Καλές παρουσίες στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ18

27/07/2020 - 13:11 Τελευταία τροποποίηση στις 27/07/2020 - 13:20

Σημαντικές διακρίσεις σημείωσαν οι αθλητές και οι αθλήτριες των σωματείων της Λέσβου, που αγωνίστηκαν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ18 στη Λάρισα. Πέρα από τη Μαρία Κάσσου που αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ελλάδας στα 3.000μ, αλλά και τον Γιώργο Παπαφιλίππου που κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο στα 2.000μ στιπλ, πέντε ακόμα παιδιά από τη Λέσβο συμμετείχαν στους τελικούς των αγωνισμάτων τους και πάλεψαν για μια θέση στο βάθρο.

Συγκεκριμένα, ο Στέλιος Βουγιούκας του Αρισβαίου Καλλονής τερμάτισε στην 4η θέση των 10.000μ βάδην σε χρόνο 49:06.10, συντρίβοντας το ατομικό του ρεκόρ (49:59.08), που είχε σημειώσει λίγες μέρες πριν στους Διασυλλογικούς Αγώνες του «Ταρλά», κατεβαίνοντας ξανά τα 50 λεπτά και μάλιστα πολύ κοντά στο ψυχολογικό όριο των 49 λεπτών. Την πρωτιά στο συγκεκριμένο αγώνισμα κέρδισε ο Μορτζάκης (Ολυμπιάς Πατρών - 46:57.25), με τα άλλα δύο μετάλλια να κρίνονται αρκετά κάτω, από τους Μπάχο (Αθηνόδωρος ο Αιγιεύς - 47:09.43) και Μπουσδά (Φωκιανός Καρδίτσας - 48:22.17). Για τον αθλητή του Βαγγέλη Ζορμπά πάντως, η εμφάνιση αυτή είναι ενδεικτική των δυνατοτήτων του και της συνεχούς του βελτίωσης.

Εξαιρετική η Σοφία Βαλλιοντή (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) στα 5.000μ βάδην, κατέκτησε την 5η θέση με επίδοση 26:46.78 που αποτελεί και ατομικό της ρεκόρ, χάνοντας για λίγο το βάθρο. Στην ίδια κούρσα συμμετείχε και η Μαρία Θεοδοσίου (Αρίων Μυτιλήνης), που τερμάτισε στην 9η θέση με 27:53.12.

Πολύ καλή παρουσία σε μια ακόμα μεγάλη διοργάνωση η Ευστρατία Πλωμαρίτου (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης), που προσπάθησε με όλες τις δυνάμεις της για ένα μετάλλιο στα 800μ, μένοντας τελικά στην 6η θέση με επίδοση 2:23.71. Τα μετάλλια κέρδισαν οι τρεις πρώτες αθλήτριες της 2ης σειράς, που εξελίχθηκε πιο γρήγορα, με χρόνους από 2:18.67 έως 2:20.87.

Τέλος, στη σφαιροβολία, ο Αντώνης Αθηνέλλης (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) κατέκτησε την 7η θέση με 15,35μ, σε ένα αγώνισμα που το βάθρο κρίθηκε πάνω από τα 16,45μ.