Ακάθεκτοι Ορφέας και Φίλια, στραβοπάτημα για Κεραυνό

03/03/2019 - 17:27 Τελευταία τροποποίηση στις 03/03/2019 - 18:07

Πλούσια αγωνιστική από γκολ ήταν η 21η στην Β κατηγορία καθώς σημειώθηκαν συνολικά 34 τέρματα. Στα Λουτρά ο πρωτοπόρος Ορφέας Κεραμειών λίγο έλειψε να πέσει θύμα έκπληξης από τον μαχητικό Παπανικολή ο οποίος προηγήθηκε με 2-3 στο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος αν και ο Παπανικολής κρατούσε το υπέρ του αποτέλεσμα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν τελικά να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση πετυχαίνοντας σε διάστημα 15 λεπτών τρία τέρματα και να πάρουν την νίκη. Στον Μανταμάδο ισόπαλο έληξε το ημίχρονο 1-1, όμως η Φίλια βρήκε το δεύτερο τέρμα στο β ημίχρονο που της χάρισε τους τρεις βαθμούς και την κράτησαν μόνη πλέον στην δεύτερη θέση, αφού ο Κεραυνός τα βρήκε σκούρα στην Πέτρα καθώς δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Ανάξου γνωρίζοντας την ήττα με 3-2 και με αυτή την ήττα υποχώρησε στην τρίτη θέση.

Στα άλλα παιχνίδια ο ΑΟ Βασιλικών αν και προηγήθηκε με 0-3 στο πρώτο ημίχρονο δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο με τον 'Εφηβο να κάνει ολική επαναφορά πετυχαίνοντας και αυτός 3 τέρματα στο δεύτερο μέρος παίρνοντας την ισοπαλία. Ο Αστέρας σημείωσε μεγάλη νίκη 3-5 στον Μεσότοπο έναντι του Μακαρέα και η ομάδα της Άντισσας επιβλήθηκε με 1-0 του τελευταίου στη βαθμολογία Αστέρα Ιππείου. Τέλος, ο Αχιλλέας πήρε τους τρεις πόντους άνευ αγώνα με τα Λιονταράκια, ενώ ο Γερμανός Καραβαγγέλης είχε ρεπό.