Electronet_Prodromou_728x90px

Ο ΣΕΓΑΣ βράβευσε το παρόν και το μέλλον του ελληνικού στίβου

  • SportLesvos
  • Κατηγορία Στίβος

Παρουσία του Υφυπουργού Αθλητισμού, Γιώργου Βασιλειάδη πραγματοποιήθηκε η γιορτή των κορυφαίων αθλητών του ΣΕΓΑΣ, στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Ο Υφυπουργός Αθλητισμού στο χαιρετισμό του τόνισε μεταξύ άλλων: «Στο ξέφωτο που χαράσσεται μπροστά μας έχουμε υποχρέωση όλοι μας να είμαστε σοβαροί, να μην κάνουμε τα ίδια λάθη, να μιλάμε με ειλικρίνεια, να συνεργαζόμαστε και να χαράσσουμε ένα μέλλον σε στέρεες βάσει για τα παιδιά μας. Για τα παιδιά αυτής της πολύπαθης χώρας, για να μην ξαναζήσουμε γενιές Ελλήνων που θα εγκαταλείπουν τη χώρα. Για τα παιδιά μας είμαστε πολύ περήφανοι, είμαστε δίπλα σας με κάθε τρόπο. Συγγνώμη όταν σας απογοητεύουμε! Το χαμόγελο σας και η προσπάθεια σας μας δίνει δύναμη να στεκόμαστε κι εμείς όρθιοι και να παλεύουμε μαζί».

Παρόντες στην εκδήλωση, στη διάρκεια της οποίας βραβεύτηκε και η χάλκινη Ολυμπιονίκης νέων του Μπουένος Άιρες στα 5.000μ βάδην, Όλγα Φιάσκα, ήταν επίσης ο Γενικός Γραμματέας Αθλητισμού, Ιούλιος Συναδινός, ο Πρόεδρος της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής, Σπύρος Καπράλος, ο πρόεδρος της ΕΦΙΠ, Γιώργος Λενός και οι: Αντιπεριφερειάρχης Πειραιά, Γιώργος Γαβρίλη και Αναπληρωτής Υπουργός Εμπορικής Ναυτιλιάς και Νησιωτικής Ανάπτυξης, Νεκτάριος Σαντορινιός, οι οποίοι ήταν ανάμεσα στα τιμώμενα πρόσωπα.

Αναλυτικά η λίστα με τα τιμώμενα πρόσωπα:

Κατερίνα Στεφανίδη/Μίτσελ Κρίερ (επί κοντώ - ΑΟ Φιλοθέης) 1η Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ανοιχτού, 3η Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού

Βούλα Παπαχρήστου/Γιώργος Πομάσκι (τριπλούν - ΑΕΚ) 1η Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ανοιχτού, 6η Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού

Μίλτος Τεντόγλου/Γιώργος Πομάσκι (μήκος - ΓΣ Γρεβενών) 1ος Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ανοιχτού

Μαρία Μπελιμπασάκη/Κώστας Ηλίας (400 μ. - Πανναξιακός) 2η Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ανοιχτού

Νικόλ Κυριακοπούλου/Ανδρέας Τσώνης (επί κοντώ - ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) 2η Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ανοιχτού

Δημήτρης Τσιάμης/Δημήτρης Σιούντρης (τριπλούν - ΟΣΦΠ) 3η Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ανοιχτού

Κώστας Φιλιππίδης/Δημήτρης Κυτέας (επί κοντώ - ΠΓΣ) 6ος Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ανοιχτού, 7ος Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού

Αντώνης Μέρλος/Πέτρος Κυπριανού (ύψος - Ποσειδών Λουτρακίου) 1ος Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20

Εμμανουήλ Καραλής/Βασίλης Μεγαλοοικονόμου (επί κοντώ - ΓΣ Κηφισιάς) 5ος Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού

Οδυσσέας Μουζενίδης/Γιώργος Μποτσκαριώβ (σφαιροβολία- Κένταυρος Χαλκιδικής) 3ος Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20

Ελίνα Τζένγκο/Γιώργος Μποτσκαριώβ (ακοντισμός - Κένταυρος Χαλκιδικής) 1η Ολυμπιακοί Αγώνες Νέων

Ολγα Φιάσκα/Γρηγόρης Κοντός (5.000 μ. βάδην - Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) 2η Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18, 3η Ολυμπιακοί Αγώνες Νέων

Σπυριδούλα Καρύδη/Παύλος Σκορδίλης (τριπλούν/μήκος - Κερκυραϊκός ΓΣ) 3η μήκος Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18, 4η τριπλούν Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18

Σοφία Κεσσίδη/Γιώργος Μποτσκαριώβ (δισκοβολία - Κένταυρος Χαλκιδικής)

Παναγιώτα Δόση/Θοδωρής Δόσης (ύψος - ΑΟ Κέρκυρας 2015) 8η Ολυμπιακοί Αγώνες Νέων

Γεράσιμος Καλογεράκης/Γιάννης Αντωνακάκης (ακοντισμός - ΟΦΗ) 2ος Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18

Σταυρούλα Κοσμίδου/Κώστας Κοροσίδης (σφυροβολία - Αίολος Μακεδονίας) 3η Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18

Γιάννης Καμαρινός/Κυριακή Τσακίρη (110 μ. εμπ. - Ολυμπιακή Δομή) 5ος Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18

Ανθιμος Κελεπούρης/Νίκος Κελεπούρης (βάδην - Φίλιππος Βέροιας) 5ος Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18

Βασιλεία Σπύρου/Μάρκος Παππάς (3.000 μ. -Πανιώνιος) 5η Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18

Μαρία Σεφεριάδη/Γιώργος Σεφεριάδης (5.000 μ.βάδην - Ολυμπιάδα Πάτρας) 6η Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18

Αντώνης Σάντας/Φώτης Στεφανή (επί κοντώ - ΑΟ Φιλοθέης) 8ος Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18

Έπαθλο Ιωάννης Σταματόπουλος (κορυφαίος ανερχόμενος αθλητής): Μίλτος Τεντόγλου

Έπαθλο Κώστας Σπανίδης (κορυφαίος ρίπτης): Οδυσσέας Μουζενίδης

Επαθλο Ευάγελου Μιχαήλ (αθλητισμός και εκπαίδευση): Σοφία Κεσσίδη

Επαθλο Ευάγγελου Δεσπάστα (ευ αγωνίζεσθαι): Αθανάσιος Παρασκευάς

Σωματεία που βραβεύθηκαν

ΓΣ Κηφισιάς: Πρώτη θέση γενική βαθμολογία Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ανδρών/Γυναικών και Πρωτάθλημα Νέων Κ23

ΣΑΚΑ: πρωταθλητής στη γενική βαθμολογία του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κ20

ΑΓΣ Ιωαννίνων: νικητής στη γενική βαθμολογία του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κ18

ΓΣ Σέρρες 93: νικητής στη γενική βαθμολογία του Βορείου Ομίλου στο πανελλήνιο πρωτάθλημα 16

ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος: νικητής στη γενική βαθμολογία του Νοτίου Ομίλου στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Κ16

Electronet_Prodromou_728x90px