Μεικτή νέων για... φίλημα!

31/10/2010 - 09:57

Ολοκληρώθηκε χθες στη Λέσβο η Α' Φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ενώσεων, με τη συμμετοχή των μεικτών ομάδων των νησιών του Αιγαίου, στις κατηγορίες των παίδων και των νέων. Η Μεικτή της Λέσβου στους νέους, με τη νίκης επί των Δωδεκανήσων (1-0) την τελευταία αγωνιστική, κατέκτησε επάξια την 1η θέση στον όμιλο, βάζοντας τις βάσεις για μια ανάλογη παρουσία και στη Β' Φάση της διοργάνωσης, που έχει προγραμματιστεί να διεξαχθεί στη Ρόδο (2-7/1/2011), στοχεύοντας στην τιμητική διάκριση της καλύτερης Ένωσης στο χώρο του Αιγαίου. Αντίθετα, η Μεικτή μας στους παίδες, δεν μπόρεσε να εντυπωσιάσει με την απόδοσή της όπως στις προηγούμενες διοργανώσεις, δεν είχε συνοχή στις γραμμές της με αποτέλεσμα τα Δωδεκάνησα να εκμεταλλευτούν το κακό της πρόσωπο και να θριαμβεύσουν με το ευρύ 1-6, που τους χάρισε ταυτόχρονα και την πρωτιά στον όμιλο.

Κατηγορία νέων
Λέσβος-Δωδεκάνησα 1-0

Με γκολ του Γιάννη Ευαγγέλου στο 35ο λεπτό, η Μεικτή νέων της Λέσβου επικράτησε της αντίστοιχης των Δωδεκανήσων, σκαρφαλώνοντας στην κορφή του ομίλου, στο τέλος της Α' Φάσης. Ο νεαρός ποδοσφαιριστής του Ατρομήτου Αγίας Μαρίνας σκόραρε με ψύχραιμο πλασέ, μετά εξαιρετική πάσα του Στρατή Χατζηκλειδαρά και αυτό το γκολ ήταν αρκετό για να χαρίσει τους τρεις βαθμούς της νίκης στην ομάδα του. Η Λέσβος κατάφερε να επικρατήσει παρά τις σημαντικές απουσίες. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Κώστας Βαριεμέζης δεν μπορούσε να υπολογίζει πριν το ματς στους Καλαιτζίδη, Μουφλουζέλλη, Κροτσίδα και Δουβαλέτας, ενώ στη διάρκεια του αγώνα αποχώρησε τραυματίας και ο Γιαμουγιάννης. Η Λέσβος θα μπορούσε να είχε πετύχει ακόμα ένα γκολ, όμως η κεφαλιά του Ευαγγελιδάκη σταμάτησε στο 4ο' στο οριζόντιο δοκάρι. Απο την πλευρά της, η ομάδα των Δωδεκανήσων δεν μπόρεσε να δημιουργήσει απειλητικές καταστάσεις στην εστία του Παν. Χατζηκλειδαρά, παρά μόνο στη φάση του 56ου λεπτού, με τον τερματοφύλακα της Λέσβου να αποκρούει σωτήρια ένα κοντινό σουτ.
Χωρίς προβλήματα ήταν η διαιτησία του Κουλουδή.
Μεικτή Λέσβου: Π.Χατζηκλειδαράς, Γιαμουγιάννης (50' λ.τρ. Πρωτούλης), Λασκαρίδης, Σαμπάνης, Γ. Πρωτούλης, Βούρος, Ταλιάνης (82' Γιουκαρής), Μ. Λαμπράκης, Ευαγγελιδάκης (88' Χαψής), Ευαγγέλου, Στρ. Χατζηκλειδαράς

Κατηγορία παίδων
Λέσβος-Δωδεκάνησα 1-6

Μπορεί στο Ενωσιακό Γήπεδο της Θερμής να κρινόταν η πρωτιά στον όμιλο των παίδων, με τη Λέσβο και τα Δωδεκάνησα να διατηρούσαν το απόλυτο σε δύο ματς, όμως τελικά η παράσταση είχε μόλις έναν πρωταγωνιστή. Αν και το ξεκίνημα της αναμέτρησης ήταν καλό για τη Λέσβο, με ένα δυνατό σουτ του Πιπεριά να καταγραφέται στο 25ο λεπτό, το οποίο απέκρουσε ο σκευοφύλαξ, η ομάδα των Δωδεκανήσων άρχισε σιγά-σιγά να ελέγχει το χώρο του κέντρου και οι επιθετικοί της να γίνονται απειλητικοί. Σε μια από αυτές τις προσπάθειές τους, τα Δωδεκάνησα άνοιξαν το σκορ στο 35ο λεπτό, με σουτ από το ύψος της περιοχής του Γιώργου.Το 0-1 αποσυντόνισε τους παίκτες του Ανδρέα Μοσχονησιώτη και λίγο πριν το ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι σκόραραν και δεύτερο τέρμα με τον Μαργαρίτη, που με όμορφη προσπάθεια έκανε το 0-2. Στην επανάληψη, τα Δωδεκάνησα ήταν ασταμάτητα και έβρισκαν δίχτυα, κυριολεκτικά, όποτε ήθελαν. Σκορερ του τρίτου τέρματος ήταν ο Παπαστεφάνου στο 48ο λεπτό, ενώ πέντε λεπτά αργότερα, και πάλι ο Μαργαρίτης πέτυχε το 0-4, ο ίδιος παίκτης έκανε χατ τρικ σκοράροντας το 0-5, ενώ ο Παπαστεφάνου, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, σημείωσε το 6-0. Η ομάδα της Λέσβου μείωσε στο φινάλε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Λαμπράκη σε 6-1.
Οι συνθέσεις.
Μεικτή Λέσβου: Παπάζογλου, Καρακλάς, Μαυραγάνης, Γιακαλής, Σαλταμάρας, Κακογιάννης (38' Μητσέλης), Μιχαλακέλλης, Παπαγιάννης (26' Κάκκαρος), Λασκαρίδης, Πιπεράς, Χριστοδούλου (44' Σοφιάννης)
Μεικτή Δωδεκανήσων: Σκευοφύλαξ (67' Κούφαλης), Βολωνάκης, Παπαστεφάνου, Παπαδόπουλος, Κουρούνας, Κατσάρας, Στεάτης, Γιώργου, Πεταυράκης (65' Κουδούνης), Μαργαρίτης, Κεφαλληνός (26' Βασιλαράκης)