Σημαντικές διακρίσεις Λέσβιων και Λημνιών αθλητών στο πρωτάθλημα στίβου Κ16

  • SportLesvos
  • Κατηγορία Στίβος

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα  των κατηγοριών Κ16 (Αγοριών-Κοριτσιών) διεξήχθη σε πέντε ομίλους σε όλη τη χώρα με τη συμμετοχή νεαρών αθλητών και αθλητριών, που είχαν την ευκαιρία για μία ακόμη δυνατή αγωνιστική παρουσία πέραν των Δ-κών Αγώνων που συμμετείχαν.

Τα σωματεία της Λήμνου, ΑΕ ΛΗΜΝΟΣ  & ΑΟ ΗΦΑΙΣΤΙΑ συμμετείχαν στον Α΄όμιλο της Ελευθερούπουλης την 1 & 2/07, ενώ τα σωματεία της Λέσβου  ΑΘΛΟΚΙΝΗΣΗ ΑΣ, Ο.Κ.Α. &  ΓΑΣ ΟΥΛΥΜΠΙΑΣ, στον Δ΄ όμιλο   την 2 & 3/07 στις αθλητικές εγκαταστάσεις του Αγίου Κοσμά.

Οι νεαροί  αθλητές-τριες,  πραγματοποίησαν εξαιρετικές εμφανίσεις στα αγωνίσματα που συμμετείχαν, αποκόμισαν τεράστιες εμπειρίες που θα τους είναι χρήσιμες στο μέλλον και  μας χάρισαν μεγάλη ικανοποίηση για τα μετάλλια που κέρδισαν και τις επιτυχίες που έφεραν.

Απέδειξαν για άλλη μια φορά ότι ο Στίβος της Λέσβου - Λήμνου συνεχίζει να  αναδεικνύει νέους ταλαντούχους αθλητές- τριες που είναι ικανοί  να ακολουθήσουν τα χνάρια των μεγάλων πρωταθλητών-τριών  που έχουν αναδειχθεί από τα ακριτικά νησιά μας.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα ήταν:

Σκυταλοδρομία 4χ80μ κοριτσιών /2η  η ομάδα του Ο.Κ.Α Μυτιλήνης  με επίδοση 40.91 & με τις παρακάτω αθλήτριες: Μαλαπάσχα Αριάδνη-Γαβριέλα, Λαμπρινίδη Νιόβη, Σαράντου Αθηνά & Βερβέρη Ταξιαρχούλα.

5000μ. Βάδην: 2ος ο Καρυδάκης Λεωνίδας του ΑΟ ΗΦΑΙΣΤΙΑ με επίδοση 30.59.42

3000μ. Βάδην: 2η η Φλωροπούλου Αθηνά  (Αθλοκίνηση ΑΣ) με 16.13.52  & 3η η Ψαριανού Μυρσίνη (Αθλοκίνηση ΑΣ) με 18.17.11

2000μ. Φυσικά Εμπόδια: 3η η Φλωροπούλου Αθηνά-Σουλτάνα (Αθλοκίνηση ΑΣ) με 7.47.44

Ακοντισμός: 3η Μαντού Ολυμπία (Αθλοκίνηση ΑΣ) με 31.00μ

Δισκοβολία: 3ος ο Ψυρούκης Ιωάννης (ΑΟ ΗΦΑΙΣΤΙΑ) με 32.78μ

Σφαιροβολία: 3ος Παζιάνος Κων/νος (Αθλοκίνηση ΑΣ) με 12.76μ.

3000μ.: 4η η Καβαλέρου Θεοδωσία (ΑΕ ΛΗΜΝΟΣ) με 13.36.86

Ακοντισμός: 4ος ο Ψαρής Αγοραστός (ΑΟ ΗΦΑΙΣΤΙΑ) με  30.76μ

2000μ. Φυσικά Εμπόδια: 4ος ο Παπαγιαννάκης Ευστράτιος (Αθλοκίνηση ΑΣ) με 6.48.41

3000μ. Βάδην: 4η η Χαραλαμπίδου Ειρήνη (Αθλοκίνηση ΑΣ) με 18.42.85

Σκυταλοδρομία 3χ1200μ αγοριών. : 5η η ομάδα της Αθλοκίνησης με τους:

Παπαγιαννάκης Ευστράτιος, Γεραγωτέλλης Φίλιππος, Βαλσαμίδης Παναγιώτης με επίδοση 12.16.31

Σκυταλοδρομία 3χ1200μ. κοριτσιών: Επίσης 5η  η ομάδα της Αθλοκίνησης με τις: Φλωροπούλου Αθηνά-Σουλτάνα, Κυριάκου Στέλα-Νεφέλη & Βερβέρη Τριανταφυλ. με 13.31.54

3000μ. Βάδην: 5η η Χατζησάββα Τατιάνα (Αθλοκίνηση) με 18.52.08

Ακοντισμός: 5η Σαρακάκη Βασιλεία (Αθλοκίνηση) με 22.80μ.

