Άθληση: Ηττήθηκε στην Πάτρα με 3-1 σετ

29/01/2023 - 18:59 Τελευταία τροποποίηση στις 29/01/2023 - 19:56

Δεν κατάφερε η ομάδα της Άθλησης να συνεχίσει το νικηφόρο της σερί, στην πρεμιέρα του δεύτερου γύρου, γνωρίζοντας την ήττα από την Ολυμπιάδα στην Πάτρα με 3-1 σετ.

Σε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι που φαίνεται και από τη διακύμανση του σκορ, η ομάδα της Μυτιλήνης πάλεψε σκληρά, όμως δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα σε ένα κομβικό παιχνίδι, πριν το ντέρμπι με τον Πανιώνιο.

Στο πρώτο σετ η Άθληση ξεκίνησε πολύ δυνατά και προηγήθηκε με 18-10 παίζοντας όμορφο volley, όμως στη συνέχεια τα συνεχόμενα λάθη στην επίθεση αλλά και η καλή άμυνα του αντιπάλου έφεραν το 27-25 για τους γηπεδούχους.

Στο δεύτερο σετ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 19-9, αλλά βρήκε τα αποθέματα να ισοφαρίσει 19-19 και 20-20 αντίστοιχα, όμως το σετ χάθηκε ξανά με 25-22. Το τρίτο σετ ήταν και το πιο συναρπαστικό που αν το σκορ ήταν 24-19 υπέρ της Ολυμπιάδας, το σετ κατέληξε με σωστή τακτική στην Άθληση 27-29.  Στο τέταρτο και τελευταίο σετ οι δύο ομάδες ήταν στο 17-17, αλλά μετά από λάθη και όχι καθαρά μυαλό των φιλοξενούμενων, η  ομάδα της Πάτρας το κατέκτησε κάνοντας το 3-1.

Το αποτέλεσμα στην Πάτρα άφησε γλυκόπικρη γεύση στην ομάδα της Λέσβου, που ίσως δικαιούταν κάτι παραπάνω από τον αγώνα, ωστόσο κρατάει ξανά την καλή απόδοση των παικτών, ενόψει του κρίσιμου εντός έδρας αγώνα με τον Πανιώνιο το επόμενο Σάββατο 4 Φεβρουαρίου.