Karekos728x90

Στη λίστα των κορυφαίων του ΠΣΑΤ η Όλγα Φιάσκα!

  • SportLesvos
  • Κατηγορία Στίβος

Μια ακόμα σπουδαία διάκριση για τη Μυτιληνιά βαδίστρια Όλγα Φιάσκα, που μέσα στο 2018 σάρωσε τα πάντα στα 5.000μ βάδην και ο Πανελλήνιος Σύνδεσμος Αθλητικού Τύπου τη συμπεριέλαβε στη λίστα των 12 αθλητριών, που θα διεκδικήσουν μέσα από την ψηφοφορία των μελών του τον τίτλο της κορυφαίας για το 2018!

Η Φιάσκα κατόρθωσε μέσα στη χρονιά να στεφθεί διαδοχικά στα 5.000μ βάδηνΠρωταθλήτρια Ελλάδας κάτω των 18 ετών στην Κατερίνη, ασημένια Βαλκανιονίκης στο Ζρένγιανιν της Σερβίας, ασημένια Πρωταθλήτρια Ευρώπης στο Γκιορ της Ουγγαρίας και χάλκινη Ολυμπιονίκης νέων στο Μπουένος Άιρες, ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο τρόπο μια ονειρεμένη σεζόν.

Η ανάδειξη του κορυφαίου αθλητή και της κορυφαίας αθλήτριας της χρονιάς από τον ΠΣΑΤ αποτελεί παράδοση πολλών ετών και πραγματοποιείται στο τέλος κάθε χρόνου σε μια εντυπωσιακή εκδήλωση. Ο Σύνδεσμος ανακοίνωσε τους υποψήφιους σε κάθε κατηγορία και αναμφίβολα, το γεγονός και μόνο πως η 17χρονη Όλγα Φιάσκα από τη Μυτιλήνη φιγουράρει πλάι σε σπουδαίες αθλήτριες του στίβου όπως η Κατερίνη Στεφανίδη, η Νικόλ Κυριακοπούλου, η Βούλα Παπαχρήστου, η Μαρία Μπελιμπασάκη ή τη χρυσή Ολυμπιονίκη του Ρίο στη σκοποβολή Άννα Κορακάκη, αποτελεί ύψιστη τιμή. Δεδομένου, ότι η πρωταθλήτρια μας βρίσκεται στο ξεκίνημα ουσιαστικά της καριέρας της, έχοντας όλο τον καιρό μπροστά της για να πετύχει κι εκείνη πολλά περισσότερα απ' όσα έχει ήδη προλάβει.

Οι τρεις κορυφαίοι αθλητές και αθλήτριες ανά κατηγορία, μετά την ψηφοφορία των δημοσιογράφων, θα ανακοινωθούν στις 5 Δεκεμβρίου, ενώ η τελετή βράβευσης θα διεξαχθεί στις 14 Δεκεμβρίου στις 6 το απόγευμα στο Μέγαρο Μουσικής. 


Αναλυτικά, οι λίστες: 

ΑΘΛΗΤΕΣ 

ΠΕΤΡΟΥΝΙΑΣ ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΕΝΟΡΓΑΝΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ 
*Χρυσά Μετάλλια (2), Παγκόσμιο & Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα (Κρίκοι) 

ΤΕΝΤΟΓΛΟΥ ΜΙΛΤΟΣ ΣΤΙΒΟΣ 
*Χρυσό Μετάλλιο, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα (Μήκος ) 

ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΑΝΤΩΝΗΣ & ΜΑΡΟΚΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ 
*Αργυρό Μετάλλιο, Παγκόσμιο πρωτάθλημα & Αργυρό Μετάλλιο, Παγκόσμιο πρωτάθλημα 
Νέων Κ23 & Χρυσό Μετάλλιο, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων Κ23 (2κωπος άνευ Ελαφρών 
Βαρών) 

