπιμπισίδης, Τσουκαλάς, Ζαφειρίδης, Μουκίδης, Ζότο, Γκίκα, Χατζηστάμου, Σκαθαρούδης.

Έπαιξαν και οι: Οικονομόπουλος, Δερμιτζάκης, Κανελλόπουλος, Μπιέλομπρεκ, Στεφάνοβιτς, Ηλιόπουλος, Μυτάκης, Μωυσίδης, Μπουσταμάντε, Μαγκράτζε, Μπαλωμένος,

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Α. Ιμπαγάσα): Στουρνάρας, Κατσουλίδης, Κινκουέ, Κουτσίδης, Κεραμίδας, Μαυρουδής, Νταμπό, Συρμής, Αργυρίου, Καράκουτης, Αλίγιαγκιτς.

Έπαιξαν και οι: Έξαρχος, Ντόι, Καλογερόπουλος, Νίκολιτς, Αποστολόπουλος, Λιάτσος, Μπα, Σαπουντζής, Καρανάτσιος, Ιμπαγάσα, Σέντρικ

Βεβαιωθείτε ότι εισάγετε τις (*) απαιτούμενες πληροφορίες, όπου ενδείκνυται. Ο κώδικας HTML δεν επιτρέπεται.