Αποκλείστηκε η ανέτοιμη ΑΕΛΚ [video]

04/09/2010 - 14:34 Τελευταία τροποποίηση στις 06/09/2010 - 18:43

Η ΑΕΛΚ παρουσιάστηκε ανέτοιμη στην πρεμιέρα των επίσημων υποχρεώσεών της για την αγωνιστική περίοδο 2010-11 και μοιραία αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Κυπελλου Ελλάδας, γνωρίζοντας οδυνηρή εντός έδρας ήττα από τον Αετό Σκύδρας με 0-1.

Η φιλοξενούμενη ομάδα του Λεωνίδα Μπίλη αγωνίστηκε έξυπνα σε όλη τη διάρκεια του ματς και κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ, ουσιαστικά τη μοναδική της ευκαιρία, στο 81ο λεπτό όταν σε εκτέλεση φάουλ του Τσότσιου στην καρδιά της περιοχής της ΑΕΛΚ, ο Σαμαρόπουλος κατάφερε να τρυπώσει ανάμεσα στους αμυντικούς και με γυριστή κεφαλιά να στείλει την μπάλα στο βάθος της εστίας του Λευτέρη Μάππα, κάνοντας το 0-1!

Η ΑΕΛΚ είχε την υπεροχή σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, διατηρούσε την πρωτοβουλία στο χώρο του κέντρου, ωστόσο ήταν φλύαρη. Και όταν οι παίκτες της έφτασαν φάτσα με το γκολ, απώλεσαν κλασικές ευκαιρίες για να πάρουν το προβάδισμα και ταυτόχρονα το πάνω χέρι στην αναμέτρηση.

Ο Μαρκίδης στο 30ο λεπτό, σε διπλή ευκαιρία, αρχικά νικήθηκε σε τετ α τετ από τον Φιρινίδη και εν συνεχεία, με εξουδετερωμένο τον τερματοφύλακα, πλάσαρε άουτ. Ο Καρτάλης στο 47ο λεπτό εκμεταλλεύτηκε τη λάθος εκτίμηση του Φιρινίδη, που έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του, πλάσαρε στην κενή εστία, αλλά με υπερπροσπάθεια ο Κουλουκίδης κατάφερε να διώξει πάνω στη γραμμή.

Οι παίκτες του Αετού Σκύδρας ήταν δικαιολογημένα χαρούμενοι μετά τη νίκη - πρόκριση επί της ΑΕΛΚ και θα αντιμετωπίσουν στην έδρα τους, στη Β' Φάση του θεσμού, την Αναγέννηση Καρδίτσας. Η ΑΕΛΚ προβλημάτισε για δεύτερο σερί ματς, μετά και το φιλικό με τον Αιολικό και θα πρέπει να παρουσιαστεί εντελώς διαφορετική στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος την Κυριακή, κόντρα στη Ζάκυνθο.

Oι δηλώσεις των δύο προπονητών στη συνέντευξη Τύπου

{youtube}KY0N8ugHeac{/youtube}

ΑΕΛΚ - Αετός Σκύδρας 0-1

Λεπτό προς λεπτό

[90' +4'] Τελικό σκορ ΑΕΛΚ - Αετός Σκύδρας 0-1

[90'] Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων

[85'] Σχόλιο αγώνα - Στη μοναδική αξιοσημείωτη φάση τους, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να σκοράρουν, ρίχνοντας στο καναβάτσο τους παίκτες της ομάδας της Καλλονής. Ο Μιχάλης Κασάπης με συνεχείς προτροπές ζητά από τους παίκτες του να βγουν μπροστά για την ισοφάριση, ωστόσο οι ποδοσφαιριστές του Αετού Σκύδρας με μαζική άμυνα κρατούν το υπέρ τους 0-1.

[81'] ΓΚΟΛ για τον Αετό Σκύδρας και ψυχρολουσία στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης. Έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Τσότσιου, ο Σαμαρόπουλος με γυριστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Μάππα, κάνοντας το 0-1!

