Πρόκριση στην επόμενη φάση για την Κ15 της Μικτής Λέσβου

05/05/2022 - 19:38 Τελευταία τροποποίηση στις 05/05/2022 - 20:07

Το εισιτήριο για τη επόμενη φάση πήρε η Κ15 της Μικτής Λέσβου λυγίζοντας χθες στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης την ομάδα των Δωδεκανήσων με 2-0. Η Κ17 αν και νίκησε με επική ανατροπή 4-3 από 1-3, δεν κατάφερε να προκριθεί τερματίζοντας στην τέταρτη θέση.

Στον αγώνα της Κ15, η Λέσβος άνοιξε το σκορ με σουτ του Χρηστέλλη στο 14' και στο 77' ο Ράσκος με ωραία ατομική ενέργεια διαμόρφωσε το τελικό 2-0 που την έστειλε στην επόμενη φάση ως δεύτερη με 6 βαθμούς, ενώ στη πρώτη θέση βρέθηκαν οι Κυκλάδες.

H K17 πήγε στα αποδυτήρια στο ημίχρονο με εις βάρος της σκορ 0-1 μετά την κεφαλιά του Καρανικολάου. Στο 50' ο Σουλτς έκανε το 0-2 για τα Δωδεκάνησα, ο Γιώργος Αχλάδας με απ' ευθείας φάουλ μείωσε για τη Λέσβο 1-2, όμως η φιλοξενούμενη ομάδα στο επόμενο λεπτό πήρε ξανά προβάδισμα δύο τερμάτων με τον Κασάρα.

Ο Γεωργακής στη συνέχεια μείωσε 2-3, ενώ στο 76' ο Μουτσογιάννης έκανε το 3-3, με τον Αχλάδα ξανά στο 88' να σκοράρει από το σημείο του πέναλτι κάνοντας επική ανατροπή, με τους παίκτες της Λέσβου να πανηγυρίζουν έξαλλα μετά το τέλος των αγώνων για τις νίκες η μια η οποία μάλιστα συνδυάστηκε και με πρόκριση.