Πρόκριση Γέρας επί ΑΟΜ στα... σημεία!

26/11/2012 - 14:15 Τελευταία τροποποίηση στις 26/11/2012 - 14:32

AOM_fasi_mparaz_A2Σε ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη ματς, για το Κύπελλο Ελλάδας των ανδρών, ο Παπάδος Γέρας κατάφερε να πάρει την πρόκριση κόντρα στον ΑΟ Μυτιλήνης με 3-2 σετ.

Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε στο Κλειστό Γυμναστήριο της Νεάπολης, παρουσία αρκετών φιλάθλων, που ευχαριστήθηκαν το θέαμα και χειροκρότησαν θερμά τις προσπάθειες και των δύο ομάδων.

Ο ΑΟΜ πήρε το πρώτο σετ (23-25), όμως οι Γεραγώτες απάντησαν άμεσα (26-24), για να πάρει εκ νέου το προβάδισμα η ομάδα της Μυτιλήνης (22-25).

Η συνέχεια του αγώνα ήταν συναρπαστική, με τον Παπάδο να ισοφαρίσει σε 2-2 σετ (25-22) και τις δύο ομάδες να λύνουν τις διαφορές τους στο tie-break.

Εκεί, Γέρα και ΑΟΜ πήγαιναν πόντο - πόντο, όμως στο 13-13 μίλησε η αυτοσυγκέντρωση των παικτών του Παπάδου σε άμυνα και επίθεση. Με ένα μπλοκ, πήγαν σε match ball, έβγαλαν την άμυνα και σε κόντρα επίθεση πήραν το σετ (15-13) και μαζί την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.