ΓΚΟΛΟΜΕΕΒ ΚΡΙΣΤΙΑΝ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ 
*Αργυρό Μετάλλιο, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα (50μ ελεύθερο) & Χρυσά (2) Μετάλλια 
Μεσογειακοί Αγώνες (50μ ελεύθερο & 50μ πεταλούδα) 

ΧΡΗΣΤΟΥ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ 
*Χάλκινο Μετάλλιο, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα (100μ ύπτιο), Χρυσό & Χάλκινα (2) Μετάλλια, 
Μεσογειακοί Αγώνες (100μ, 50μ, 200μ ύπτιο) 

ΤΣΕΛΙΔΗΣ ΘΟΔΩΡΟΣ ΤΖΟΥΝΤΟ 
*Χάλκινα (2) Μετάλλια, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα & Μεσογειακοί Αγώνες (-90κ) 

ΤΣΙΑΜΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΣΤΙΒΟΣ 
*Χάλκινο Μετάλλιο, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα (Τριπλούν) 

ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΤΕΝΙΣ 
*Νικητής ATP Στοκχόλμης & Μιλάνου, Νο 15 στην παγκόσμια κατάταξη 

ΠΑΣΧΑΛΙΔΗΣ ΙΟΡΔΑΝΗΣ & ΤΡΙΓΚΩΝΗΣ ΚΩΣΤΑΣ ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ 
*Χρυσά (2) Μετάλλια, Παγκόσμιο & Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα (Tornado) 

ΚΑΡΕΤΖΟΠΟΥΛΟΣ ΛΟΥΚΑΣ ΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ 
*Χρυσό Μετάλλιο, Παγκόσμιο πρωτάθλημα (50μ.άπνοια) 

ΜΕΡΛΟΣ ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΤΙΒΟΣ 
*Χρυσό Μετάλλιο, Παγκόσμιο πρωτάθλημα Νέων (Ύψος) 

ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ 
*Χρυσό Μετάλλιο, Παγκόσμιο πρωτάθλημα Νέων Κ19 (Laser Standard) 


ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ 
ΚΟΡΑΚΑΚΗ ΑΝΝΑ ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ 
*Χρυσά Μετάλλια (2), Παγκόσμιο πρωτάθλημα & Μεσογειακοί Αγώνες (Αεροβόλο πιστόλι) 

ΧΑΤΖΗΛΙΑΔΟΥ ΕΛΕΝΗ ΚΑΡΑΤΕ 
*Χρυσό Μετάλλιο, Παγκόσμιο πρωτάθλημα (+68κ) 

ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΣΤΙΒΟΣ 
*Χρυσό Μετάλλιο, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα & Χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κλειστού (Επί κοντώ) 

ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΥ ΒΟΥΛΑ ΣΤΙΒΟΣ 
*Χρυσό Μετάλλιο, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα (Τριπλούν) 

ΨΑΡΡΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ 
*Χρυσό Μετάλλιο, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα (Ολυμπιακό Τόξο) 

ΚΥΡΙΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΝΙΚΟΛ ΣΤΙΒΟΣ 
*Αργυρό Μετάλλιο, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα (Επί κοντώ) 

ΜΠΕΛΙΜΠΑΣΑΚΗ ΜΑΡΙΑ ΣΤΙΒΟΣ 
*Αργυρό Μετάλλιο, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα (400μ) 

ΠΡΕΒΟΛΑΡΑΚΗ ΜΑΡΙΑ ΠΑΛΗ 
*Χάλκινο Μετάλλιο, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα & Χρυσό Μετάλλιο, Μεσογειακοί Αγώνες (53κ) 

ΜΠΟΥΡΜΠΟΥ ΧΡΙΣΤΙΝΑ & ΚΥΡΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ 
*Χρυσό Μετάλλιο, Παγκόσμιο πρωτάθλημα Νεανίδων & Χρυσό Μετάλλιο, Ολυμπιακοί 
Αγώνες Νέων & Χρυσά (2) Μετάλλια, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων Κ23 & Νεανίδων 
(2κωπος άνευ) 

