Ο Ζεϊμπέκης "καθάρισε" τον Ολυμπιακό στο πρωτάθλημα Κ19

06/11/2022 - 19:54 Τελευταία τροποποίηση στις 06/11/2022 - 20:15

Με κεφαλιά του Ζεϊμπέκη στο 91' ο Παναθηναϊκός πήρε το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο Πρωτάθλημα Κ19.

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 1-0 του Ολυμπιακού χάρη στο γκολ με κεφαλιά στις καθυστερήσεις του Μυτιληνιού πρώην ποδοσφαιριστή της ακαδημίας "Τριφυλλάκια" και πήρε μία πολύ σημαντική νίκη μειώνοντας την διαφορά από τους πρώτους Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ στους τέσσερις βαθμούς.

Ο Παναθηναϊκός πήρε τα ηνία στο παιχνίδι περιορίζοντας σε παθητικό ρόλο στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου του ερυθρόλευκους. Το Τριφύλλι έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 26′ με τον Νταμπίζα να πλασάρει και τη μπάλα να καταλήγει δίπλα από το δοκάρι το Παπαπούδη, ο οποίος κράτησε το μηδέν σε άλλες δυο περιπτώσεις με τους Συμεωνίδη και Καλοσκάμη, ενώ ο Ολυμπιακός απείλησε για πρώτη φορά στο 43' με τον Μοίρα.

Στο 61′ οι πράσινοι απείλησαν και πάλι με σουτ του Καλοσκάμη, με την υπεροχή του Παναθηναϊκού να καρποφορεί στο 91′, όταν μετά από από εκτέλεση κόρνερ του Συμεωνίδη, ο Ζεϊμπέκης με κεφαλιά πέτυχε το νικητήριο γκολ.