Μέλλον γεμάτο από μετάλλια!

13/07/2020 - 15:28 Τελευταία τροποποίηση στις 15/07/2020 - 13:41

Περίφημα τα πήγαν οι αθλητές και οι αθλήτριες των σωματείων της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Λέσβου στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ16, στο πλαίσιο του Δ΄ Ομίλου, που πραγματοποιήθηκε το Σαββατοκύριακο (11-12/7) στις αθλητικές εγκαταστάσεις του Αγίου Κοσμά.

Τα παιδιά της Λέσβου, αλλά και της Λήμνου, πραγματοποίησαν εξαιρετικές  εμφανίσεις, επιστρέφοντας από την Αθήνα με 10 μετάλλια στις αποσκευές τους. Αθλητές, αθλήτριες, προπονητικά τιμ και σύλλογοι απέδειξαν για ακόμα μια φορά ότι το Βόρειο Αιγαίο παραμένει κυψέλη παραγωγής πρωταθλητών, παρότι οι αθλητικές εγκαταστάσεις του στίβου έχουν αφεθεί στη μοίρα τους διαχρονικά, αναγκάζοντας όλα αυτά τα παιδιά να προετοιμάζονται μετ' εμποδίων για τόσο σπουδαίες διοργανώσεις.

Ο Παναγιώτης Λικάι του Φιλαθλητικού Μυτιλήνης κατέκτησε χρυσό μετάλλιο στον ακοντισμό. Ο νεαρός αθλητής του Γιώργου Πάνου είχε καλύτερη βολή στα 43.52μ ανεβαίνοντας στο πρώτο σκαλί του βάθρου.

Τρία ακόμα χρυσά μετάλλια κατέκτησε η Ηφαιστία Λήμνου, με τον Νίκο Χλαχλά να κερδίζει τόσο στη σφαιροβολία, με καλύτερη βολή στα 14,32μ, όσο και στη  δισκοβολία και με 34,43μ.  Επίσης, η Μαρία Ψυρούκη κέρδισε την πρωτιά στη σφαιροβολία με 11,45μ, ενώ πήρε και χάλκινο μετάλλιο στη δισκοβολία με 24,96μ.

Ο Ιγνάτης Βαλλιοντής της Αθλοκίνησης Μυτιλήνης κατέκτησε ασημένιο μετάλλιο  στα 3000μ με επίδοση 11.04.05. Δεύτερος αναδείχθηκε ακόμη ο Άγγελος Κουσουνιάς της Αθλοκίνησης Μυτιλήνης, πετυχαίνοντας χρόνο 14.44 στα 100μ. με εμπόδια. Ο ίδιος αθλητής λίγο έλειψε να ανέβει στο βάθρο και στο μήκος, μένοντας στην 4η θέση με άλμα στα 5,69μ.

Χάλκινο μετάλλιο κέρδισε η Μαρία Πασχαλιά της Αθλοκίνησης Μυτιλήνης στα 3000μ με επίδοση 11.49.94, όπως και η Μαριάνθη Δαλέκου της Αθλοκίνησης Μυτιλήνης στα 5000μ βάδην με επίδοση 33.20.46. Στο ίδιο αγώνισμα η Παρασκευή Σούσαλη της Ηφαιστίας Λήμνου κατετάγη στην 4η θέση με 37.15.19. Τρίτος αναδείχθηκε ακόμη ο Αργύρης Τρυφερής της Ηφαιστίας Λήμνου με άλμα 1,60μ στο ύψος.

Η Αθλοκίνηση Μυτιλήνης κατέκτησε την 4η θέση στη σκυταλοδρομία 3x1200μ στα κορίτσια με τις Πασχαλιά, Γεραγωτέλλη και Φλωροπούλου, που σημείωσαν επίδοση 13.04.47.
Ακόμη, υπήρξαν τρεις 8ες θέσεις με την Αριάδνη Μαλαπάσχα του Αλκαίου Μυτιλήνης στο μήκος με άλμα στα 4,55μ, τον Στράτο Σωτήρχο της Αθλοκίνησης Μυτιλήνης στη σφαιροβολία με 10,63 και την Αθηνά Φλωροπούλου της Αθλοκίνησης Μυτιλήνης στα 1200μ με 4.16.42.

Τέλος στη 10η θέση τερμάτισε η Ηφαιστία Λήμνου στη σκυταλοδρομία 4x80μ κοριτσιών με τις Αποστολία Λαγού, Αλεξάνδρα Ανίτσου, Μαγδαληνή Παπαθανασίου και Μαρία Μαυρουδή, σημειώνοντας επίδοση 46.58.