Β ΕΠΣΛ: Πρωταθλητής ο Αλκιβιάδης

18/05/2022 - 21:15 Τελευταία τροποποίηση στις 18/05/2022 - 21:44

Πρωταθλητής Β ΕΠΣΛ στέφθηκε και επίσημα ο Αλκιβιάδης Κάτω Τρίτους μετά την νίκη του 1-3 απέναντι στον Παπανικολή. Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις, της 9ης αγωνιστικής ο Αχιλλέας επικράτησε 3-4 κόντρα στον Αστέρα(Ορφέα), ενώ Πολιχνίτος και Μακαρέας αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1.

Ήταν δίκαιο και έγινε πράξη με την καλύτερη ομάδα του πρωταθλήματος να κατακτά τον τίτλο. Ο Αλκιβιάδης από την αρχή της σεζόν έδειξε τις προθέσεις του, φλερτάροντας με την πρωτιά από τις πρώτες κιόλας αγωνιστικές. Το σύνολο του Βασίλη Σταυρινού στην προτελευταία αγωνιστική των play off επιβλήθηκε 1-3 κόντρα στον δεύτερο Παπανικολή που έχει εξασφαλίσει επίσης την άνοδο και πανηγυρίζει για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Ο Βύρων Σταυρινός με πέναλτι στο 12' έκανε το 0-1 και ο ίδιος παίκτης στο 55' με πλασέ διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του. Ο Βουτσιώτης από το σημείο του πέναλτι μείωσε 1-2 στο 75' και ο Χατζηβαγιάννης πέντε λεπτά αργότερα κλείδωσε την σπουδαία νίκη του πρωταθλητή Αλκιβιάδη.

Δυνατό παιχνίδι με τελικό νικητή στο τέλος τον Αχιλλέα που εξασφάλισε την τρίτη θέση έγινε στο γήπεδο Κάτω Τρίτους με γηπεδούχο τον Αστέρα. Ο Νάκε έκανε το 0-1, ο Σούπουλης πέτυχε το 0-2, ο Αλέξανδρος Λημανίος μείωσε 1-2 για τον Αστέρα, όμως ο Διαμαντής Ράμα σημείωσε και τρίτο τέρμα για την ομάδα της Πέτρας πριν το ημίχρονο. Ο Παροίκος μείωσε 2-3 και ο Καββαδάς έφερε το ματς στα ίσια, όμως στο 89' ο Αλέξανδρος Ράμα χάρισε τους τρεις πόντους στον Αχιλλέα με το τελικό 3-4. Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες λόγω των αποβολών των Παροίκου και Μαζάρι, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν και δύο δοκάρια με τους Κόμβο και Αδαλή.

Ανούσιο παιχνίδι στο γήπεδο Αγιάσου με τις δύο ομάδες να μένουν ισόπαλες 1-1 με γκολ που σημειώθηκαν στο πρώτο μέρος. Ο Μακαρέας προηγήθηκε με τον Γιώργο Χυδεριώτη και ο Πολιχνίτος ισοφάρισε με τον Λορέντζο Μαζέλι.