Σάρωσε η Λέσβος στο διασυλλογικό

29/06/2011 - 11:17 Τελευταία τροποποίηση στις 29/06/2011 - 12:01

Σημαντικές επιτυχίες είχε η Λέσβος στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα ανδρών - γυναικών, που πραγματοποιήθηκε το Σαββατοκύριακο ανά ομίλους, με διοργανωτή την κατά τόπους Ένωση Αθλητικών Σωματείων του ΣΕΓΑΣ.

Το γυναικείο φύλλο είχε την τιμητική του σε ότι αφορά το νησί μας, αφού αρκετές ήταν οι αθλήτριες από τη Λέσβο που ανέβηκαν στο βάθρο, πανηγυρίζοντας τις εντυπωσιακές επιδόσεις τους.

Στον Α' Όμιλο, των ΕΑΣ Θεσσαλονίκης, Θράκης, Καβάλας, Δράμας και Σερρών που διεξήχθη στο Καυταντζόγλειο, τα 100μ ήταν... δική μας υπόθεση.

Η Γρηγορία Κεραμιδά από την Καλλονή, με τα χρώματα του Τρίτωνα, τερμάτισε στη 2η θέση σε χρόνο 11.79, ενώ στην 3η θέση κατετάγη η Κατερίνα Καρατζά από το Μόλυβο, επίσης για λογαριασμό του Τρίτωνα, με επίδοση 12.06. Στην 1η θέση βρέθηκε η Μαρία Γάτου του Ηρακλή με χρόνο 11.60.

Στον 5ο Όμιλο, των ΕΑΣ Αν. Αττικής, Αν. Στερεάς, Δωδεκανήσων, Κυκλάδων, Χίου-Σάμου και Λέσβου που διεξήχθη στο βοηθητικό (Κ1, Κ2) του ΟΑΚΑ, η Ελένη Παγίδα της Ολυμπιάδας Μηθύμνης κατέκτησε την 1η θέση στα 10.000μ βάδην με επίδοση 56:24.53.

Πρώτη θέση όμως πανηγύρισε και η Μπενερέτα Κιελεμένη της Αθλοκίνησης, στα 3.000μ στιπλ με χρόνο 12:07.39, ενώ η ίδια αθλήτρια πανηγύρισε και μια 3η θέση στα 5.000μ με επίδοση 20:22.45, τερματίζοντας πίσω από την Ειρήνη Κοκκινάριου (Δρομέας Αμαρουσίου) 17:15.26 και την Ιουλία Παναγιωτοπούλου (ΓΣ Κηφισιάς) 19:33.80.

Με καλή επίδοση κέρδισε στον ακοντισμό και η Αγγελική Τσιολακούδη της ΕΑ Ρεθύμνου, στον όμιλο της Κρήτης, ρίχνοντας βολή στα 52,66μ.

Τέλος, στον Α' Όμιλο, ο Χρήστος Βογιατζής του Ηρακλή (πρώην αθλητής της Αθλοκίνησης) τερμάτισε στην 4η θέση των 400μ με χρόνο 48:90.