Άνετες προκρίσεις για τα φαβορί!

03/10/2020 - 18:37 Τελευταία τροποποίηση στις 04/10/2020 - 14:59

Χωρίς κάποια έκπληξη ξεκίνησε η νέα ποδοσφαιρική χρονιά στη Λέσβο με τα φαβορί να παίρνουν ξεκούραστα την πρόκριση στην Β φάση του κυπέλλου Λέσβου. Ο Αιολικός νίκησε τον Κεραυνό 5-0, η Προοδευτική επιβλήθηκε 6-1 επί του Αστέρα Ιππείου, ο Μεσότοπος νίκησε τον Αχιλλέα 2-5, ο Όλυμπος πήρε και αυτός εύκολα την νίκη απέναντι στον Ελύτη 3-1, ενώ στο πιο αμφίρροπο παιχνίδι ο Ανδρονικάς νίκησε 3-0 τον Ατρόμητο.

Εύκολο απόγευμα για τον Αιολικό ο οποίος αντιμετώπισε στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης την ομάδα του Κεραυνού Αφάλωνα σαφώς  χαμηλότερης δυναμικότητας κερδίζοντας 5-0 με τέρματα που σημείωσαν οι Λαμπράκης στο 11’, Αγριμάκης 14’, Ψάνης 60’, Μίλιτς 87’ και Αντόνοφ 89’.

Ο Ανδρονικάς αντιμετώπισε τον Ατρόμητο στο γήπεδο Μεσοτόπου παίρνοντας την πρόκριση με τα τέρματα των Νταή στο 13’ και Γιώργου Σαμπάνη στο 48’ και 50’.

Από τον αγώνα Όλυμπος-Οδυσσέας Ελύτης

Στην Αγιάσο ο Όλυμπος προηγήθηκε 2-0 στο ημίχρονο με τέρματα που σημείωσαν ο Ξινός στο 10’ και ο Μπιτσάνης στο 30ο λεπτό. Στην επανάληψη, ο Τσιμπούκης μείωσε σε 2-1, όμως ο Διακορώνας με κεφαλιά έγραψε το τελικό 3-1.

Σαν σε προπόνηση η Προοδευτική νίκησε 6-1 και πήρε την πρόκριση απέναντι στον Αστέρα Ιππείου. Στο 24’ ο Μάκης Σαμπάνης άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, το 2-0 ήρθε πέντε λεπτά μετά από τον Μαλακό με κεφαλιά ψαράκι, το 3-0 έγινε στο 31’ από τον Θοδωρή Μαστέλο και το 4-0 πέτυχε ο Καραγιάννης λίγο πριν το ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος ο Γκέκα μείωσε σε 4-1, με τον Μαστέλο ξανά και τον Κουτλή να σκοράρουν για το τελικό 6-1.

Τέλος, ο Μεσότοπος πέρασε πανηγυρικά από την Πέτρα με σκορ 2-5. Ο Ιντζές στο 5ο λεπτό έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους και ο Χατζηβαγιάννης 20 λεπτά μετά έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Ο Καραμιχαλάκης μείωσε δύο λεπτά μετά σε 1-2, όμως ο Ποσνακίδης στο 43’ σημείωσε το 1-3 που ήταν και σκορ ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι μείωσαν ξανά με πέναλτι που εκτέλεσε ο Γρούβας, όμως ο Ιντζές και ο Βασίλογλου ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο τελικό 2-5.