Χρυσό μετάλλιο η Λιτσολάρι

15/07/2010 - 10:42 Τελευταία τροποποίηση στις 15/07/2010 - 23:47

Με σημαντικές διακρίσεις επέστρεψαν από τα Τρίκαλα, οι αθλητές και οι αθλήτριες των σωματείων της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Λέσβου, που συμμετείχαν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της κατηγορίας παμπαίδων - παγκορασίδων, φέρνοντας στο νου τις πολλές διακρίσεις των Μυτιληνιών αθλητών τα προηγούμενα χρόνια.

Η Τζοάνα Λιτσολάρι ήταν εκείνη που τράβηξε τα βλέμματα πάνω της με την εντυπωσιακή της επίοδοση στα 80μ, πετυχαίοντας χρόνο 10:30 και κατακτώντας με άνεση το χρυσό μετάλλιο στο αγώνισμα αυτό. Η ταλαντούχα αθλήτρια, που προπονείται με τον Γρηγόρη Κοντό, έκλεψε κυριολεκτικά την παράσταση στην κούρσα του τελικού, δείχοντας από την πρώτη στιγμή τις μεγάλες της δυνατότητες και αφήνοντας όλες τις υπόλοιπες αντιπάλους της, αρκετά πίσω της.

Και ο Μάριος Χοτζάΐ της Αθλοκίνησης τα πήγε περίφημα στο άλμα εις ύψος, κατακτωντας την 4η θέση με άλμα στο 1,80μ. Πολύ καλή παρουσία είχε η Χριστίνα Τζανετή, αθλήτρια του Αρισβαίου Καλλονής, η οποία κατέλαβε την 7η θέση στα 2.000μ, ενώ στην 11η θέση κατετάγη η Ντίνα Μαργαρίτα, επίσης του Αρισβαίου, στο αγώνισμα των 1.000μ. Τέλος, την 8η θέση κατέκτησε τόσο η Άννα Λογγίου στα 150μ, όσο και η Παναγιώτα Κομνηνού στο βάδην.

Σύμφωνα με το καλεντάρι του ΣΕΓΑΣ, το ερχόμενο Σάββατο θα διεξαχθεί στο γήπεδο των Σερρών, το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της κατηγορίας παίδων, με τη συμμετοχή των σωματείων του νησιού μας να είναι πολυάριθμη, αναμένοντας νέες επιτυχίες.