Ήττα 0-3 σετ για την Άθληση στον τελευταίο αγώνα της χρονιάς

04/05/2023 - 11:43 Τελευταία τροποποίηση στις 04/05/2023 - 19:02

Η Άθληση στον τελευταίο αγώνα της χρονιάς ηττήθηκε 0-3 σετ από τον Πανιώνιο που έχει βάλει πλώρη για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Η ομάδα της Λέσβου υπέκυψε ξανά από την ανωτερότητα του αντιπάλου, ο οποίος απέδειξε ξανά ότι είναι το φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου.

Στο πρώτο σετ ο Πανιώνιος πήρε διαφορά από νωρίς και έφτασε άνετα στο 16-25. Στην έναρξη του δεύτερου σετ, η Άθληση έφτασε να προηγείται μέχρι 4 πόντους, όμως η φιλοξενούμενη ομάδα ισοφάρισε 12-12 και ανέτρεψε το σκορ 17-25. Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες προχώρησαν μαζί έως ένα σημείο, αλλά και πάλι ο Πανιώνιος στα κρισιμότερα σημεία πήρε τους πόντους κλείνοντας στο 16-25. Στους τελικούς ο Πανιώνιος θα αντιμετωπίσει την Κερατέα που νίκησε 3-0 την Ολυμπιάδα Πατρών και έκανε επίσης το 2-0 στη σειρά.

Αξιέπαινη η προσπάθεια και η πορεία της Άθλησης στο φετινό πρωτάθλημα της Α2 βόλεϊ ανδρών. Η Άθληση είναι η πρώτη ανδρική ομάδα στην ιστορία του Λεσβιακού βόλεϊ που κατάφερε να τερματίσει στην τέταρτη θέση και να συμμετέχει στα play offs ανόδου.