[70'] Αλλαγή, η τελευταία και για την ΑΕΛΚ. Στη θέση του Βλαστέλλη, πέρασε ο Γκόντζος

[70'] Αλλαγή, η τελευταία για τον Αετό Σκύδρας. Στη θέση του Νάκα, πέρασε ο Αρβανιτόπουλος

[61'] Σχόλιο αγώνα - Μέτριο ποιοτικά παιχνίδι στα πρώτα 60 λεπτά του ματς, με την ΑΕΛΚ να διατηρεί φλύαρη περιοχή και τον Αετό Σκύδρας να παίζει κλειστά και με αντεπιθέσεις. Ο Μιχάλης Κασάπης με την είσοδο του Λουκίνα δεν άλλαξε κάτι στη διάταξη της ομάδας του, ενώ ο Λεωνίδας Μπίλης με τις αλλαγές του προσπαθεί να φρεσκάρει τα άκρα του.

[63'] Αλλαγή για τον Αετό Σκύδρας. Στη θέση του Τζιώρα, πέρασε ο Τσότσιος

[61'] Αλλαγή για την ΑΕΛΚ. Στη θέση του Μακρίδη πέρασε ο Λουκίνας

[58'] Αλλαγή για τον Αετό Σκύδρας. Στη θέση του Ινεμπολίδη περνά ο Λεκάκης

[56'] Κίτρινη κά

ρτα στον Νάκα του Αετού Σκύδρας για φάουλ

[50'] Ο Μιχάλης Κασάπης έχει σηκώσει για προθέρμανση τους Γκόντζο και Λουκίνα

[47'] Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΛΚ, όταν σε σέντρα του Αγιακάτσικα, ο Φιρινίδης  από λάθος εκτίμηση έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του και ο Προκόπης Καρτάλης που καραδοκούσε, πλάσαρε στην κενή εστία, ωστόσο με υπερπροσπάθεια ο Κουλουκίδης έδιωξε την μπάλα πάνω στη γραμμή!

[46'] Έναρξη Β' Ημιχρόνου με αλλαγή για την ΑΕΛΚ. Στη θέση του Κώστα Χατζηκυριάκου πέρασε ο Νίκος Γάλας

[Ημίχρονο] Σχόλιο αγώνα - Η ΑΕΛΚ στάθηκε καλύτερα στο Α' μέρος, χάνοντας τη μεγαλύτερη ευκαιρία

στο ματς με τον Μακρίδη, ωστόσο αν εξαιρέσει κανείς αυτή τη διπλή φάση, ο Αετός Σκύδρας  κατάφερε να κρατήσει σε απόσταση τους επιθετικούς του Μιχάλη Κασάπη. Η ομάδα του Λεωνίδα Μπίλη ηταν ακίνδυνη επιθετικά, χωρίς να ανησυχήσει σε κάποια φάση τον Λευτέρη Μάππα. Ο διαιτητής Γαλάτσιος χειρίζεται άψογα το ματς.

[45'+2'] Ημίχρονο στην αναμέτρηση της ΑΕΛΚ με τον Αετό Σκύδρας κι οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες (0-0) στα αποδυτήρια του Δημοτικού Σταδίου Μυτιλήνης

[45'] Δύο λεπτά καθυστερήσεων έδειξε ο τέταρτος διαιτητής

[33'] Σχόλιο αγώνα - Η ομάδα του Μιχάλη Κασάπη συνεχίζει να έχει την υπεροχή στο ματς, έχοντας δημιουργήσει και κάποιες απειλητικές καταστάσεις μπροστά από την εστία του Αετού Σκύδρας. Οι φιλοξενούμενοι αγωνίζονται με στόχο να κρατήσουν το μηδέν στα μετόπισθεν.

[32'] Απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Γεωργίου για τον Αετό Σκύδρας, η μπάλα κατέληξε ελάχιστα άουτ από το αριστερό δοκάρι του Μάππα

[30'] Εξαιρετική, διπλή, χαμένη ευκαιρία για την ομάδα της Καλλονής, με τον Μακρίδη να βγαίνει τετ α τετ με τον Φιρινίδη, ο οποίος απέκρουσε εντυπωσιακά το πρώτο του σουτ, ενώ στη συνέχεια ο Μακρίδης και πάλι, με εξουδετερωμένο τον τερματοφύλακα του Αετού Σκύδρας, πλάσαρε άουτ!