ΤΖΕΝΓΚΟ ΕΛΙΝΑ ΣΤΙΒΟΣ 
*Χρυσό Μετάλλιο, Ολυμπιακοί Αγώνες Νέων (Ακοντισμός) 

ΤΖΕΛΗ ΦΑΝΗ ΤΑΕΚΒΟΝΤΟ 
*Χάλκινα (2) Μετάλλια, Ολυμπιακοί Αγώνες Νέων & Παγκόσμιο πρωτάθλημα Νεανίδων(-55κ) 

ΦΙΑΣΚΑ ΟΛΓΑ ΣΤΙΒΟΣ 
*Χάλκινο Μετάλλιο, Ολυμπιακοί Αγώνες Νέων & Αργυρό Μετάλλιο, Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κορασίδων (5χλμ βάδην) 

ΟΜΑΔΕΣ 
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΑΝΔΡΕΣ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 
*Πρωταθλητής Ευρώπης, (Τσάμπιονς Λιγκ) 

ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 
*Αργυρό Μετάλλιο, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα & Χρυσό Μετάλλιο, Ευρωπαϊκό Κύπελλο & 
Χάλκινο Μετάλλιο, Μεσογειακοί Αγώνες 

ΑΕΚ ΑΝΔΡΕΣ ΜΠΑΣΚΕΤ 
*Κυπελλούχος Ευρώπης (Τσάμπιονς Λιγκ) 

ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΕΦΗΒΩΝ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 
*Χρυσό Μετάλλιο, Παγκόσμιο πρωτάθλημα Κ18 

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΒΟΛΕΪ 
*Κυπελλούχος Τσάλεντζ Καπ Ευρώπης 

ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 
*Χρυσό Μετάλλιο, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ19 

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΑΝΔΡΕΣ ΒΟΛΕΪ 
*Φιναλίστ Τελικού Τσάλεντζ Καπ Ευρώπης 

ΑΕΚ ΑΝΔΡΕΣ ΧΑΝΤΜΠΟΛ 
*Φιναλίστ Τελικού Τσάλεντζ Καπ Ευρώπης 

ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΜΠΙΤΣ ΧΑΝΤΜΠΟΛ 
*Χρυσό Μετάλλιο, Παγκόσμιο πρωτάθλημα 

ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΝΕΑΝΙΔΩΝ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 
*Χάλκινο Μετάλλιο, Παγκόσμιο πρωτάθλημα Κ18 

ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΑΝΔΡΩΝ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 
*Αργυρό Μετάλλιο, Μεσογειακοί Αγώνες 

ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΒΟΛΕΪ 
*Αργυρό Μετάλλιο, Μεσογειακοί Αγώνες 

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ 

ΡΑΦΤΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΝΟΡΓΑΝΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ 
*Χρυσά Μετάλλια (2), Παγκόσμιο & Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα (ΠΕΤΡΟΥΝΙΑΣ) 

ΠΟΣΤΙΛΙΟΝΕ ΤΖΙΟΒΑΝΙ ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ 
*Αργυρά (2) Μετάλλια, Παγκόσμια πρωταθλήματα Ανδρών & Νέων Κ23 & Χρυσό Μετάλλιο, 
Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων Κ23 (ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ – ΜΑΡΟΚΟΣ), Επικεφαλής 
Ομοσπονδιακός 

ΚΟΡΑΚΑΚΗΣ ΤΑΣΟΣ ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ 
*Χρυσά Μετάλλια (2), Παγκόσμιο πρωτάθλημα & Μεσογειακοί Αγώνες (ΚΟΡΑΚΑΚΗ) 

ΧΑΤΖΗΛΙΑΔΗΣ ΜΑΞΙΜΟΣ ΚΑΡΑΤΕ 
*Χρυσό Μετάλλιο, Παγκόσμιο πρωτάθλημα (ΧΑΤΖΗΛΙΑΔΟΥ) 

