Τέσσερα μετάλλια η Λέσβος στο Πανελλήνιο Σχολικό!

19/04/2018 - 15:03 Τελευταία τροποποίηση στις 20/04/2018 - 12:53

Εξαιρετική παρουσία είχε η Λέσβος στο Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα για τους μαθητές και τις μαθήτριες λυκείων όλης της χώρας, που σε ότι αφορά τα εκπαιδευτικά ιδρύματα του νησιού μας πραγματοποιήθηκαν στο Σχηματάρι.

Η Όλγα Φιάσκα (φωτό) (ΓΕΛ Παμφίλων) έκανε εντυπωσιακή εμφάνιση στο βάδην, νικώντας στα 5.000μ με τον εξαιρετικό χρόνο 24.03.80 που αποτελεί όχι απλώς ατομικό ρεκόρ, αλλά και την καλύτερη επίδοση αυτή τη στιγμή στην Ευρώπη, δημιουργώντας τεράστιες προσδοκίες για το μεγάλο αθλητικό ραντεβού του καλοκαιριού στις ηλικίες κάτω των 18 ετών, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18 του Γκιορ στην Ουγγαρία. Στην ίδια κούρσα, η Ελπίδα Σταμπουλή (ΓΕΛ Καλλονής) έμεινε στην 4η θέση με 26.38.45 και η Κλεβίσα Χότζα (ΓΕΛ Καλλονής στη 19η θέση με 33.24.47.

Λύγισε η Μαντώ Ανθούσα (ΕΠΑΛ Καλλονής), που βρέθηκε στη 2η θέση των 1.500μ με 4.39.99, μένοντας από ανάσες στα τελευταία μέτρα αφού ταλαιπωρούνταν από ένα κρυολόγημα. Η πρωταθλήτρια από το Λεκανοπέδιο ηττήθηκε από την Κωνσταντίνα Χάντζου (Εκπαιδευτήρια Γιαννόπουλου Δ. Αθήνας) που κατέκτησε την πρωτιά με 4.35.82 και στην 3η θέση τερμάτισε η Άρτεμις Μόκκα (6ο ΓΕΛ Τρικάλων) με 4.48.36.

Τη 2η θέση και το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε επίσης η Κασσάνδρα Ντερβίση (ΓΕΛ Παμφίλων) στα 2.000μ στιπλ με επίδοση 7.18.31, αφήνοντας μάλιστα στην 3η θέση την μεγάλη της αντίπαλο Αναστασία Κιόρογλου (3ο ΓΕΛ Δράμας - 7.26.21), χάνοντας την πρωτιά από την Μαρίνα Ποργιοπούλου (Αριστοτέλειο Ιδ. Εκπαιδευτήριο Σερρών), που ανέτρεψε όλα τα προγνωστικά κερδίζοντας με 7.10.36.

Χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Μέλπω Μπαράκη (2ο ΓΕΛ Μυτιλήνης) στον ακοντισμό, με καλύτερη βολή στα 48,62μ μένοντας πίσω από την Ελίνα Τζένγκο (ΓΕΛ Ν. Καλλικράτειας-Χαλκιδικής - 50,06μ) και την Θεοδώρα Σταμάτη (4ο ΓΕΛ Σερρών - 48,67μ).

Στην 4η θέση τερμάτισε η Γεωργία Σελλούντου (ΓΕΛ Γέρας) στα 100μ με εμπόδια, πετυχαίνοντας χρόνο 14.74, χάνοντας για πολύ λίγο το βάθρο. Πρώτη τερμάτισε η Σάρρα Αουντί (2ο ΓΕΛ Αγ. Αναργύρων - 14.20), στη 2η θέση ήταν η Σμαράγδα Μωραΐτη (ΓΕΛ Ιαλυσού - 14.28) και 3η η Ιωάννα Σαρακήνου (Γερμανική Σχολή Αθηνών - 14.37).

Στα 10.000μ βάδην ο Κωνσταντίνος Καραγιάννης (ΓΕΛ Καλλονής) τερμάτισε στην 5η θέση με 1:02.56.34. Στα 400μ με εμπόδια ο Στρατής Τζιμής (ΕΠΑΛ Καλλονής) έμεινε στην 8η θέση με 1.00.29 και στα 3.000μ ο Κωνσταντίνος Θεριουδάκης (1ο ΕΠΑΛ Μυτιλήνης - 9.37.13).

Να σημειωθεί, ότι η Μαντώ Ανθούσα και η Κασσάνδρα Ντερβίση έχασαν για πολύ λίγο τη συμμετοχή τους στην Παγκόσμια Γυμνασιάδα, που έχει προγραμματιστεί στο Μαρόκο για φέτος, αλλά σίγουρα έχουν και άλλες διοργανώσεις υψηλού επιπέδου μπροστά τους για να τα πάνε ακόμα καλύτερα, κατακτώντας τις πρωτιές που στερήθηκαν στο Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα. Άτυχη στάθηκε η Όλγα Φιάσκα, που παρότι κέρδισε το χρυσό, το βάδην δεν συμπεριλαμβάνεται στα αγωνίσματα της Γυμνασιάδας, στοχεύοντας ωστόσο φέτος στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα για το οποίο έχει επιβεβαιώσει ήδη τρεις φορές το όριο.  Συνολικά πάντως, η παρουσία της Λέσβου κρίνεται απόλυτα επιτυχημένη, αφού για ακόμα μία χρονιά διέπρεψε με τους μαθητές - αθλητές της σε μια διοργάνωση που λειτουργεί ως προπομπός των Πανελλήνιων Πρωταθλημάτων όλων των ηλικιών, με επιτυχίες παραδοσιακά για τον κλασικό αθλητισμό του νησιού μας.