200μ. Εμπόδια: 5η Μαλαπάσχα Αριάδνη-Γαβριέλα (ΟΚΑ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ) με 30.29

2000μ. Φυσικά Εμπόδια: 5ος Λεβογιάννης Ερημάκης-Γεώργιος (ΑΟ ΗΦΑΙΣΤΙΑ) με 7.15.42

150μ.: 6η η Μουχτή Δήμητρα (ΑΕ ΛΗΜΝΟΣ) με 19.9

΄Αλμα σε ΄Υψος: 6η η Σαμψώνη Ελένη (ΑΕ ΛΗΜΝΟΣ) με 1.40μ.

Σκυταλοδρομία 3χ1200μ. κοριτσιών: 6η  η ομάδα της ΑΕ ΛΗΜΝΟΥ  με τις:

Καβαλέρου Θεοδωσία , Φέιμη Αρτέα & Αναγνωστέλλη Θεανώ με επίδοση 14.40.61

150μ. :6ος ο Κατσιγιαννόπουλος Αθανάσιος (ΑΕ ΛΗΜΝΟΣ)  με 23.15

3000μ.: 6η Κυριάκου Στέλα -Νεφέλη (Αθλοκιίνηση) με 12.32.62

΄Αλμα σε Μήκος: 7ος Βαρίτης Δημήτριος (ΑΟ Ηφαιστία) με 5.28μ. & 8ος στα 200μ. Εμπόδια με 29.33 (Α΄όμιλος)

200μ. Εμπόδια: 8ος Μπιτσάκου Ταχίρ (ΟΚΑ Μυτιλήνης)  Δ΄όμιλος με 22.67

9ος Μπεκρής Εμμανουήλ (ΑΟ ΗΦΑΙΣΤΙΑ) με 29.56 & 10ος στο ΄Αλμα σε Μήκος με 4.91μ.

150μ.: 9η Λαμπρινίδη Νιόβη (ΟΚΑ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ) με 19.99

prot-panel-2022-k16-ael.jpg (770×513)

Σκυταλοδρομία 4χ80μ. κοριτσιών: 10η η ομάδα της ΑΕ ΛΗΜΝΟΥ  με τις: Μουχτή Δήμητρα, Φέιμη Αρτέα,  Κολώνα Σοφία, Καμπάνταη Καλλιόπη με επίδοση 44.31.

1200μ.: 11η η Λαμπούση Παναγιώτα (ΟΚΑ Μυτιλήνης) με 4.20.16

80μ.: 12η η Βερβέρη Ταξιαρχούλα (ΟΚΑ Μυτιλήνης) με 11.06 (Δ΄όμιλος)  12η η Μανωλακούδη Αθανασία (ΑΟ ΗΦΑΙΣΤΙΑ) με 11.56 (Α΄όμιλος) & 14η η Χατζηαργυρίου Μαρία (ΟΚΑ Μυτιλήνης) με 11.29 (Δ΄όμιλος)

Άλμα σε Μήκος:  16η  θέση της κατάταξης των προκριματικών η Κανλή Γεωργία-Ραφαηλία (ΓΑΣ ΟΛΥΜΠΙΑΣ) με 4.61μ.

150μ:  24η  θέση της κατάταξης των προκριματικών η Ευαγγέλου Μαρία (ΓΑΣ ΟΛΥΜΠΙΑΣ) με 21.71

Η  ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Λέσβου, σε ανακοίνωσή της  συγχαίρει τους αθλητές-τριες   για την θαυμάσια παρουσία τους , τις οικογένειές τους, τα σωματεία που ανήκουν και  τους προπονητές τους και  εύχεται  να συνεχίσουν τις προσπάθειές τους με υπομονή και επιμονή για ακόμη μεγαλύτερες επιτυχίες.

Το  επόμενο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα που θα συμμετάσχουν αθλητές-τριες των σωματείων της ΄Ενωσης , είναι των κατηγοριών Κ20  Ανδρών/Γυναικών που θα διεξαχθεί το Σαββατοκύριακο  9 & 10  Ιουλίου 2022 στις Σέρρες.

Elia-thalassa

Βεβαιωθείτε ότι εισάγετε τις (*) απαιτούμενες πληροφορίες, όπου ενδείκνυται. Ο κώδικας HTML δεν επιτρέπεται.