Ατομικό ρεκόρ ο Βουγιούκας στην Ουκρανία!

20/10/2018 - 21:07 Τελευταία τροποποίηση στις 25/10/2018 - 16:25

Εξαιρετική παρουσία είχε ο Στέλιος Βουγιούκας στην Ουκρανία, όπου αγωνίστηκε με την ελληνική αποστολή βάδην στο εθνικό πρωτάθλημα, με όπεν συμμετοχές, του Ιβάνο Φράνκιβσκ.

Ο αθλητής του Αρισβαίου Καλλονής έλαβε μέρος στα 3.000μ βάδην κάτω των 16 ετών, αν και αρχικά ήταν προγραμματισμένο να διεξαχθεί το αγώνισμα των 5 χιλιομέτρων. Ο Βουγιούκας τερμάτισε στην 3η θέση με 14:14, χρόνος που αποτελεί ατομικό του ρεκόρ, βελτιώνοντας την προηγούμενή του επίδοση (14:45). Στην 1η θέση βρέθηκε ο Μίκολα Ρούστσακ (13:19), ενώ 2ος ήταν ο Μαξίμ Νετσιπορένκο (14:10).

Αυτή ήταν η πρώτη συμμετοχή του Λέσβιου πρωταθλητή με την εθνική ομάδα, κερδίζοντας εμπειρίες από έναν διεθνή αγώνα υψηλών απαιτήσεων. Κάτι που ασφαλώς θα τον βοηθήσει στις επόμενες επίσημες αγωνιστικές του υποχρεώσεις. Ο Στέλιος Βουγιούκας, που γυμνάζεται με τον Βαγγέλη Ζορμπά, είχε κερδίσει άλλωστε πέρυσι το ασημένιο μετάλλιο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ16, που έγινε πέρυσι στη Χαλκίδα, στοχεύοντας ακόμα ψηλότερα φέτος.