ΠΟΜΑΣΚΙ ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΤΙΒΟΣ 
*Χρυσά (2) Μετάλλια, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα (ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΥ, ΤΕΝΤΟΓΛΟΥ) 

ΒΛΑΧΟΣ ΘΟΔΩΡΟΣ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 
*Πρωταθλητής Ευρώπης / Τσάμπιονς Λιγκ Ανδρών (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ) & Αργυρό Μετάλλιο, 
Μεσογειακοί Αγώνες (ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΑΝΔΡΩΝ) 

ΚΡΙΕΡ ΜΙΤΣΕΛ ΣΤΙΒΟΣ 
*Χρυσό Μετάλλιο, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα (ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ) & Χάλκινο Μετάλλιο, Παγκόσμιο 
Πρωτάθλημα Κλειστού (ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ) 

ΜΟΡΦΕΣΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 
*Αργυρό Μετάλλιο, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα& Χρυσό Μετάλλιο, Ευρωπαϊκό Κύπελλο & 
Χάλκινο Μετάλλιο, Μεσογειακοί Αγώνες (ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ) 

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΑΚΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ 
*Αργυρά (2) Μετάλλια, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα (ΓΚΟΛΟΜΕΕΒ) & Ολυμπιακοί Αγώνες Νέων 
(ΘΩΜΟΓΛΟΥ) & Χρυσά (2) Μετάλλια, Μεσογειακοί Αγώνες (ΓΚΟΛΟΜΕΕΒ)

ΣΑΚΟΤΑ ΝΤΡΑΓΚΑΝ ΜΠΑΣΚΕΤ 
*Κυπελλούχος Ευρώπης, Τσάμπιονς Λιγκ, (ΑΕΚ Άνδρες) 

ΒΕΛΕΝΤΖΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ 
*Χάλκινο Μετάλλιο, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα & Χρυσό & Χάλκινα (2) Μετάλλια, 
Μεσογειακοί Αγώνες (ΧΡΗΣΤΟΥ) 

ΚΡΑΒΑΡΙΤΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 
*Χρυσό Μετάλλιο, Παγκόσμιο πρωτάθλημα Κ18 (ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΕΦΗΒΩΝ) 


ΑΘΛΗΤΕΣ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ 
ΠΟΛΥΧΡΟΝΙΔΗΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΜΠΟΤΣΙΑ 
*Χρυσό Μετάλλιο, Παγκόσμιο πρωτάθλημα, (Ατομικό BC3) 

ΜΑΚΡΟΔΗΜΗΤΡΗΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ 
*Χρυσά (2) Μετάλλια, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, (200μ ελεύθερο S2, 50μ ύπτιο S2) & Αργυρό 
Μετάλλιο (100μ ύπτιο S2) 

ΜΙΧΑΛΕΝΤΖΑΚΗΣ ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ 
*Χρυσά (2) Μετάλλια, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, (100μ πεταλούδα S8, 200μ Μ. Ατομική S8) 

ΧΑΡΙΤΩΝΙΔΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΣΤΙΒΟΣ 
*Χρυσό Μετάλλιο, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα (Σφαίρα F37) & Χάλκινο Μετάλλιο (Δίσκος F37) 

ΓΚΑΒΕΛΑΣ ΘΑΝΑΣΗΣ ΣΤΙΒΟΣ 
*Χρυσό Μετάλλιο,Ευρωπαϊκό πρωτάθλημ, (100μ Τ12) & Αργυρό Μετάλλιο (200μ Τ12) 

ΔΗΜΟΥ ΚΩΣΤΑΣ ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ ΣΕ ΠΑΓΚΟ 
*Χρυσό Μετάλλιο, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, (+107κ) 

ΚΟΥΛΟΥΜΟΓΛΟΥ ΠΑΣΧΑΛΗΣ ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ ΣΕ ΠΑΓΚΟ 
*Χρυσό Μετάλλιο, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, (-59κ) 

ΚΩΣΤΑΚΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ 
*Χρυσό Μετάλλιο, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, (150μ Μ. Ατομική SM3) 

ΜΩΫΣΙΑΔΗΣ ΓΚΡΕΜΙΣΛΑΒ ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ ΣΕ ΠΑΓΚΟ 
*Χρυσό Μετάλλιο, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, (80κ) 

ΜΑΛΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΕΛΙΟΣ ΣΤΙΒΟΣ 
*Αργυρό Μετάλλιο, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, (200μ Τ62) & Χάλκινο Μετάλλιο (400μ Τ62) 

ΣΤΕΦΑΝΟΥΔΑΚΗΣ ΜΑΝΩΛΗΣ ΣΤΙΒΟΣ 
*Αργυρό Μετάλλιο, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, (Ακοντισμός F54) 

ΣΦΑΛΤΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ 
*Αργυρό Μετάλλιο, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, (50μ ελεύθερο S6) 


ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ 
ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ 
*Χρυσό Μετάλλιο, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, (50μ ύπτιο S4) 

ΣΜΑΡΑΓΔΗ ΣΤΕΛΛΑ ΣΤΙΒΟΣ 
*Αργυρό Μετάλλιο, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, (Μήκος Τ47) 

ΣΤΑΜΑΤΟΥΛΑ ΜΑΡΙΑ ΣΤΙΒΟΣ 
*Αργυρό Μετάλλιο, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, (Σφαίρα F32) 

ΓΚΟΥΛΗ ΕΥΘΥΜΙΑ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ 
*Χάλκινο Μετάλλιο, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, (100μ πρόσθιο SB8) 

ΛΙΑΓΚΟΥ ΑΝΘΗ ΣΤΙΒΟΣ 
*Χάλκινο Μετάλλιο, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, (Σφαίρα F33) 

ΛΟΥΦΑΚΗ ΚΕΛΛΥ ΞΙΦΑΣΚΙΑ ΜΕ ΑΜΑΞΙΔΙΟ 
*Χάλκινο Μετάλλιο, Παγκόσμιο Κύπελλο, (Σπάθη) 


ΟΜΑΔΕΣ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ 
ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ BC3 ΜΠΟΤΣΙΑ 
(Πολυχρονίδης Γρηγόρης, Ντέντα Άννα, Μασούρας Κωνσταντίνος) 
*Χρυσό Μετάλλιο, Παγκόσμιο πρωτάθλημα 

ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΣΠΑΘΗΣ ΑΝΔΡΩΝ ΞΙΦΑΣΚΙΑ ΜΕ ΑΜΑΞΙΔΙΟ 
(Τριανταφύλλου Πάνος, Ντούνης Βασίλης, Πυλαρινός Γεράσιμος) 
*Αργυρό Μετάλλιο, Παγκόσμιο Κύπελλο 

ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΑΝΔΡΩΝ ΓΚΟΛΜΠΟΛ 
*Αργυρό Μετάλλιο, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Β' Κατηγορίας 

ΟΜΑΔΕΣ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ 
ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ BC3 ΜΠΟΤΣΙΑ 
(Πολυχρονίδης Γρηγόρης, Ντέντα Άννα, Μασούρας Κωνσταντίνος) 
*Χρυσό Μετάλλιο, Παγκόσμιο πρωτάθλημα 

ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΣΠΑΘΗΣ ΑΝΔΡΩΝ ΞΙΦΑΣΚΙΑ ΜΕ ΑΜΑΞΙΔΙΟ 
(Τριανταφύλλου Πάνος, Ντούνης Βασίλης, Πυλαρινός Γεράσιμος) 
*Αργυρό Μετάλλιο, Παγκόσμιο Κύπελλο 

ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΑΝΔΡΩΝ ΓΚΟΛΜΠΟΛ 
*Αργυρό Μετάλλιο, Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Β' Κατηγορίας