Μικτές ΕΠΣΛ:Σεφτέ στις νίκες η Κ16, "ντόρτια" για την Κ14

30/03/2023 - 10:55 Τελευταία τροποποίηση στις 30/03/2023 - 11:24

Νικήτρια αναδείχθηκε η Λέσβος απέναντι στη Χίο στις αναμετρήσεις τις 29/3 για την 3η αγωνιστική.

Η Κ14 πάτησε γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και παρέμεινε στην πρώτη θέση κερδίζοντας 4-0. Σε έναν αγώνα με αρκετές φάσεις και δυνατό άνεμο η ομάδα της Λέσβου πήρε τη δεύτερη νίκη που την κράτησε στο κόλπο της πρόκρισης. Το 1-0 έγινε στο 63' με απ' ευθείας εκτέλεση κόρνερ του Χατζά και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Κουμέλλης με σουτ διπλασίασε τα τέρματα. Στο 70' ο Καραγιάννης με ψιλοκρεμαστό σουτ έκανε το 3-0 και ο Σκρέκας στο 76' το τελικό 4-0.

H K16 σε έναν δυνατό αγώνα πήρε την πρώτη νίκη με σκορ 2-1. Η Λέσβος προηγήθηκε στο ξεκίνημα με τον Ράσκο. Η Χίος ισοφάρισε με τον Φλάμο στο 27ο λεπτό με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε ο ίδιος. Στο 60ο λεπτό η Λέσβος έμεινε με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Δουκάκη. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, δέκα λεπτά αργότερα ο Σαρίκης με πέναλτι σημείωσε το 2-1 που παρέμεινε έως το τέλος.

Στα άλλα παιχνίδια, η Κ14 της ΕΠΣ Κυκλάδων νίκησε 11-0 και η Κ16 2-1 την ομάδα της Σάμου.