Φιέστα στο Κάτω Τρίτος

22/05/2022 - 21:10 Τελευταία τροποποίηση στις 22/05/2022 - 22:20

Έπεσε η αυλαία στα play off της Β ΕΠΣΛ με τον Αλκιβιάδη να σηκώνει την κούπα του πρωταθλητή μετά το τέλος του αγώνα με τον Αστέρα(Ορφέα) που επικράτησε 5-0. Στα άλλα δύο παιχνίδια ο Παπανικολής νίκησε 1-2 τον Πολιχνίτο και ο Αχιλλέας 4-0 τον Μακαρέα.

Σε δεύτερη μοίρα πέρασε ο τελευταίος αγώνας στο Κάτω Τρίτος για τον Αλκιβιάδη ο οποίος πανηγύρισε τον τίτλο του πρωταθλητή με την απονομή του κυπέλλου από τους εκπροσώπους της ΕΠΣΛ. Ο προπονητής της ομάδας Βασίλης Σταυρινός έδωσε χρόνο συμμετοχής σε πολλά νεαρά παιδιά τα οποία τον δικαίωσαν δείχνοντας ότι ο Αλκιβιάδης έχει μέλλον. Να σημειωθεί ότι ήταν ο τελευταίος αγώνας για τον Νίκο Τριανταφυλλόπουλο ο οποίος αποσύρεται από την ενεργό δράση. Στο 65ο λεπτό αποχώρησε από το γήπεδο μέσα σε χειροκροτήματα απ' όλους.

Το 1-0 έγινε στο 25' με την εύστοχη εκτέλεση του Τριανταφυλλόπουλου έπειτα από ανατροπή του Χατζηβαγιάννη από τον Μήλιο και στο 38' ο Σιμόνι έκανε το 2-0 που ήταν σκορ ημιχρόνου. Στο 53' ο Σιμόνι ξανά σημείωσε το 3-0, στο 70' ο Ανήφορος πέτυχε τέταρτο γκολ για τον Αλκιβιάδη και το τελικό 5-0 έγινε με το φοβερό σουτ του νεαρού Γκιούρα.

Εύκολη επικράτηση και τον Αχιλλέα 4-0 τον Μακαρέα. Ο Νάκε στο 48' έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα της Πέτρας με σουτ έξω από την περιοχή, ο Βουρσούκης με κεφαλιά στο 66' έκανε το 2-0, ο Μανώλης Μωϋσης στο 80' με πλασέ έκανε το 3-0 και ο Μαρσέλ Σέχου στο 88' διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Ο Παπανικολής κατάφερε να προηγηθεί 0-2 με σκορερ και των δύο τερμάτων τον Ρομεό Μπάνα στο 38' και 43' αντίστοιχα, ενώ ο Πολιχνίτος είχε δύο δοκάρια στο πρώτο μέρος με τον Φώτα και ένα με τον παίκτη του Παπανικολή Καβρουματζή έπειτα από λάθος διώξιμο. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους μειώνοντας στο 55' με τον Χιμετλάρι, όμως στη συνέχεια δεν κατάφεραν να διασπάσουν την άμυνα των φιλοξενούμενων με το ίδιο σκορ να μένει μέχρι το τέλος.