Karekos728x90

Επικυρώθηκε το αγωνιστικό πρόγραμμα του 2021!

  • SportLesvos
  • Κατηγορία Στίβος

Το διοικητικό συμβούλιο της Ομοσπονδίας στη διάρκεια της συνεδρίασης του, το βράδυ της Πέμπτης (22/4), επικύρωσε το αγωνιστικό πρόγραμμα του 2021.

Η ομαλή υλοποίηση του προγράμματος θα εξαρτηθεί κατά κύριο λόγο από την πορεία της πανδημίας του ιού covid και φυσικά την τήρηση των υγειονομικών πρωτοκόλλων που ενέκρινε η ΓΓΑ.

Σύμφωνα με το νέο αγωνιστικό πρόγραμμα το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ημιμαραθωνίου και ο 9ος Ημιμαραθώνιος Αθήνας θα διεξαχθούν την Κυριακή 12 Σεπτεμβρίου, περίπου δύο μήνες από τον Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας.

Σε νέα ημερομηνία θα γίνει και το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα σε Ανώμαλο Έδαφος, το οποίο θα διεξαχθεί το Φθινόπωρο και συγκεκριμένα στις 31 Οκτωβρίου. Σε ό,τι αφορά στις διοργανώσεις της θερινής περιόδου, ακυρώθηκε για φέτος το Athens Street Pole Vault, ενώ σε νέα ημερομηνία θα διεξαχθεί το Filothei Women Gala. Το μίτινγκ, το οποίο ανήκει στην κατηγορία Continental Tour – Silver, θα γίνει τη Δευτέρα 14 Ιουνίου στο Στάδιο Στέλιος Κυριακίδης.

Το αναλυτικό πρόγραμμα

Απρίλιος:

11 Κυριακή Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Βουνού (ΑΝΑΒΛΗΘΗΚΕ)

11 Κυριακή "Patras Race Walking Festival", Πάτρα (ΑΝΑΒΛΗΘΗΚΕ)

17 Σάββατο Διασυλλογικοί Αγώνες Κ18 (ΑΝΑΒΛΗΘΗΚΕ)

17 Σάββατο "6ο Κύπελλο Ρίψεων", Θεσσαλονίκη

18 Κυριακή Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 20χλμ. βάδην Α/Γ, ΑΓ Κ23, Μέγαρα

25 Κυριακή Βαλκανικό Πρωτάθλημα Μαραθωνίου, Κίεβο (Ουκρανία)

27- 28 Μ. Τρ.- Μ. Τετ. Διασυλλογικοί Αγώνες Συνθέτων Α/Γ, Κ18

Μάιος

1-2 Σάβ. – Κυρ. Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Σκυταλοδρομιών, Χορζόβ ή Σιλέσια(Πολωνία)

8-9 Σάβ. – Κυρ. Διασυλλογικοί Αγώνες Α-Γ και Σύνθετα Κ16

8-9 Σαβ.- Κυρ. Ευρωπαϊκό Κύπελλο Χειμερινών Ρίψεων Α/Γ, Κ23 Σπλιτ (Κροατία)

15 Σάββατο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ορεινού Δρόμου & Βουνού (S,U20) Κάμπουλουνγκ (Ρουμανία)

15 Σάββατο Διασυλλογικοί Αγώνες Κ16

15 Σάββατο "Βεργώτεια 2021", Κεφαλονιά

16 Κυριακή Ευρωπαϊκό Κύπελλο Βάδην Ομάδων (S,U20), Podebrady/Τσεχία

16 Κυριακή Πανελλήνιο Πρωτ. 10.000μ. Α-Γ/Κ23 & 5.000μ. Κ20

19 Τετάρτη “Athens Street Pole Vault", Αθήνα (ΑΚΥΡΩΘΗΚΕ)

19 Τετάρτη 1ο Grand Prix: "Τοφάλεια", Πάτρα

22 Σάββατο "Παπαφλέσσεια 2021", Καλαμάτα

22- 23 Σάβ.- Κυρ. Πανελλήνιο Πρωτ. Συνθέτων Α-Γ

22-23 "Πορτάραθλον", Νάξος"

23 Κυριακή Φεστιβάλ Ρίψεων, Τρίπολη

23 Κυριακή Diamond League, Γκέιτσχεντ (Μ. Βρετανία)

26 Τετάρτη Διεθνές Μίτινγκ Αλμάτων, Καλλιθέα

26 Τετάρτη 2o Grand Prix "Αλεξάνδρεια", Έδεσσα

28 Παρασκευή Diamond League, Ντόχα (Κατάρ)

29 Σάββατο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Σκυταλοδρομιών, Κραϊόβα (Ρουμανία)

29 Σάββατο Διασυλλογικοί Αγώνες Κ18

30 Κυριακή "Βενιζέλεια- Χανιά 2021", Χανιά

Ιούνιος

5 Σάββατο "Ευρωπαϊκό Kύππελο 10.000μ. Α/Γ, Μπέρμιγχαμ (Μ. Βρετανία)

5-6 Σάβ. – Κυρ. Μεσογειακοί Αγώνες Κ23, La Nucia (Ισπανία) - ΑΚΥΡΩΘΗΚΕ

5-6 Σαβ. - Κυρ. Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Α/Γ και Α/Γ Κ23, Πάτρα

7 Δευτέρα Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Σκυταλοδρομιών Κ23, Πάτρα

7-8 Δευτ.- Τρ. Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Συνθέτων Κ23 και Κ18, Πάτρα

