Σάρωσαν τα μετάλλια Λέσβος και Λήμνος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ16!

29/06/2021 - 14:22 Τελευταία τροποποίηση στις 05/07/2021 - 11:48

Οι σπουδαίες επιτυχίες της Όλγας Φιάσκα στο βάδην, σε συνδυασμό με την εξαιρετική δουλειά ποιυ γίνεται προπονητικά στην Αθλοκίνηση Μυτιλήνης, χάρισαν στη Λέσβο μια πρωτόγνωρη επιτυχία με τρεις αθλήτριες του Γρηγόρη Κοντού να ανεβαίνουν στο βάθρο του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κ16 (4ος Όμιλος), που έγινε στον Άγιο Κοσμά.

Αν και σε ξεχωριστούς ομίλους, λόγω της πανδημίας, προκειμένου να μην υπάρχει συνωστιμός αθλητών, αθλητριών και προπονητών σε ένα στάδιο, το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα παραμένει η κορυφαία εγχώρια διοργάνωση ακόμα και σε αυτή του τη μορφή.)

Η Αθλοκίνηση Μυτιλήνης ξεχώρισε για ακόμα μια φορά, με την Αθηνά Φλωροπούλου να κερδίζει το χρυσό μετάλλιο (28:51.01) στα 5.000μ βάδην, την Μυρσίνη Ψαριανού το ασημένιο (29:46.89) και την Μαριάνθη-Ελένη Δαλέκου το χάλκινο (33:08.90). Μάλιστα, στην 5η θέση τερμάτισε και η Παρασκευή Σούσαλη της Ηφαισίας Λήμνου (36:43.43).

Για τη Φλωροπούλου (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) ακολούθησε και ένα χάλκινο μετάλλιο στα 3.000μ με επίδοση 11:35.01, σε μια κούρσα όπου η Ειρήνη Γεραγωτέλλη (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) ήταν 4η (11:35.64) και η Κατερίνα Ζαχαριάδη - Σέκερη (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) στην 6η θέση (12:09.41).

Στο πρώτο σκαλί του βάθρου των 100μ με εμπόδια ανέβηκε ο Άγγελος Κουσουνιάς (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) κερδίζοντας την κούρσα σε 13.91 και μαζί το χρυσό μετάλλιο.

Χρυσό μετάλλιο κατέκτησε όμως και ο Λεωνίδας Καρυδάκης (Ηφαιστία Λήμνου) στα 5.000μ βάδην με 39:14.34.

Ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε όμως και ο Ιγνάτης Βαλιοντής (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) τερματίζοντας 2ος στα 3.000μ (10:24.63).

Στο 2ο σκαλί του βάθρου ανέβηκε και η Αθλοκίνηση Μυτιλήνης στη σκυταλοδρομία 4x1.200μ με τις Γεραγωτέλλη, Ζαχαριάδη - Σέκερη και Φλωροπούλου (12:28.16).

Συμμετέχοντας στον 5ο Όμιλο, η Ευαγγελία Κυπριώτου του Φιλαθλητικου ΓΠΣ Μυτιληνης κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στη σφαιροβολία με 12,07μ, πραγματοποιώντας εντυπωσιακή εμφάνιση που την κατέταξε συνολικά στην 3η θέση και στους 5 ομίλους.

Χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε και ο Γιώργος Πετράκος (Ηφαιστία Λήμνου) στη σφαιροβολία με επίδοση 14,14μ. Στο ίδιο αγώνισμα, ο Δημήτρης Ζερβός (Ηφαιστία Λήμνου) ήταν 8ος με 12,56μ και ο Κωνσταντίνος Παζιάνος (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) 9ος με 11,74μ.

Στο ύψος, ο Αργύρης Τρυφέρης (Ηφαιστία Λήμνου) κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο με άλμα στα 1,64μ και ο Δημήτρης Ζερβός το χάλκινο μετάλλιο με επίσης 1,64μ.

Στα 2.000μ στιπλ ο Ευστράτιος Παπαγιαννάκης (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) τερμάτισε στην 4η θέση με 7:52.84.

Στο μήκος, ο Άγγελος Κουσουνιάς (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) έμεινε στην 9η θέση με καλύτερο άλμα στα 5,48μ.

Στα 80μ ο Ευστράτιος Σωτήρχος (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) τερμάτισε στη 10η θέση (10.34).Στα 150μ ο Αθανάσιος Αποστρατίτης (Ηφαιστία Λήμνου) τερμάτισε στη 10η θέση (19.34).

Στα 1200μ η Στέλλα - Νεφέλη Κυριάκου (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) ήταν 18η (4:24.73).