Πρόκριση για τον Αιολικό 0-2 τον Αιγέα Πλωμαρίου

08/03/2023 - 17:20 Τελευταία τροποποίηση στις 08/03/2023 - 17:41

Την τετράδα των ομάδων που έχουν τσεκάρει το εισιτήριο στα ημιτελικά του κυπέλλου Λέσβου συμπλήρωσε ο Αιολικός, ο οποίος νίκησε στο Πλωμάρι τον μαχητικό Αιγέα 0-2.

Ο Αιολικός που αγωνίστηκε με αλλαγές στη σύνθεση του, με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο πήρε τη νίκη και την πρόκριση σε ένα παιχνίδι που είχε φάσεις. Στο 61' μετά από ασίστ του Μούκα, ο Καρλίτος άνοιξε το σκορ για του φιλοξενούμενους. Μετά το γκολ ο Αιγέας δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό του αγώνα μένοντας από δυνάμεις, με τον Αιολικό στο 70ο λεπτό να διπλασιάζει τα τέρματα του κα να καθαρίζει το παιχνίδι, δίνοντας στη συνέχεια χρόνο συμμετοχής σε νεαρούς παίκτες. Μετά από έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Ποτουρίδη και παρέμβαση του Μούκα, ο Μακρής πέτυχε το τελικό 0-2, με τους γηπεδούχους να ισχυρίζονται ωστόσο ότι πριν την φάση του φάουλ, υπήρξε χέρι σε βάρος του Καρλίτος.

Ο Αιγέας το πάλεψε όσο μπορούσε χωρίς ωστόσο να δημιουργήσει κλασσική ευκαιρία, με πιο καλές στιγμές τα σουτ που επιχείρησε ο Ψάνης.

Στην ημιτελική φάση του κυπέλλου Λέσβου έχουν προκριθεί, ο Αιολικός. Αετός, Όλυμπος και Φίλια.