Νικήτρια η Ελλάς 1-0 στον αγώνα «φαρσοκωμωδία»

26/05/2023 - 18:41 Τελευταία τροποποίηση στις 27/05/2023 - 14:06

Άδικο αποτέλεσμα για τον Αετό Λουτρών στη Σύρο, ο οποίος επιστρέφει με άδεια χέρια λόγω της τραγικής απόφασης του διαιτητή Γιαπιτζόγλου που "χάρισε" τους βαθμούς της νίκης στη γηπεδούχο ομάδα με πέναλτι-

Στον Αετό Λουτρών βράζουν με τη διαιτησία της αναμέτρησης κόντρα στην ομάδα της Σύρου που νίκησε 1-0 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Παυλόπουλου, σε μια φάση που κανείς δεν κατάλαβε για ποιο λόγο ο διαιτητής υπέδειξε την εσχάτη των ποινών καθυστερημένα μάλιστα και με την βοήθεια του επόπτη. Δύο λεπτά νωρίτερα ο διαιτητής έκλεισε τα ματιά σε καθαρή ανατροπή του Μιχαλάκη.

Στο 8o λεπτό ο Παυλόπουλος απείλησε με καρφωτή κεφαλιά που πέρασε δίπλα από το δοκάρι, ενώ στο 23ο λεπτό ο Βλαστέλλης με τρομερό σουτ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι. Οι γηπεδούχοι είχαν ακόμη μια καλή στιγμή στο πρώτο μέρος με το σουτ του Περιάλη το οποίο απέκρουσε ο Κουμπάς.

Στο 52' η κεφαλιά του Βλαστέλλη πέρασε δίπλα από τα δοκάρια του Παπαδόπουλου και στο 64' ο ίδιος παίκτης πλάσαρε από καλή θέση όμως δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα, ενώ ένα λεπτό νωρίτερα οι παίκτες του Αετού είχαν απομακρύνει σχεδόν πάνω στη γραμμή το σουτ του Κολλιάκου. Ο Κουμπάς επενέβη σωτήρια σε ακόμη δυο περιπτώσεις με τους Παυλόπολο και Σκούπρα και στο 80' έγινε η φάση του πέναλτι.

Συγκεκριμένα έγινε διεκδίκηση της μπάλας εντός μεγάλης περιοχής, η μπάλα κύλησε προς τη γραμμή του άουτ, με τον τερματοφύλακα του Αετού να τη μπλοκάρει σε δεύτερο χρόνο και τον επιθετικό Ρηγούτσο να πέφτει να πάνω στον Κουμπά, κερδίζοντας τελικά πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Παυλόπουλος. Στον όποιο χρόνο παίχτηκε ποδόσφαιρο μέχρι τη λήξη του αγώνα δεν άλλαξε κάτι με την υπόθεση ανόδου για τον Αετό να έχει δυσκολέψει αρκετά πλέον, όμως στο σωματείο είναι αποφασισμένοι να παλέψουν μέχρι το τέλος.

Οι συνθέσεις:

Ελλάς Σύρου (Χριστοφιλέας): Παπαδόπουλος, Λαλάς, Παράβαλος (Μάιπας 90΄), Κολλιάκος, Οικονομόπουλος, Μπακατσέλος, Έντσεφ (Μανουδάκης 56΄),, Ογκνιάνοφ (Ρηγούτσος 77΄), Παυλόπουλος, Σκούπρα, Περιάλης

Αετός Λουτρών (Θ.Διονυσάτος): Κουμπάς, Καλαφάτης, Μπάρκας (Μωυσίδης Ν.56΄), Κριπιντήρης, Πιπεράς, Τσομπανέλλης, Βλαστέλλης, Μιχαλάκης, Σεφουλάι, Μωυσίδης Γ., Αγριμάκης