Φιλική νίκη Αιολικού επί της ΑΕΛΚ! [video]

30/08/2010 - 20:00 Τελευταία τροποποίηση στις 31/08/2010 - 01:41

Ο Αιολικός αναδείχθηκε νικητής στη φιλική αναμέτρηση με την ΑΕΛΚ, που πραγματοποιήθηκε το απόγευμα στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης, χάρη σε ένα εξαιρετικό γκολ του Πέτρου Νταλαμπέκη. Οι παίκτες του Φώτη Κοκκινέλλη παρουσιάστηκαν πιο φρέσκοι στον αγωνιστικό χώρο, παρά το ότι σχεδόν 48 ώρες νωρίτερα είχαν αγωνιστεί εκ νέου σε φιλικό, με την Κüçükköy στην Τουρκία, κάτι που παραδέχθηκε μετά το τέλος του αγώνα και ο προπονητής της ΑΕΛΚ Μιχάλης Κασάπης. Τη φιλική αναμέτρηση παρακολούθησαν περίπου 300 φίλαθλοι, τόσο από τη Μυτιλήνη όσο και από την Καλλονή, στην πρώτη ουσιαστικά εμφάνιση των δύο ομάδων μπροστά στο κοινό τους.

Αιολικός και ΑΕΛΚ ξεκίνησαν την αναμέτρηση με τους βασικούς -κατά βάση- ποδοσφαιριστές τους, δίνοντας ιδιαίτερη σημασία στο φιλικό αυτό ματς. Οι δύο προπονητές είχαν την ευκαιρία να δουν τους ποδοσφαιριστές τους αγωνιζόμενους απέναντι σε αξιόλογους αντιπάλους και να βγάλουν ασφαλέστερα συμπεράσματα για την αγωνιστική τους κατάσταση. O Φώτης Κοκκινέλλης παρέταξε την ομάδα του σε διάταξη 4-2-3-1, με τον Καραβασίλη κάτω από τα δοκάρια, τους Δάρρα και Καδή στο κέντρο της άμυνας, τον Καφαλούκο (δεξιά) και τον Καπταγιάννη (αριστερά) στα μπακ, Διονυσάτο και Τσετιροκλή στη μεσαία γραμμή, μπροστά τους την τριπλέτα των χαφ Χρόνη (δεξιά), Μιχαλάκη (αριστερά) και Βαμβουκλή, με προωθημένο τον Νταλαμπέκη. Ο Μιχάλης Κασάπης προτίμησε σχήμα 4-3-3, με τον Μάππα στη θέση του τερματοφύλακα, Αγιακάτσικα και Αποστολίδη κεντρικό αμυντικό δίδυμο, τους Μήτση (αριστερά) και Ζυγογιάννη (δεξιά) στα μπακ, στο κέντρο τους Πετρουζέλλη, Μπακάλη και Καρτάλη και προωθημένους τους Λουκίνα, Βλαστέλλη και Μακρίδη.

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης ήταν αναγνωριστικό και για τις δύο ομάδες, με τον Αιολικό να έχει μια ελαφρά υπεροχή αλλά την ΑΕΛΚ να φτάνει πρώτη απειλητικά στην αντίπαλη εστία, όταν το σουτ του Πετρουζέλλη μπλόκαρε ο Καραβασίλης. Η ομάδα της Μυτιλήνης προσπάθησε να πιέσει και να πάρει την κατοχή στο χώρο του κέντρου, θέλοντας να εκματαλλευτεί την ταχύτητα των χαφ της. Με τη συμπλήρωση 30 λεπτών αγώνα, ο Αιολικός έκλεισε στα καρέ της την ΑΕΛΚ, κερδίζοντας τέσσερα διαδοχικά κόρνερ. Η πίεση των παικτών του Φώτη Κοκκινέλλη απέδωσε καρπούς στο 40ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Μιχαλάκη να κλέβει με τη βοήθεια του Νταλαμπέκη την μπάλα από τον Καρτάλη και τον υψηλόσωμο επιθετικό να "κρεμά" με εκπληκτική λόμπα τον Μάππα, που βρισκόταν εκτός θέσης. Η ΑΕΛΚ ανέβασε την απόδοσή της μετά το γκολ και απείλησε σε δύο περιπτώσεις, αρχικά  στο 44ο λεπτό όταν σουτ του Λουκίνα απέκτουσε ο Καραβασίλης και στη συνέχεια ο Καρτάλης σούταρε άουτ και ένα λεπτό αργότερα, όταν και πάλι ο Λουκίνας πλάσαρε λίγο άουτ.

