Δύσκολα προκρίνεται ο Ερμής

19/06/2010 - 17:45 Τελευταία τροποποίηση στις 12/07/2010 - 17:36

Δύσκολη πλέον πρέπει να θεωρείται η πρόκριση της ομάδας Κορασίδων του Ερμή Παμφίλων, που συμμετέχει στην ημιτελική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος, που πραγματοποιείται στο γυμναστήριο του Ρέντη.

Ο πρωταθλητής Λέσβου δεν ξεκίνησε την πρεμιέρα, όπως θα περίμεναν  όλοι, χάνοντας από την Άρτεμις Κορυδαλλού με σκορ 3-0 σετ, απολύτως δίκαια και καθαρά, αφού η αντίπαλος του είναι το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση της πρώτης θέσης, αλλά και του πρωταθλήματος στην κατηγορία  των Κορασίδων. Παρόλα αυτά, η ομάδα του Δημήτρη Βογιατζή, προσπάθησε να φανεί δυνατή και πάλεψε μόνο στο τρίτο σετ, το οποίο όμως δεν μπόρεσε να το πάρει και μοιραία ήρθε η ήττα. Τα σετ του παιχνιδιού ήταν 25-15, 25-18, 25-21, με τα κορίτσια του  Ερμή να κερδίζουν μόνο εμπειρίες από αυτό το παιχνίδι.

Καθοριστικό

Μπορεί η πρόκριση να φαντάζει δύσκολη για τον Ερμή, όμως υπάρχει μία ακόμη ευκαιρία για την ομάδα, που θα προσπαθήσει να εξανεμίσει και τις τελευταίες ελπίδες της, προκειμένου να κατακτήσει τη δεύτερη θέση που θα τη στείλει στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Για να γίνει αυτό, θα πρέπει να κερδίσει πάση θυσία το σημερινό παιχνίδι με την ομάδα του Άργους. Αν το πετύχει, τότε με νέα νίκη στο τελευταίο παιχνίδι με τη Χαλκίδα, ο Ερμής θα τα παίξει όλα για όλα για τη δεύτερη θέση, την οποία μπορεί να κατακτήσει, αφού η ομάδα της Εύβοιας ξεκίνησε με νίκη το πρωτάθλημα (3-1 το Άργος) και είναι μια ομάδα κομμένη και ραμμένη στα μέτρα του λεσβιακού σωματείου.