Εάλω... το Αιγάλεω! [video]

03/10/2010 - 14:41 Τελευταία τροποποίηση στις 04/10/2010 - 12:33

Σπουδαία νίκη πέτυχε ο Αιολικός μέσα στο "Σταύρος Μαυροθαλασσίτης" επί του Αιγάλεω, κατακτώντας το πρώτο του φετινό τρόποντο βαθμών στον 8ο όμιλο του Περιφερειακού Πρωταθλήματος. Με άριστο στήσιμο στον αγωνιστικό χώρο, οι παίκτες του Φώτη Κοκκινέλλη πανηγύρισαν την πρώτη νίκη της ομάδας μαζί με τους περίπου 30 φιλάθλους που βρέθηκαν στο Αιγάλεω και ενίσχυσαν τις προσπάθειες της ομάδας της Μυτιλήνης.

Ο Αιολικός ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και δεν είναι υπερβολή να πει κανείς, ότι δεν απειλήθηκε καθόλου στο πρώτο 45 λεπτό από τους γηπεδούχους. Οι παίκτες του Φώτη Κοκκινέλλη έφτασαν για πρώτη φορά κοντά στο γκολ με τον Νταλαμπέκη στο 16', το σουτ του οποίου μέσα από την περιοχή, έφυγε ψηλά άουτ. Λίγα λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του Τσετιροκλή να σουτάρει έξω από την περιοχή με τον τερματοφύλακα Σηφάκη να μπλοκάρει στη γωνία του. Στο 27ο λεπτό ωστόσο, οι παίκτες του Αιολικού συνδυάστηκαν άψογα, με τον Διονυσάτο να βρίσκει στην πλάτη της άμυνας τον Μιχαλάκη και το νεαρό μεσοεπιθετικό της ομάδας, με ψηλοκρεμαστό πλασέ, να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Αιγάλεω, πετυχαίνοντας το 0-1.

Στο 44ο λεπτό, ο Αιολικός διαμαρτυρύθηκε για πέναλτι σε χέρι του Ταμπάκη μέσα στην περιοχή, έπειτα από όμορφη προσπάθεια και χαμηλή σέντρα του Βαμβουκλή, όμως ο διαιτητής Δημητρόπουλος έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι, για να λήξει το ημίχρονο με την ομάδα της Μυτιλήνης προηγούμενη με 0-1 στο σκορ.

Στην επανάληψη, το Αιγάλεω ανέβασε την απόδοσή του και πίεσε τον Αιολικό, που περιορίστηκε στα πρώτα λεπτά σε παθητικό ρόλο, θέλοντας να διατηρήσει το μηδέν στα μετόπισθεν. Τουρκοχωρίτης και Κατσαρός πλάσαραν από πλεονεκτική θέση άουτ, ενώ όποτε χρειάστηκε, όπως στην απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσιρογιάννη στο 65', ο Καραβασίλης έδειξε τα αντανακλαστικά του.

Στο τελευταίο 20λεπτο του αγώνα, ο Αιολικός δημιούργησε τις ευκαιρίες να πετύχει και το 0-2, όμως τόσο ο Μιχαλάκης όσο και ο Νταλαμπέκης δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν σε γκολ τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν. Το Αιγάλεω, αν και προσπάθησε, δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα, που χαρακτηρίζεται δίκαιη σύμφωνα με την εικόνα που παρουσίασαν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο.

Η διαιτησία του Δημητρόπουλου ήταν μέτρια, αφού ο Αθηναίος ρέφερι δεν είχε καλή συνεργασία με τους βοηθούς του Φούρκα και Φωτιάδη, ενώ ελέγχεται και για τη φάση, κατά την οποία ζήτησε πέναλτι ο Αιολικός στο 44ο λεπτό.

Το γκολ του Αιολικού, το πέναλτι που δε δόθηκε και φάσεις από το ματς

{youtube}2CInn-3PsdM{/youtube}

Η εξέλιξη του ματς "λεπτός προς λεπτό"

Τo "SportLesvos" σας μετέφερε "λεπτό προς λεπτό" όλες τις εξελίξεις από τον αγώνα του Αιολικού κόντρα στο Αιγάλεω, στο Γήπεδο "Σταύρος Μαυροθαλασσίτης", στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής του 8ου ομίλου στο Περιφερειακό Πρωτάθλημα...

