"Πεντάρες" για Παπανικολή και Πολιχνίτο, δύσκολα ο Αλκιβιάδης

20/04/2022 - 22:36 Τελευταία τροποποίηση στις 20/04/2022 - 23:36

Δεύτερη αγωνιστική ημέρα στα play off της Β ΕΠΣΛ, με τον Αλκιβιάδη να λυγίζει στο τέλος τον Αχιλλέα 2-1, ενώ άνετες νίκες κατέκτησαν ο Παπανικολής και ο Πολιχνίτος απέναντι στον Μακαρέα 5-0 και Αστέρα 5-1 αντίστοιχα.

Παιχνίδι που κρίθηκε στη δύναμη με νευρικότητα και αρκετά φάουλ ήταν αυτό στο Κάτω Τρίτος ανάμεσα στον Αλκιβιάδη και τον Αχιλλέα. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 24' με τον Σιμόνι, ενώ τέσσερα λεπτά νωρίτερα είχε αποβληθεί με δεύτερη κίτρινη ο Σταυρινός. Στο 29' ο Μαζάρι κέρδισε πέναλτι εκτελώντας εύστοχα ο ίδιος για το 1-1 που ήταν και σκορ ημιχρόνου. Το δεύτερο μέρος κύλησε με τον ίδιο ρυθμό με τον Χατζηβαγιάνη λίγο πριν το τέλος να στέλνει τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα έπειτα από ασίσιτ του Παλαμίδα, ενώ ο Αχιλλέας είχε μείνει και αυτός με 10 παίκτες από το 75' με τον Λεονάρτο να αντικρίζει την κόκκινη κάρτα.

Εύκολο απόγευμα για τον Πολιχνίτο ο οποίος νίκησε 5-1 τον Αστέρα(Ορφέα). Ο Σταμογιώργος στο 18' με κεφαλιά έκανε το 1-0, ο Νικέλλης στο 28' διπλασίασε για τους γηπεδούχους και στο 30' ο Σταμογιώργος ξανά πέτυχε το 3-0. Αμέσως μετά ο Παροίκος αποβλήθηκε για τον Αστέρα ο οποίος ωστόσο κατάφερε να μειώσει με το απ' ευθείας χτύπημα φάουλ του Αδαλή, όμως στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 70' και στο 88' ο Πονηρός σημείωσε ακόμα δύο γκολ για τον Πολιχνίτο διαμορφώνοντας το τελικό 5-1.

Ο Παπανικολής επικράτησε επίσης άνετα 5-0 απέναντι στον Μακαρέα. Το πρώτο μέρος τελείωσε με σκορ 3-0 με τέρματα που σημείωσαν ο Ηλιόπoυλος στο 3', Κοσμάς στο 20' και Χατζηδιαμαντής στο 27' με εκτέλεση φάουλ σχεδόν από το κέντρο. Στο 74' ο Χατζηδιαμαντής έκανε το 4-0 και στο 90' ο Ρομέο Μπάνα το 5-0.