«Ασημένια» Πανελληνιονίκης Κ23 η Αργυρού!

09/06/2021 - 14:04 Τελευταία τροποποίηση στις 10/06/2021 - 14:41

Αρκετοί ήταν οι αθλητές και οι αθλήτριες από τη Λέσβο, που έλαβαν μέρος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου των κατηγοριών Ανδρών / Γυναικών και Κ23 Ανδρών /Γυναικών, που πραγματοποιήθηκε στο Παμπελοποννησιακό Στάδιο της Πάτρας το Σαββατοκύριακο (5-6/6). Για ακόμα μία φορά η Λέσβος εκπροσωπήθηκε επάξια, κατακτώντας ένα μετάλλιο, ενώ είχε και πολύ καλά πλασαρίσματα σε διάφορα αγωνίσματα.

Η Μαρίτα Αργυρού (ΓΣ Ελ. Βενιζέλος) κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 400μ της κατηγορίας Κ23, με χρόνο 55.94, ενώ ήταν συνολικά 7η στις γυναίκες, αποδεικνύοντας πως παραμένει μεταξύ των κορυφαίων σπρίντερ παρατεταμένης ταχύτητας της γενιάς της.

Η Φωτεινή Ρουμελιώτη (Αρισβαίος Καλλονής) τερμάτισε στην 4η θέση των 100μ στην Κ23 και 9η στις γυναίκες, με επίδοση 12.10, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι είχε ακόμα καλύτερη επίδοση στον προκριματικό (12.06). Επίσης, η αθλήτρια του Παναγιώτη Ψούχλου έλαβε μέρος και στα 200μ, όπου με επίδοση 25.29 κατέτάγη στην 5η θέση της Κ23 και στη 12η θέση στις γυναίκες.

Ο Πέτρος Χατζίου (Ολυμπιακός), λίγες μέρες μετά το εντυπωσιακό του άλμα στα 5,55μ στην Καλλιθέα, έμεινε λίγο χαμηλότερα στην Πάτρα και με 5,30μ έμεινε στην 4η θέση του επί κοντώ στους άνδρες.

Η Μιχαέλα Φιάσκα (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) αγωνίστηκε στα 5.000μ και ήταν για ακόμα μία φορά εντυπωσιακή, τερματίζοντας στη 12η θέση με 17.40.04, που αποτελεί μάλιστα ατομικό της ρεκόρ.

Η Παναγιώτα Τσαλαβούτη (Αρισβαίος Καλλονής) αγωνίστηκε στα 400μ με εμπόδια, τερματίζοντας στην 5η θέση της 2ης προκριματικής σειράς (1.10.02), μένοντας εκτός τελικού, αφού κατετάγη συνολικά στην 8η θέση της Κ23 και στη 16η θέση των γυναικών.

Σε ανακοίνωσή της η ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Λέσβου συνεχάρη όλους τους αθλητές και τις αθλήτριες από τη Λέσβο, που αγωνίστηκαν με συλλόγους εντός και εκτός νησιού σε μια τόσο σπουδαία διοργάνωση.