Άνετη πρόκριση για τον Αιολικό!

08/01/2020 - 20:31 Τελευταία τροποποίηση στις 08/01/2020 - 20:50

Με το δεξί ξεκίνησε τη νέα χρονιά ο Αιολικός νικώντας 3-0 τη Φίλια στον εξ' αναβολής αγώνα της Β φάσης του Κυπέλλου Λέσβου.

Μπροστά σε λιγοστούς φιλάθλους και το θερμόμετρο να δείχνει αρκετά χαμηλή θερμοκρασία, ο Αιολικός εκμεταλλεύτηκε κυρίως την κούραση των παικτών των γηπεδούχων στο δεύτερο μέρος και πήρε μια άνετη νίκη ενόψει του Κυριακάτικου αγώνα με τον Παλληνιακό.

Η πρώτη καλή στιγμή ανήκει στη Φίλια, με τον Μάριο Καλούλι στο 6ο λεπτό να βγαίνει τετ α τετ όμως ο Βρονταράς απέκρουσε εντυπωσιακά κρατώντας το 0-0. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν πιο ψηλά και βρήκαν το πρώτο τέρμα στο 22' με τον Μπουρού, με το 0-1 να είναι και σκορ ημιχρόνου.

Στο 61' έγινε το 0-2 με κεφαλιά του Αλαγιάννη και στο 68' με τον ίδιο τρόπο ο Λαμπράκης καθάρισε το παιχνίδι γράφοντας το 0-3. Έτσι, ο Αιολικός περιμένει πλέον τον αντίπαλο του στην επόμενη φάση μετά την κλήρωση της Τετάρτης 15/1 για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Λέσβου.