Χάλκινη η Κεραμιδά στο Πανελλήνιο

29/07/2011 - 21:56 Τελευταία τροποποίηση στις 29/07/2011 - 22:20

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Γρηγορία Κεραμιδά στην κούρσα των 100μ στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ανδρών - γυναικών, που ξεκίνησε σήμερα στο Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας.

Η πρώην αθλήτρια του Αρισβαίου Καλλονής και νυν του Τρίτωνα Θεσσαλονίκης, τερμάτισε σε χρόνο 12.15, πίσω από την Γεωργία Κοκλώνη (ΑΕΚ) που κέρδισε με επίδοση 11.61 και τη Μαρία Γάτου (Ηρακλής) που βρέθηκε στη 2η θέση με χρόνο 12.09.

Στην 4η θέση τερμάτισε η Μυτιληνιά πρώην αθλήτρια του ΕΠΑΣ Ταξιαρχών και νυν του Τρίτωνα Θεσσαλονίκης Κατερίνα Καρατζά, πετυχαίνοντας επίδοση 12.27, αποδεικνύοντας πως η Λέσβος διατηρείται σε υψηλό επίπεδο στις κορυφαίες εγχώριες διοργανώσεις.

Για την ιστορία στην κούρσα των 100μ, που πραγματοποιήθηκε με κόντρα άνεμο 0,50μ/δ, συμμετείχαν επίσης η (5η) Παναγιώτα Αλεξάνδρου (Πανιώνιος ΓΣ) με 12.47, η (6η) Σοφία Κήτα (Ολυμπιάδα Κομοτηνής) με 12.58 και η (8η) Κατερίνα Νικολάου (Διαγόρας Ρόδου) με 12.61.

Εν τω μεταξύ, παράλληλα με το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ανδρών - γυναικών, οι επιδόσεις των αθλητών και των αθλητριών μετρούν και για τα αντίστοιχα πρωταθλήματα νέων ανδρών (27ο) και νέων γυναικών (23ο), με την Κεραμιδά να κερδίζει έτσι και το ασημένιο μετάλλιο στα 100μ, πίσω από τη Γάτου του Ηρακλή, από τη στιγμή που η Κοκλώνη που τερμάτισε στην 1η θέση δεν πληροί τα ηλικιακά κριτήρια.