Στην επανάληψη, οι δύο προπονητές χρησιμοποίησαν σχεδόν όλους τους ποδοσφαιριστές που είχαν στη διάθεσή τους. Ο Φώτης Κοκκινέλλης πέρασε σταδιακά στον αγωνιστικό χώρο, στο τελευταίο ημίωρο, τους Μουτζούρη, Τσιταντίνο, Σοφιάνη, Κροτσίδα, Π. Βουργουτζή, Τρακέλλη, Διακορώνα, Σκαλοχωρίτη, ενώ στο τελευταίο 20λεπτο αγωνίστηκε και ο νεαρός τερματοφύλακας Χάρης Αλισσανδράτος, που ήρθε σήμερα στη Μυτιλήνη και θα δοκιμαστεί με σκοπό να καλύψει το κενό στο ρόστερ της ομάδας. Πρόκειται για 20χρονο γκολκίπερ που πέρυσι είχε 17 συμμετοχές στο Ναυπακτιακό Αστέρα. Από την άλλη μεριά, ο Μιχάλης Κασάπης πέρασε σταδιακά στο ματς τους Σεμπέκο, Βαλλιό, Καλογερόπουλο, Γκόντζο, Τουμπακάρη και Χατζηκυριάκο.

Ο Αιολικός στα πρώτα λεπτα του Β' Ημιχρόνου είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης και κρατούσε με ευκολία τους επιθετικούς της ΑΕΛΚ μακριά από την εστία του. Μετά το 60' ωστόσο, οι παίκτες του Μιχάλη Κασάπη ανέβασαν την απόδοσή τους και σε συνδυασμό με την οπισθοχώρηση του Αιολικού, πίεσαν για την ισοφάριση. Μια κεφαλιά του Λουκίνα στο 59ο λεπτό μπλόκαρε εξ' επαφής ο Καραβασίλης, ενώ ένα μακρινό σουτ του Καρτάλη, λίγο αργότερα, κόντραρε κι έφυγε ελάχιστα άουτ. Ο  νεαρός τερματοφύλακας Αλισσανδράτος πραγματοποίησε δύο πολύ καλές επεμβάσεις, η πρώτη σε απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Καρτάλη και η δεύτερη σε σουτ του Μακρίδη μέσα από την περιοχή, κρατώντας το μηδέν στην εστία του.

Στα τελευταία λεπτά, η ένταση των παικτών εντός αγωνιστικού χώρου, λίγο έλειψε να τινάξει το ματς στον αέρα, αφού τα μαρκαρίσματα σκλήρυναν και οι παίκτες έδειχναν υπερβάλλοντα ζήλο σε κάθε προσωπική μονομαχία. Το τελικό αποτέλεσμα βρήκε την ομάδα της Μυτιλήνης νικήτρια με 1-0, σε ένα ματς που θα πρέπει να ικανοποίησε στο μεγαλύτερο μέρος του τον Φώτη Κοκκινέλλη και να προβλημάτισε τον Μιχάλη Κασάπη, πέντε μόνο ημέρες πριν την επίσημη πρεμιέρα της ΑΕΛΚ για φέτος, κόντρα στον Αετό Σκύδρας για το Κύπελλο Ελλάδας.

Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε τελικώς χωρίς επίσημη διαιτητική τριάδα, αφού στον αγωνιστικό χώρο δεν είχε γίνει διαγράμμιση, ενώ η ΑΕΛΚ είχε φανέλες χωρίς αριθμούς στην πλάτη των παικτών της. Οι διαιτητές μάλιστα, συμπλήρωσαν φύλλο αγώνα, στο οποίο ανέφεραν πως ο αγώνας δεν τελέστηκε για τους προαναφερόμενους λόγους και ακολούθως αποχώρησαν από το γήπεδο. Το ρόλο του "άρχοντα" του αγώνα ανέλαβε ο Μάρκος Βρατσάνος.