Λυτρώθηκε στις καθυστερήσεις ο Ερμής

04/10/2010 - 13:08

Μεγάλα σκορ και ενδιαφέροντα σε εξέλιξη παιχνίδια σημειώθηκαν στη 2η αγωνιστική της Β' Κατηγορίας. Ξεχώρισαν οι μεγάλες σε έκταση νίκες της Ανάξου, του Ατρομήτου Ανεμώτιας, του Αχιλλέα Πέτρας και τοιυ Παλλεσβιακού, καθώς και το εντυπωσιακό σε εξέλιξη ματς του Εθνικού Θερμής κόντρα στον Ερμή Παμφίλων, που έληξε τελικά χωρίς νικητή.

Εθνικός Θερμής - Ερμής Παμφίλων 2-2

Σε έναν αγώνα που διεξήχθη στο Ενωσιακό Γήπεοδ της Θερμής, ο τοπικός Εθνικός και ο Ερμής Παμφίλων μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις, με το ισόπαλο 2-2. Το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους ο Γονιδέλλης, για να ισοφαρίσει ο Λαμπράκης πριν το ημίχρονο. Η αποβολή του Καρδάτου δυσκόλεψε τα πράγματα για την ομάδα των Παμφίλων, που δέχθηκε δεύτερο γκολ και πάλι από τον Γονιδέλλη. Ωστόσο, λίγο πριν τη λήξη του αγώνα, σε φάουλ του Ερμή, ο προωθημένος τερματοφύλακας Βουτζούλιας έγινε ο απο μηχανής Θεός για τον Ερμή, στέλνοντας με προβολή την μπάλα στα δίχτυα του Εθνικού, πετυχαίοντας ο τελικό 2-2.

Έφηβος Παμφίλων - Παλλεσβιακός 1-4

Μεγάλη νίκη και μαλιστα με πολλά γκολ πέτυχε ο Παλλεσβιακός μέσα στα Πάμφιλα επί του Έφηβου. Οι φιλοξενούμενοι , που προηγήθηκαν με 0-2 στο ημίχρονο, έπαιξαν όμορφο ποδόσφαιρο και σκόραραν με τους Καρανίκα, Μωραΐτη, Καδή και Κουρουβακάλη, ενώ για τους γηπεδούχους, το γκολ της τιμής σκόραρε ο Πινάκης.

Ταξιάρχης Μανταμάδου - Παπανικολής Ερεσού 2-2

Ισόπαλοι με σκορ 2-2 αναδείχθηκαν στο Μανταμάδο, Ταξιάρχης και Παπανικολής Ερεσού. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο ημίχρονο με σκορ 1-0, χάρη σε γκολ του Σταμάτη, ενώ το δεύτερο τέρμα της ομάδας του Μανταμάδου σημείωσε ο Ψωμάς. Για τον Παπανικολή σκόραραν οι Θεοδωρίδης και Σπυρούκλας.

Μεσότοπος - Αχιλλέας Πέτρας 0-4

Εντυπωσιακή νίκη πέτυχε ο Αχιλλέας Πέτρας μέσα στο Μεσότοπο, με το ευρύ 0-4. Οι φιλοξενούμενοι, που προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 0-2 χάρη σε γκολ των Νικόλοφ και Βερβέρη, σκόραραν στην επενάληψη δύο ακόμα τέρματα με τον Νικόλοφ, ο οποίος σημείωσε χατ τρικ.

Ατρόμητος Ανεμώτιας - Βασιλικά 4-1

Ο Ατρόμητος Ανεμώτιας κατάφερε να επικρατήσει άνετα των Βασιλικών με σκορ 4-1, πετυχαίοντας τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα και οδηγώντας την κούρσα στο δεύτερο όμιλο. Τα γκολ για την ομάδα της Ανεμώτιας πέτυχαν οι Ιντζές (2) και Σοφιανός (2), ενώ για τους φιλοξενούμενους σκόραρε ο Ντούμας.

Ανδρονικάς Παρακοίλων - Μακαρέας Άγρας 3-1

Όμορφο ματς έγινε ανάμεσα σε Ανδρονικά και Μακαρέα, που βρήκε νικήτρια τη γηπεδούχο ομάδα με σκορ 3-1. Η ομάδα των Παρακοίλων προηγήθηκε με 1-0 στο ημίχρονο, χάρη σε γκολ του Χ. Κουτλή και σημείωσε δύο ακόμη τέρματα στην επανάληψη με τον Δ. Κουτλή. Για την ομάδα της Άγρας , που ολοκλήρωσε το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Καραλίδη, σκόραρε ο Πασβούρης.

Άναξος-Καραβαγγέλης Στύψης 7-3

Τρομερό ματς έγινε ανάμεσα σε Άναξο και Καραβαγγέλη Στύψης, όπου σημειώθηκαν συνολικά 10 γκολ! Νικήτρια η ομάδα της Ανάξου με το εκπληκτικό 7-3. Το ημίχρονο περιείχε πολλές ανατροπές και βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 3-3. Για τους νικητές, πέντε γκολ πέτυχε ο Καραλίδης( και δύο ο Φιλιανός, ενώ για τους φιλοξενούμενους τα γκολ σημείωσαν οι Πετριώτης, Ζάρλας και Παπαχαρίσης.

Αναγέννηση Αγιάσου - Λιονταράκια 0-2

Νικηφόρα πέρασαν από την έδρα της Αναγέννησης τα Λιονταράκια, με σκορ 0-2. Τα γκολ της ομάδας του Λάκη Σπανού σημείωσαν  οι Ζαφειρίου και Χατζηδιαμαντής, ενώ η ανάπαυλα του ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Αρίων Παλαιοκήπου - Αστέρας Ιππείου 1-1

Στον Παλαιόκηπο, ο τοπικός Αρίωνας και ο Αστέρας Ιππείου αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1. Το γκολ των γηπεδούχων σημείωσε ο Κακαγιάννης, ενώ για τη φιλοξενούμενη ομάδα σκόρερ χρίσθηκε ο Σαμαράς. Ο Αστέρας μάλιστα ολοκλήρωσε τον αγώνα με παίκτη λιγότερο.