Τετράδα φιλικών αγώνων

22/08/2010 - 23:34

Αναμφίβολα, είναι η περίοδος που όλες οι ομάδες δίνουν τα πρώτα τους φιλικά προετοιμασίας, εν όψει της νέας αγωνιστικής περιόδου. Η Λέσβος δε θα μπορούσε να απουσιάσει από τον ποδοσφαιρικό χάρτη, με τις ομάδες των τοπικών μας πρωταθλημάτων, όσες έχουν ξεκινήσει τις προπονήσεις τους, να αναμετρώνται μεταξύ τους σε ενδιαφέροντα ματς.

Αναγέννηση Γέρας-Αετός Λουτρών 2-1

Οι ποδοσφαιριστές του Δημήτρη Γαβαλά κατάφεραν να νικήσουν τόσο τον Αετό όσο και τον αέρα, που δυσκόλεψε πολύ τις προσπάθειες τους. Σκόρερ για την Αναγέννηση Γέρας ο Χατζηκλειδαράς και ο Τακός. Για την ομάδα των Λουτρών είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Ιγγλέζος λίγο πριν το ημίχρονο.

Ερμής Παμφίλων - Δόξα Πλαγιάς 2-3

Φιλική νίκη μέσα στα Πάμφιλα πέτυχε η ομάδα της Πλαγιάς, παρά το γεγονός πως ο Ερμής ήταν εκείνος που προηγήθηκε στο σκορ χάρη σε γκολ που πέτυχε ο Χαλακατέβας, στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Η Δόξα ισοφάρισε με τον Χρήστου και κατάφερε να ανατρέψει ολοκληρωτικά το σκορ, με γκολ που πέτυχε ο Σκαρλάτος. Ο ίδιος πέτυχε ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 1-3. Το μόνο που κατάφερε ο Ερμής ήταν να μειώσει σε 2-3, με δεύτερο προσωπικό γκολ τυο Χαλακατέβα.

Αλκιβιάδης Κάτω Τρίτους-Αιγέας Πλωμαρίου 0-1

Σε φιλικό ματς που διεξήχθη στο γήπεδο του Κάτω Τρίτους, ο τοπικός Αλκιβιάδης ηττήθηκε με 0-1 από Αιγέα Πλωμαρίου. το γκολ της νίκης επιτεύχθηκε στην εκπνοή του ματς, με σκόρερ τον Γιώργο Βελούτσο, αν και θα μπορούσαν και οι δύο ομάδες να έχουν ανοίξει από πιο νωρίς το σκορ, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες.

Αρίων Παλαιοκήπου-Αίας Μυτιλήνης 5-3

"Εγγλέζικο" σκορ επεφύλασσε η φιλική αναμέτρηση, που διεξήχθη στον Παλαιόκηπο. Νικητής ο τοπικός Αρίωνας με σκορ 5-3 επί του Αίαντα Μυτιλήνης, παίζοντας πολύ όμορφο ποδόσφαιρο. Χατ τρικ πέτυχε ο Στέλιος Κακαγιάννης, που έχει αποχωρήσει από την Αναγέννηση και αποτελεί μεταγραφικό στόχο της ομάδας του Παλαιοκήπου. Τα άλλα δύο γκολ σκόραρε ο Δημητράκας. Για τον Αίαντα δύο γκολ έβαλε ο Πάστος και ένα ο Σαμαράς.