9 Τετάρτη Αγώνες Ρίψεων "Κώστας Σπανίδης¨, Θεσσαλονίκη

10 Πέμπτη Diamond League, Φλωρεντία (Ιταλία)

10 Πέμπτη Athens Sprint Mens Gala, Αθήνα (Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος)

12 Σάββατο 3ο Grand Prix: "Άργος Ορεστικό"

12-13 Σαβ.- Κυρ. Βαλκανικό Πρωτάθλημα Σκυταλοδρομιών, Ερζουρούμ (Τουρκία)

12-13 Σαβ.- Κυρ. Βαλκανικό Πρωτάθλημα Κ20, Κωνσταντινπούπολη (Τουρκία)

13 Κυριακή "Αλεξάνδριοι Δρόμοι", Θεσσαλονίκη (ΑΚΥΡΩΘΗΚΕ)

14 Δευτέρα "Filothei Women Gala", Φιλόθεη

19-20 Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εθνικών Ομάδων - Α΄Κατηγορία, Κλουζ-Ναπόκα (Ρουμανία)

23 Τετάρτη "Δρόμεια", Βάρη

26 Σάββατο Βαλκανικό Πρωτάθλημα 10χλμ. σε Δημόσια Οδό, Μπρκο (Βοζνία και Ερζεγοβίνη)

26-27 Σαβ.- Κυρ. Βαλκανικό Πρωτάθλημα Α/Γ, Νόβι Παζάρ (Σερβία)

26-27 Σαβ.- Κυρ. Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ16

Ιούλιος

1 Παρασκευή Diamond League, Όσλο (Νορβηγία)

3 Σάββατο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Βουνού Α/Γ, Κ20 Sinfaes (Πορτογαλία)

4 Κυριακή Diamond League, Στοκχόλμη (Σουηδία)

3-4 Σαβ. - Κυρ. Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ20 και Σύνθετα Κ20

7 Τετάρτη 4ο Grand Prix: "Δαβιτζόγλεια", Καβάλα

8-11 Πέμπ.- Κυρ. Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23, Μπέργκεν (Νορβηγία)

9 Παρασκευή Diamond League Μονακό (Μονακό)

10-11 Σαβ. - Κυρ. Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ18

13 Τρίτη Diamond League Λονδίνο (Μ. Βρετανία)

15-18 Πεμπ.- Κυρ. Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20, Ταλίν (Εσθονία)

21-22 Τετ,- Πεμπ. Κύπρος- Ελλάδα Κ18, Κύπρος

30/7-8/8 Παρ.- Κυρ. 32οι Ολυμπιακοί Αγώνες, Τόκιο (Ιαπωνία)

Αύγουστος

30/7-8/8 32οι Ολυμπιακοί Αγώνες, Τόκιο (Ιαπωνία)

14 Τετάρτη Diamond League, Σανγκάη (Κίνα)

14 Σάββατο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Κ18, Κράγιεβο (Σερβία)

17-22 Τρ.- Κυρ. Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20, Ναϊρόμπι (Κένυα)

18- 22 Τετ.- Κυρ. Καλοκαιρινοί Παγκόσμιοι Πανεπιστημιακοί Αγώνες Κ23, Κ20, Chengdu (Κίνα) ΑΝΑΒΛΗΘΗΚΕ

21 Τετάρτη Diamond League, Γιουτζίν (ΗΠΑ)

22 Πέμπτη Diamond League, Κίνα

26-29 Πεμ.- Κυρ. Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18, Ριέτι (Ιταλία) ΑΚΥΡΩΘΗΚΕ

26 Πέμπτη Diamond League, Λοζάνη (Ελβετία)

28 Σάββατο Diamond League, Παρίσι (Γαλλία)

Σεπτέμβριος

3 Παρασκευή Diamond League, Βρυξέλλες (Βέλγιο)

8-9 Τετ.- Πέμπ. Diamnd League, Ζυρίχη (Ελβετία)- Τελικός

12 Κυριακή 9ος Ημιμαραθώνιος Αθήνας, Αθήνα

12 Κυριακή Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ημιμαραθωνίου, Αθήνα

12 Κυριακή Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ημιμαραθωνίου, Μπίτολα/Βόρεια Μακεδονία / 1η επιλογή

19 Κυριακή Βαλκανικό Πρωτ. Ημιμαραθωνίου, Μπίτολα/Βόρεια Μακεδονία / 2η επιλογή

19 Κυριακή Run Greece, Αλεξανρούπολη

25-26 32οι Αιγαιοπελαγίτικοι Αγώνες, Χίος

26 Κυριακή Run Greece, Πάτρα

Οκτώβριος

3 Κυριακή Run Greece- Καστοριά

9 Σάββατο Διασυλλογικοί Αγώνες Κ14 Β΄ Αγώνας

10 Κυριακή Run Greece- Λάρισα

17 Κυριακή Run Greece- Ηράκλειο

24 Κυριακή Run Greece- Ρόδος

24 Κυριακή Run Greece- Ιωάννινα

31 Κυριακή Πανελλήνιο Πρωτάθλημα σε Ανώμαλο Έδαφος

Νοέμβριος

6 Σάββατο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ανωμάλου Δρόμου, Πλοέστι (Ρουμανία)

13 Σάββατο ΑΜΑ, Αγώνας Δρόμου 10χλμ.

14 Κυριακή Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μαραθωνίου

14 Κυριακή Μαραθώνιος Αθήνας, ο Αυθεντικός & Αγώνας Δρόμου 5χλμ.

Δεκέμβριος

12 Σάββατο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Δρόμου σε ανώμαλο έδαφος

Karekos728x90