Εμφανώς βελτιωμένος ο Αιολικός!

Την ήττα με σκορ 1-0 γνώρισε ο Αιολικός από την Καλαμάτα στο δεύτερο φιλικό προετοιμασίας στο Καρπενήσι. Η ομάδα του Θοδωρή Γιακαλή παρουσιάστηκε αισθητά βελτιωμένη, κοιτώντας στα μάτια έναν ανώτερο και πιο ποιοτικό αντίπαλο, που αναμένεται να πρωταγωνιστήσει στη Super League 2.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Βασιλόγιαννης μετά από ασίστ του Ασαμόα στο 4ο λεπτό. Παρά την ψυχρολουσία, η ομάδα της Μυτιλήνης αντέδρασε και έφτασε κοντά στην ισοφάριση σε μια αξιόλογη επίθεση από τα άκρα, με τον Γκρόζντανιτς να προσπαθεί να απομακρύνει τη σέντρα - ξυραφιά του Γκίκα και την μπάλα να προσκρούει στο δοκάρι.

Στην επανάληψη ο Αιολικός πίεσε ακόμα περισσότερο και είχε μια πολύ καλή στιγμή με τον Ζότο στο 59’ αλλά το σουτ του έφυγε ελάχιστα άουτ. Στο 82ο λεπτό η Καλαμάτα έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μπενίτεθ με απευθείας κόκκινη κάρτα λόγω επικίνδυνου μαρκαρίσματος στον Σκαθαρούδη.

Ο Αιολικός τα έπαιξε όλα για όλα μέχρι το τέλος και στο 93’ θα μπορούσε να βρει το γκολ που δικαιούταν σε όλη τη διάρκεια του ματς, αλλά ο Λαδάς απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Μαγκράτζε.

Απόλυτα θετική εικόνα για τον Αιολικό κόντρα σε μια ομάδα ανώτερης κατηγορίας, με τους ποδοσφαιριστές να βγάζουν ποδοσφαιρικό εγωισμό μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό Β’.

Συνθέσεις:

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Θ.  Γιακαλης): Πιττάτζιης, Κανελλόπουλος, Παστρικός, Μπιμπισίδης, Στεφάνοβιτς, Γκίκα, Δερμιτζάκης, Ηλιόπουλος, Μπιέλομπρεκ, Ζαφειρίδης, Μουκίδης

Στο β’ μέρος αγωνίστηκαν και οι: Τοπουζλής, Ελάνογλου, Χάιδος, Μωυσίδης, Ζότο, Σκαθαρούδης, Τσουκαλάς, Χατζηστάμου, Μπουσταμάντε, Μπαλωμένος, Μαγκράτζε

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Σ. Τσιώλης): Μέντες, Λουπάνο, Μπέριος, Γκροζντάνιτς, Κόκκορης, Ασαμόα, Ματέους, Μπόρχες, Πολίτης, Πασάς, Βασιλόγιαννης

Στο β’ ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι: Αντεμάι, Τριανταφυλλάκης, Μπενίτεθ, Μουζάκης, Λούκασχικ, Λαδάς, Γκότσης, Δρούγας, Ρουμελιώτης, Γιαννόπουλος, Μούζος