[90'+2']Λήξη αγώνα, Αιγάλεω - Αιολικός 0-1

[89']Απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσιρογιάννη λίγο έξω από την περιοχή, με την μπάλα να καταλήγει ψηλά άουτ

[88']Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Αιολικό, με τον Πέτρο Νταλαμπέκη να πλασάρει από πλεονεκτική θέση πάνω στον τερματοφύλακα Σηφάκη

[86']Καταλυτική επέμβαση των αμυντικών του Αιγάλεω, στην προσπάθεια του Πέτρου Νταλαμπέκη να μπει με την μπάλα μέσα στην περιοχή, αποσόβησαν τον κίνδυνο

Σχόλιο αγώνα ~ Στην τελευταία στροφή της αναμέτρησης έχουν μπει Αιγάλεω και Αιολικός, με την ομάδα της Μυτιλήνης να διατηρεί το υπέρ της 0-1. Ο Φώτης Κοκκινέλλης έχει πραγματοποιήσει και τις τρεις αλλαγές του. Οι γηπεδούχοι έχουν την κατοχή της μπάλας και προσπαθούν να δημιουργήσουν φάσεις στην εστία του Αιολικού, όμως ο Μιχάλης Καραβασίλης όποτε χρειάστηκε ήταν σταθερός. Πέντε λεπτά ακόμα χωρίς τις όποιες καθυστερήσεις.

[75'] Κίτρινη κάρτα στον Μιχαλάκη για καθυστέρηση

[75']Την τρίτη και τελευταία αλλαγή του πραγματοποιεί ο Αιολικός, με τον Μάκη Μουτζούρη να παίρνει τη θέση του Άκη Μιχαλάκη

[68']Διπλή αλλαγή για το Αιγάλεω με τους Αθανασίου και Υφαντή να περνούν στις θέσεις των Ταμπάκη και Στριμμένου

[66']Γρήγορη αντεπίθεση του Αιολικού με τον Άκη Μιχαλάκη να σουτάρει από το ύψος της περιοχής και τον τερματοφύλακα Σηφάκη να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο

[65']Απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσιρογιάννη, μπλόκαρε σταθερά ο Καραβασίλης στη γωνία του

Σχόλιο αγώνα ~ Σε αυτό το πρώτο τέταρτο του Β' Ημιχρόνου το Αιγάλεω έχει μπει πιο δυνατά από τον Αιολικό στον αγωνιστικό χώρο και πιέζει την ομάδα της Μυτιλήνης. Οι παίκτες του Φώτη Κοκκινέλλη παραμένουν ωστόσο προσηλωμένοι στα αμυντικά τους καθήκοντα. Ο διαιτητής Δημητρόπουλος έχει σφυρίξει 2-3 αμφισβητούμενα φάουλ έξω από την περιοχή του Καραβασίλη, σπρώχνοντας τον Αιολικό στην εστία του, προκαλώντας την οργή των 30 και πλέον ένθερμων υποστηρικτών της ομάδας της Μυτιλήνης

[60']Φάουλ σε καλή θέση για το Αιγάλεω, με τον Τσιρογιάννη να φέρνει την μπάλα στην καρδιά της περιοχής του Αιολικού και τον Κροτσίδα να απομακρύνει

[57']Δεύτερη αλλαγή για τον Αιολικό, με τον Φώτη Κοκκινέλλη να περνά τον Κροτσίδα στη θέση του Δουνιά

[51']Κόντρα επίθεση του Αιγάλεω, με τον Κατσαρό να μπαίνει απειλητικά μέσα στην περιοχή, πλασάροντας τον Καραβασίλη, με την μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ

[50']Γρήγορη αντεπίθεση του Αιολικού και κάθετη πάσα του Βαμβουκλή προς τον Μιχαλάκη, που υποδεικνύεται λανθασμένα σε θέση οφ σάιντ

[47']Πρώτη απειλητική στιγμή για το Αιγάλεω, σε σουτ του Τουρκοχωρίτη μέσα από την περιοχή, το οποίο κατέληξε ψηλά άουτ

[46']Έναρξη Β' Ημιχρόνου

Σχόλιο αγώνα ~ Ο Αιολικός είναι ο απόλυτος κυρίαρχος του αγώνα στο "Σταύρος Μαυροθαλασσίτης" και δικαίως προηγείται με 0-1 κόντρα στο Αιγάλεω, χάρη στο γκολ του Μιχαλάκη. Η ομάδα της Μυτιλήνης έχει παράπονα από την υπόδειξη του Δημητρόπουλου να συνεχιστεί το παιχνίδι σε χέρι του Ταμπάκη μέσα στην περιοχή, που θα μπορούσε να είχε απλοποιήσει περισσότερο τα πράγματα. Η αναγκαστική αλλαγή του Τσιταντίνου έγινε μετά από χτύπημα στη μέση, δεν είναι κάτι το ανησυχητικό, ωστόσο αντικαταστάθηκε για προληπτικούς λόγους. Η είσοδος του Βαμβουκλή δεν άλλαξε το σχήμα της ομάδας.

