Τεράστια νίκη η Μικτή ΕΠΣΛ στους νέους!

06/01/2018 - 14:59 Τελευταία τροποποίηση στις 06/01/2018 - 16:07

Συνέχεια στη Χίο για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα προεπιλογής εθνικών ομάδων, εκεί όπου διεξάγεται ο 13ος Όμιλος μεταξύ των νησιωτικών Ενώσεων. Στο γειτονικό νησί, πραγματοποιούνται οι αγώνες τόσο των παίδων όσο και των νέων, ανάμεσα στις ΕΠΣ Λέσβου, Δωδεκανήσων, Κυκλάδων, Χίου και Σάμου.

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Μικτή ΕΠΣΛ νέων, αναπτερώνοντας τις ελπίδες της για πρόκριση στη Β' Φάση της διοργάνωσης. Τα παιδιά του Παναγιώτη Μαστέλου έδειξαν χαρακτήρα και παρά την απρόσμενη ήττα της πρεμιέρας, με ανατροπή από 2-0 σε 2-3 κόντρα στις Κυκλάδες, ύψωσαν το ανάστημά τους και επικράτησαν της αντίστοιχης Μικτής ΕΠΣ Δωδεκανήσων με σκορ 0-1 χάρη σε γκολ που σημείωσε ο Γαλιμίτης στο 75', έχοντας περάσει ελάχιστα λεπτά νωρίτερα ως «χρυσή» αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο. Να σημειωθεί ότι η ομάδα της ΕΠΣ Λέσβου είχε και δοκάρι στο πρώτο μέρος σε εκτέλεση φάουλ του Μανδάνη, ενώ απώλεσε κι άλλες ευκαιρίες για να πετύχει ένα δεύτερο τέρμα. Ωστόσο στα τελευταία λεπτά δέχθηκε πίεση από τα Δωδεκάνησα, όπως είναι λογικό, κρατώντας όμως τη σημαντική νίκη μέχρι το τέλος.

Μικτή ΕΠΣΛ νέων (Π. Μαστέλος): Καρμενέλλης, Χατζηνικολάου, Βαλαβάνης (75' Παππάς), Ράμα, Μακρής, Μανδάνης, Κουρουλής, Κερλίδης (70' Παππάς), Σπαχίου (65' Γαλιμίτης), Λαμάϊ (90' Λεοντής), Πολύζος (85' Πρίμπας)

Δείτε τους πανηγυρισμούς των παιδιών της Μικτής ΕΠΣΛ νέων τη στιγμή της λήξης

Στο έτερο ματς της 2ης Αγωνιστικής, Κυκλάδες και Χίος αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1. Ακολουθεί μία ημέρα ξεκούρασης και τη Δευτέρα οι Μικτές ΕΠΣ Λέσβου θα αντιμετωπίσουν τις αντίστοιχες της Σάμου.

Η Μικτή ΕΠΣΛ παίδων γνώρισε την ήττα από τα ανώτερα Δωδεκάνησα με σκορ 4-1 σε ένα ματς που κρίθηκε στο πρώτο μέρος, κατά το οποίο οι νικητές πέτυχαν και τα τέσσερα γκολ τους. Για την ομάδα της ΕΠΣ Λέσβου μείωσε ο Ζαχάρωφ, ισορροπώντας στο δεύτερο 45λεπτο, αλλά τα πάντα είχαν κριθεί ως προς το αποτέλεσμα.

Μικτή ΕΠΣΛ παίδων (Θ. Παπαλόπουλος): Βατός (75' Μουσελίμης), Σαλτογιάννης, Μπότης (55' Κριάρης), Ζεϊμπέκης, Τσαπώνης (30' Λεμονός), Καπάϊ, Χαλκοδαίμων (60' Καλογήρου), Καλαμποκάς, Καραγιάννης, Πιτσιλαδής (60' Πρωτονοτάριος), Ζαχάρωφ

Στο άλλο ματς της 2ης Αγωνιστικής η ΕΠΣ Χίου μπήκε με το δεξί στις υποχρεώσεις της, νικώντας τις Κυκλάδες με σκορ 1-0.

Σημειώνεται ότι προκρίνονται οι ομάδες που θα τερματίσουν στις δύο πρώτες θέσεις, συνεχίζοντας έτσι στη Β' Φάση που περιλαμβάνει αγώνες νοκ άουτ. Από τους υπόλοιπους ομίλους προκρίνονται μόνοι οι πρωταθλητές και οι δύο καλύτεροι δευτεραθλητές. Στη συνέχεια της διοργάνωσης, οι 16 αυτές Ενώσεις που θα περάσουν στη Β' Φάση θα χωριστούν σε δύο γεωγραφικές ζώνες (βορράς και νότος) και θα αγωνιστούν μεταξύ τους σε 8 νοκ άουτ ματς, σε ουδέτερα γήπεδα. Ακολούθως, στην Γ' Φάση οι οκτώ Ενώσεις που θα φτάσουν εκεί θα αγωνιστούν μεταξύ τους, ξανά σε νοκ άουτ ματς, αυτή τη φορά χωρίς γεωγραφικά κριτήρια στην κλήρωση και πάλι σε ουδέτερα γήπεδα. Φτάνοντας στην τετράδα, εκεί θα διεξαχθεί Final-4 (ημιτελικοί-τελικοί) σε έδρα που θα ορίσει η ΕΠΟ.