[28'] Ευκαιρία για την ΑΕΛΚ, με τον Πετρουζέλλη να επιχειρεί μακρινό σουτ και τον Φιρινίδη να διώχνει με υπερένταση στη δεξιά του γωνία

[25'] Σύστημα 4-2-3-1 για την ομάδα του Μιχάλη Κασάπη, με τον Καρτάλη σέντερ φορ, πίσω του τον Μακρίδη και στα άκρα τους Χατζκηκυριάκο (αριστερά) και Βλαστέλλη (δεξιά)

[20'] Κίτρινη κάρτα στον Τζίμη Βλαστέλλη για παρεμπόδιση σε εκτέλεση φάουλ των φιλοξενούμενων

[15'] Σχόλιο αγώνα - Η ΑΕΛΚ υπερέχει σε αυτά τα πρώτα 15 λεπτά, έχοντας τον έλεγχο στο χώρο της μεσαίας γραμμής και παίζοντας την μπάλα στο μισό του Αετού Σκύδρας. Οι φιλοξενούμενοι αρκούνται σε παθητικό παιχνίδι μέχρι στιγμής. Ο Μάππας είναι θεατής προς το παρόν. Στους 300 ανέρχονται πλέον οι φίλαθλοι της αναμέτρησης.

[13'] Πρώτη καλή ευκαιρία της ΑΕΛΚ, όταν ο Καρτάλης με αλεπάλληλες προσποιήσεις έξω από την περιοχή, σούταρε δυνατα και συρτά όμως ο τερματοφύλακας Φιρινίδης ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε

[12'] Κίτρινη κάρτα στον Ινεμπορίδη, για φάουλ πάνω στον Καρτάλη

[5'] Φάουλ σε καλό σημείο για την ΑΕΛΚ. Ανέλαβε να το εκτελέσει ο Καρτάλης, όμως η μπάλα σταμάτησε στο τείχος

[1'] - Σέντρα οι φιλοξενούμενοι στην αναμέτρηση της ΑΕΛΚ με τον Αετό Σκύδρας

16:02 - Με κίτρινες εμφανίσεις από πάνω έως κάτω η ΑΕΛΚ. Στα λευκά ο Αετός Σκύδρας

15:58 - Οι ομάδες έκαναν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο. Ακολούθησε ενός λεπτού σιγή, στη μνήμη του αδικοχαμένου ποδοσφαιριστή Παναγιώτη Μπαχράμη

15:51 - Λίγος ο κόσμος στις κερκίδες του Δημοτικού Σταδίου Μυτιλήνης, δεν ξεπερνά αυτή τη στιγμή τους 200 σε αριθμό

15:48 - Στο γήπεδο βρίσκεται σύσσωμη η ομάδα του Αιολικού, που θα παρακολουθήσει τον αγώνα της ΑΕΛΚ με τον Αετό Σκύδρας και ακολούθως θα μεταβεί στο Γήπεδο "Γεώργιος Σκούφος" για την προπόνησή της

15:40 - Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Κώστας Γαλάτσιος του Συνδέσμου Μακεδονίας, με βοηθούς τους Νίκο Περικλείδη και Χουσεϊν Κούλα του ίδιου Συνδέσμου

15:34 - Η σύνθεση της ΑΕΛΚ: Μάππας, Αγιακάτσικας, Αποστολίδης, Βαλλιός, Μπακάλης, Μήτσης, Πετρουζέλλης, Βλαστέλλης, Καρτάλης, Χατζηκυριάκος, Μακρίδης

Στον πάγκο: Ζυγογιάννης, Λουκίνας, Γκόντζος, Κοσμίδης, Γάλας, Καλογερόπουλος, Σεμπέκος

15:32 - Η σύνθεση του Αετού Σκύδρας: Φιρινίδης, Τζαβάρας, Κουλουκίδης, Τσαναξίδης, Ινεμπολίδης, Βοταρής, Σαμαρόπουλος, Γεωργίου, Λαφαζανίδης, Τζιώρας, Νάκας

Στον πάγκο: Τσότσιος, Λεκάκης, Καλαϊτζίδης, Σεϊτανίδης, Αρβανιτόπουλος, Παπαδημητρίου, Πετρίδης

15:30 - Η ώρα έναρξης του αγώνα μεταφέρθηκε στις 16:00

15:28 - Ελάχιστος κόσμος στις κερκίδες του Δημοτικού Σταδίου Μυτιλήνης. Το εισιτήριο στα 15€!