[45']Λήξη Α' Ημιχρόνου, Αιγάλεω - Αιολικός 0-1

[44']Διαμαρτυρίες από τους παίκτες του Αιολικού για πέναλτι σε χέρι του Ταμπάκη, έπειτα από όμορφη προσπάθεια και χαμηλή σέντρα του Βαμβουκλή, όμως ο διαιτητής Δημητρόπουλος έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι

[39']Αναγκαστική αλλαγή για τον Αιολικό, λόγω τραυματισμού, στη θέση του Τσιταντίνου πέρασε ο Βαμβουκλής

Σχόλιο αγώνα ~ Ο Αιολικός ελέγχει πλήρως το ματς και με το καταπληκτικό σε εκτέλεση γκολ του Άκη Μιχαλάκη έχει βάλει τις βάσεις για ένα θετικό αποτέλεσμα. Οι παίκτες του Φώτη Κοκκινέλλη δείχνουν διαβασμένοι, έχουν κλείσει τους χώρους μπροστά από την εστία του Καραβασίλη και μέχρι στιγμής δεν έχουν απειληθεί από το Αιγάλεω.

[27']ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!! Ο Αιολικός προηγείται 0-1 μέσα στο Αιγάλεω, με γκολ του Άκη Μιχαλάκη, που πλάσαρε ψηλοκρεμαστά τον τερματοφύλακα Σηφάκη, έπειτα από καταπληκτική βαθιά μπαλιά του Διονυσάτου

[21']Φάουλ έξω από την περιοχή για τον Αιολικό, εκτελείται με πάσα από το Διονυσάτο, όμως το σουτ του Τσετιροκλή μπλόκαρε σταθερά ο Σηφάκης

[16']Σουτ του Πέτρου Νταλαμπέκη, δεξιά μέσα από την περιοχή, η μπάλα καταλήγει ψηλά άουτ

[4'] Όμορφη κίνηση των παικτών του Αιολικού και προωθημένη πάσα προς τον Μιχαλάκη, που υποδεικνύεται σε θέση οφ σάιντ

[1'] Έναρξη του αγώνα, στη σέντρα ο Αιολικός

16:02 ~ Μικρή καθυστέρηση στον αγωνιστικό χώρο, ώστε να βγουν οι καθιερωμένες φωτογραφίες

16:00 ~ Αυξήθηκαν στους 100 οι φίλαθλοι του Αιγάλεω, με δυναμική παρουσία στην κερκίδα. Ιδιαίτερα εκδηλωτικοί ωστόσο και οι περίπου 30 φίλοι του Αιολικού

15:50 ~ Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Δημητρόπουλος, με βοηθούς τους Φούρκα και Φωτιάδη, άπαντες του Συνδέσμου Δυτικής Αττικής

15:40 ~ Ελάχιστος ο κόσμος στις εξέδρες αυτή την ώρα, περίπου 20 λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα. Γύρω στους 30 οι φίλοι των γηπεδούχων, τόσοι και οι φίλοι του Αιολικού από την Αθήνα, αλλά και από τη Μυτιλήνη, οι οποίοι ταξίδεψαν μαζί με την αποστολή.

15:03 ~ Η σύνθεση του Αιολικού: Καραβασίλης, Καφαλούκος, Καπταγιάννης, Καδής, Δάρρας, Τσετιροκλής, Διονυσάτος, Δουνιάς, Τσιταντίνος, Μιχαλάκης, Νταλαμπέκης

Στον πάγκο κάθονται οι: Αλισσανδράτος, Μουτζούρης, Βούρος, Κροτσίδας, Σοφιάνης, Βαμβουκλής, Π. Βουργουτζής

15:01 ~ Η σύνθεση του Αιγάλεω: Σηφάκης, Τσαραούσης, Ταμπάκης, Παπαδόπουλος, Στριμμένος, Φούντας, Τσιρογιάννης, Κωνσταντόπουλος, Κατσαρός, Καραγιάννης, Τουρκοχωρίτης

Στον πάγκο κάθονται οι: Αθανασίου, Ματζιούρας, Βουλωμένος, Κολλιάκης, Μπαντούνας, Υφαντής, Κουκούλας