Χαλαρή νίκη στη Νέα Πέραμο

21/08/2022 - 21:35 Τελευταία τροποποίηση στις 21/08/2022 - 21:40

Αντιμέτωπος με τη Νέα Πέραμο βρέθηκε το απόγευμα ο Αιολικός στην Αττική, στο πέμπτο κατά σειρά φιλικό προετοιμασίας της φετινής σεζόν, κατακτώντας και την πρώτη του νίκη.

Μετά τα τέσσερα πολύ δυνατά παιχνίδια στο Καρπενήσι απέναντι σε Ολυμπιακό Β’ (0-5), Καλαμάτα (0-2), Ομόνοια Αραδίππου (0-0) και ΑΕΛ (0-1), ο Αιολικός επικράτησε με σκορ 2-5 της περσινής δευτεραθλήτριας ΕΠΣ Δυτικής Αττικής, παίζοντας κατά διαστήματα όμορφο ποδόσφαιρο.

Ο Θοδωρής Γιακαλής έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους ποδοσφαιριστές του, βλέποντας την ομάδα του στο πρώτο 45λεπτο να δημιουργεί πολλές ευκαιρίες και να βρίσκει 5 φορές το δρόμο προς τα δίχτυα. Το σκορ άνοιξε ο Χάϊδος (0-1), με τον Γκίκα να παίρνει τη σκυτάλη (0-2). Η Νέα Πέραμος μείωσε σε 1-2 με τη συμπλήρωση 35 λεπτών αγώνα, ωστόσο στο τελευταίο 10λεπτο του πρώτου μέρους, ο Αιολικός σκόραρε ξανά με τους Μπιέλομπρεκ (1-3), Κανελλόπουλο (1-4) και Γκίκα (1-5), δίνοντας διαστάσεις στη νίκη του.

Στην επανάληψη, ο προπονητής του Αιολικού απέσυρε σταδιακά όλους τους ποδοσφαιριστές του, περνώντας στο ματς τους νεαρούς της ομάδας. Η Νέα Πέραμος μείωσε στο τελικό 2-5, ενώ ο Αιολικός είχε και δύο δοκάρια με τους Χάϊδο και Μπιέλομπρεκ.