Ξεχώρισαν Λιτσολάρη και Ολυμπιάδα Μήθυμνας

06/10/2010 - 19:44 Τελευταία τροποποίηση στις 31/12/2012 - 14:13

Πραγματοποιήθηκαν το Σαββατοκύριακο στη Ρόδο οι 23οι Αιγαιοπελαγίτικοι Αγώνες Στίβου. Το Δημοτικό Στάδιο «Καλλιπάτειρα» φιλοξένησε τους αγώνες, που διοργάνωσε ο ΣΕΓΑΣ, σε συνεργασία με τη Γενική Γραμματεία Αιγαίου και Νησιωτικής Πολιτικής, τη Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Δωδεκανήσου, το Δήμο Ροδίων και την ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Δωδεκανήσου.

Οι Αιγαιοπελαγίτικοι αγώνες είναι ένας θεσμός πλέον στον κλασικό αθλητισμό της χώρας μας, που στόχο έχει να δώσει περισσότερες αγωνιστικές ευκαιρίες στους αθλητές της νησιωτικής Ελλάδας και συγκεκριμένα του Αιγαίου, βλτιώνοντας την υλικοτεχνική υποδομή των περιοχών αυτών.

Τα σωματεία που εκπροσώπησαν τη Λέσβο τα πήγαν εξαιρετικά, κατακτώντας συνολικά 12 μετάλλια. Σημαντικότατη ήταν η διάκριση που πέτυχε η Ολυμπιάς Μηθύμνης, η οποία σκαρφάλωσε στην 6η θέση της τελικής κατάταξης, μεταξύ 43 σωματείων. Η αθλήτρια που έκλεψε ωστόσο τις εντυπώσεις ήταν η Τζοάνα Λιτσολάρη του Αρίωνα Μυτιλήνης, που κέρδισε δύο χρυσά μετάλλια, το ένα εκ των οποίων με σπουδαία επίδοση, που αποτελεί φέτος την καλύτερη στην Ελλάδα της κατηγορίας παγκορασίδων. Η  Λιτσολάρη πραγματοποίησε μια εντυπωσιακή κούρσα στα 80μ, πετυχαίνοντας επίδοση 10.30, ισοφαρίζοντας τη δική της ατομική επίδοση. Η αθλήτρια του Γρηγόρη Κοντού ωστόσο τα πήγε περίφημα και στο άλμα εις μήκος, πετυχαίνοντας επίδοση 5,35μ, η οποία είναι η καλύτερη στη χώρα μας στη συγκεκριμένη κατηγορία. Δύο ακόμη αθλήτριες που προπονούνται με τον Γρηγόρη Κοντό κατέκτησαν ασημένιο μετάλλιο. Πρόκειται για την Αφροδίτη Κελεμένη της Αθλοκίνησης, η οποία στα 3.000μ πήρε τη δεύτερη θέση με χρόνο 0:11.24, ενώ η Ντανιέλα Κελεμένη κατετάγη στη 2η θέση στο βάδην με επίδοση 0:16.50.

Μεγάλη συγκομιδή μεταλλίων είχαμε ωστόσο από την Ολυμπιάδα Μήθυμνας, που αν και δεν προετοιμάστηκε όπως θα ήθελε για τη συγκεκριμένη διοργάνωση, πραγματοποίησε εξαιρετικές εμφανίσεις, κατακτώντας εννιά μετάλλια και συγκεκριμένα ένα χρυσό, ένα ασημένιο και επτά χάλκινα. Την αρχή έκανε η Ελένη Παγίδα, η οποία στα 3.000μ βάδην έδειξε τις μεγάλες της δυνατότητες, τερματίζοντας στην πρώτη θέση. Την ακολούθησε στο ίδιο αγώνισμα η Παναγιώτα Κομνηνού, παίρνοντας την 3η θέση με χρόνο 17.50. Τα μετάλλια για την ομάδα του Μολύβου συνεχίστηκαν στο άλμα εις ύψος, με τον Ιγνάτη Κανδύλη να πηδά 1,80μ. Στα 300μ η Μεγιώνα Σιάχου σημείωσε επίδοση 47.06, τερματίζοντας στην 3η θέση, ενώ στα 1500μ η Εργκίνα Νούρτσε πήρε επίσης την 3η θέση. Ο Ράιαν Μπόσλυ ήταν επίσης 3ος στα 1000μ με 0:02.58, ενώ στα 1500μ η Μελίσα Σιάχου κατέκτησε μια 2η θέση με 0:05.28 και μια τρίτη στα 800μ με 0:02.28.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Αρισβαίος Καλλονής με συγκομιδή δύο ασημένιων μεταλλίων, ένα με την Ντίνα στα 1000μ και επίδοση 0:03.25 και ένα με τον Χασάπη στην κατηγορία των παμπαίδων στα 80μ με χρόνο 9.77. Τέλος χάλκινο είχαμε και απο τον αθλητή της ΑΕ Λήμνου Τσαρούχα στην κατηγορία των παίδων, στο αγώνισμα της σφαιροβολίας με ρίψη στα 12.84μ.