Σάρωσε με 18 μετάλλια η Λέσβος!

08/10/2012 - 17:47 Τελευταία τροποποίηση στις 08/10/2012 - 18:00

Ολοκληρώθηκαν με επιτυχία οι 25οι Αιγαιοπελαγίτικοι Αγώνες, που έγιναν στο στάδιο της Νάξου. Η συμμετοχή στη διοργάνωση ήταν μεγάλη, με την παρουσία αθλητών σε όλες τις κατηγορίες.

Στη βαθμολογία των σωματείων, η Αθλοκίνηση Μυτιλήνης λίγο έλειψε να πανηγυρίσει μια σπουδαία πρωτιά, συγκεντρώνοντας 80 βαθμούς, μένοντας στη 2η θέση πίσω από τον οικοδεσπότη Ναξιακό, που συμμετείχε με μεγαλύτερη αποστολή στους αγώνες. Στη 16η θέση κατετάγη ο Αρισβαίος Καλλονής (25β.) και στη 17η θέση η Ολυμπιάδα Μήθυμνας (24β.).

Ο Παγγεραγωτικός ήταν 25ος (3β.), ο Αλκαίος Μυτιλήνης 26ος (2β.) και ο Ολυμπιονίκης Λέσβου 27ος (1β.), ενώ χωρίς βαθμό αλλά με παρουσία για ακόμα μια χρονιά ολοκλήρωσαν τους 25ους Αιγαιοπελαγίτικους ο Αρίωνας Μυτιλήνης (30ος), ο Παπάδος Γέρας (31ος) και η ΑΕ Λήμνου (32η).

Οι αθλητές και οι αθλήτριες της Λέσβου πανηγύρισαν συνολικά 18 μετάλλια, κερδίζοντας τις εντυπώσεις στο Στάδιο της Νάξου.

Στα 200μ κορασίδων, η Ιωάννα Λιτσολάρη επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και κατέκτησε με άνεση την πρωτιά σημειώνοντας επίδοση 26.34. Στη 2η θέση, μια ακόμα αθλήτρια από τη Λέσβο, η Άννα Λογγίου (Ολυμπιάς Μήθυμνας) με χρόνο 28.86. Τρίτη κατετάγη η Βασιλικού (ΓΣ Νέων Λέρου - 29.91).

Στα 1500μ παγκορασίδων Β', η Μαρία - Μύρτα Αργυρού (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) κατέκτησε την 1η θέση και το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 20.85, αφήνοντας αρκετά πίσω της τη Θωμαΐδου (Παγχιακός - 21.50) και την Κόντε (Ναξιακός - 22.14).

Στα 1500μ γυναικών, πολύ καλή παρουσία είχαν δύο αθλήτριες από τη Λέσβο, η Μαργαρίτα Ντίνα (Αρισβαίος Καλλονής) που κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με επίδοση 5:17.90 και η Μπενερέτα Κιελεμένη (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) που τερμάτισε στην 4η θέση με χρόνο 5:32.79. Πρώτη ήταν η Ρεμπούλη (ΓΣ Νέων Λέρου - 4:49.82).

aigaiopelagitikoi_agwnes_naxos2012_1Στα 3000μ ανδρών, ο Χουσεΐν Χμαντουίχ (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) τερμάτισε στην 3η θέση με 9:20.49, ενώ ο Μιχάλης Γελαστός (Ολυμπιάς Μήθυμνας) ήταν στην 4η θέση με επίδοση 9:53.06. Πρώτος κατετάγη ο Μερούσης (ΦΟ Βροντάδου - 8:38.17).

Στη συκταλοδρομία 4x100μ των ανδρών, η Αθλοκίνηση Μυτιλήνης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με επίδοση 47.69, τρέχοντας με τους Χοτζάϊ, Χατζίου, Βερβέρη και Πετρόπουλο. Την πρωτιά κέρδισε ο Πανναξιακός (Καρούσης, Αϊβαλιώτης, Μανδηλαράς, Ασημιανάκης - 46.49) και στη 2η θέση ήταν ο Εύδαμος Κω (Τρούμπας, Γιαουπλάρι, Μαρκάκης, Σεϊτανίδης - 47.69).

Στα 150μ παμπαίδων Β' ο Νίκος Χασάπης (Αρισβαίος Καλλονής) κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο καταλαμβάνοντας την 3η θέση με επίδοση 20.52, σε μια κούρσα που πρώτος τερμάτισε ο Αναστασιάδης (Διαγόρας Ρόδου - 19.54) και δεύτερος ο Κίτρινος (Έφηβος - 20.21).

Στα 200μ παίδων, ο Πέτρος Χατζίου (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) τερμάτισε στην 5η θέση με χρόνο 24.20, σε μια κούρσα που κέρδισε ο Μάρης (Έφηβος - 23.10).

Στα 1500μ παίδων, ο Οισίν Κρεμέρ (Ολυμπιάς Μήθυμνας) κατετάγη στην 5η θέση με επίδοση 4:56.71. Την πρωτιά κατέκτησε ο Κίκους (Κάλυμνος 2000 - 4:34.77).

Στο μήκος ανδρών, ο Χαράλαμπος Πετρόπουλος (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) κατετάγη στην 4η θέση με άλμα στα 6,38μ σε ένα αγώνισμα όπου ξεχώρισε ο Διακονικόλας (Κάμειρος 2010 - 7,39μ). Την 11η θέση κατέλαβε ο Παναγιώτης Βερβέρης (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) με άλμα στα 5,67μ και τη 12η θέση ο Βασίλης Χασάπης (Αρισβαίος Καλλονής) με άλμα στα 5.56μ.

Στο ύψος γυναικών, η Ιωάννα Μαινεμένιου (Αρισβαίος Καλλονής) πέρασε με επιτυχία το 1,25μ, κατακτλωντας την 8η θέση. Την πρωτιά στο συγκεκριμένο αγώνισμα πήρε η Θεοδώρου (ΑΟ Σταματίου Ρόδου - 1,60μ), με τη Ζάρρα (Καλλιπάτειρα Ρόδου - 1,46μ) στη 2η θέση και την Τζούμα (ΦΟ Βροντάδου - 1,43μ) στο τρίτο σκαλί του βάθρου.

arisvaios_aigaiopelagitikoi_parelasi1Στα 80μ των παγκορασίδων Α', η Μαρία Τάχτατζη (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) τερμάτισε στην 8η θέση με χρόνο 11.70 και η Μαρία Μελέτογλου (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) στην 9η θέση με επίδοση 11.73. Την κούρσα κέρδισε η Παραδείση (ΦΟ Βροντάδου - 10.88).

Στα 80μ παμπαίδων Α' ο Φανούρης Θεριουδάκης (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) τερμάτισε στην 9η θέση με χρόνο 10.49 και ο Μάριος Δεμερτζής (Αλκαίος Μυτιλήνης) στην 11η θέση με επίδοση 11.25, σε μια κούρσα όπου κατετάγη πρώτος ο Φρατζέσκος (Αναγέννηση Σάμου - 9.42)