Καβάλα ο Παλλεσβιακός!

14/04/2018 - 20:07 Τελευταία τροποποίηση στις 16/04/2018 - 15:12

Η μεγάλη νίκη του Παλλεσβιακού επί του Ατρόμητου Αγ. Μαρίνας (3-1) στο «Γεώργιος Σκούφος», έφερε την ομάδα του Κώστα Βαργεμέζη σε θέση ισχύος στη μάχη για την εξασφάλιση το δεύτερου εισιτηρίου ανόδου από το νότιο όμιλο. Στο άλλο ματς, ο Αρίων Παλαιοκήπου νίκησε εύκολα τη Θύελλα Πηγής (5-0).

Στο βόρειο όμιλο, ο Απόλλων Δαφίων κέρδισε την Άναξο (4-0), όπως και η Φίλια τον Ταξιάρχη Μανταμάδου (4-0), σε μια διαδικασία πάντως που έχει κριθεί εδώ και αρκετές εβδομάδες ως προς τους αποδέκτες των εισιτηρίων ανόδου.

7η Αγωνιστική

Παλλεσβιακός-Ατρόμητος Αγ. Μαρίνας 3-1 (1-1)

Το ντέρμπι ανόδου κατέληξε στον Παλλεσβιακό, που προηγήθηκε με τον Αζάμπι (18'), αν και ο Ατρόμητος Αγ. Μαρίνας ισοφάρισε άμεσα με τον Κρασόπουλο (21'). Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Κρασόπουλου (50') με απευθείας κόκκινη κάρτα. Λίγο αργότερα, ο Παπαγεωργίου έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ τον «Παλλέ» (63') με 2-1. Ακολούθησε ένταση, αφού ακυρώθηκε γκολ του Καδή για τον Ατρόμητο Αγ. Μαρίνας στο 79ο λεπτό, χρεώνοντας οφσάιντ στον σκόρερ. Η ομάδα του Ξενοφώντα Χαραλαμπή έμεινε και με 9 παίκτες, αφού αποβλήθηκε ο τερματοφύλακας Κουρασάνης για χτύπημα σε αντίπαλο (83'). Στις καθυστερήσεις, ο Αζάμπι διαμόρφωσε το τελικό 3-1 (96')

Αρίων Παλαιοκήπου-Θύελλα Πηγής 5-0 (1-0)

Εύκολο απόγευμα πέρασε ο πρωταθλητής Αρίων Παλαιοκήπου, που κέρδισε με 5-0 τη Θύελλα Πηγής. Το σκορ άνοιξε ο Κουπέ (15') στο πρώτο ημίχρονο, για να ακολουθήσουν τέσσερα ακόμη τέρματα στην επανάληψη από τους Κουρούνη (51' με πέναλτι), Μπισμπίκα (54'), Τηνιακό (60') και Κοκαλέλλη (87'). Δοκάρι είχαν για τους γηπεδούχους οι Αγάς και Ράλλης.

Ρεπό: Ορφέας Κεραμειών

Δείτε ΕΔΩ τη ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ των Playoffs στο ΝΟΤΙΟ όμιλο

Απόλλων Δαφίων - Άναξος 4-0 (0-0)

Μπορεί να ήταν στείρο το πρώτο 45λεπτο στην Καλλονή, αλλά στην επανάληψη ο Απόλλων Δαφίων ανέβασε στροφές, φτάνοντας στη νίκη με 4-0 επί της Ανάξου. Χατ τρικ σημείωσε ο Νεράτζής (55', 61' και 67'), για να ακολουθήσει ένα γκολ και από τον Πονηρό (74').

Φίλια - Ταξιάρχης Μανταμάδου 4-0 (3-0)

Η Φίλια έκανε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, σκοράροντας τρεις φορές με τους Χιώτη (28', 37') και Νούρτσε (34' πέναλτι), πηγαίνοντας στην ανάπαυλα με το υπέρ της 3-0. Στην επανάληψη, ο Αραμπατζής (65') έγραψε το τελικό 4-0 για την ομάδα του Τάσου Σπύρου.

Ρεπό: Προοδευτική Σκ. Καλλονής