Η Ευρυδίκη Ελευθεριάδου διαπρέπει με τη φανέλα του Ολυμπιακού

25/11/2022 - 11:14 Τελευταία τροποποίηση στις 26/11/2022 - 18:35

Το περασμένο καλοκαίρι η Ευρυδίκη Ελευθεριάδου έκανε ένα μεγάλο βήμα στην πορεία της, μετακομίζοντας από τη Μυτιλήνη και την Άθληση στον Πειραιά για λογαριασμό της «ερυθρόλευκης» οικογένειας.

Η Ελευθεριάδου προσέλκυσε τα βλέμματα των Πειραιωτών μέσα από τις εμφανίσεις της και με τη φανέλα της Εθνικής Ελλάδας και πλέον αγωνίζεται με τη φανέλα του Ολυμπιακού στην κατηγορία των κορασίδων (Κ18). Ο Ολυμπιακός στην έβδομη αγωνιστική της Α κατηγορίας Α φάση του πρωταθλήματος της Ε.Σ.ΠΕ.Δ.Α, βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας με 21 βαθμούς διατηρώντας το απόλυτο, χωρίς να έχει χάσει ούτε ένα σετ.

Η Μυτιληνιά αθλήτρια μέρα με τη μέρα εξελίσσεται σε ένα από τα βασικά στελέχη της ομάδας του Ολυμπιακού, με την απόδοση της να παίζει καθοριστικό ρόλο στα μέχρι τώρα νικηφόρα αποτελέσματα.

Εξαιρετικές οι ερυθρόλευκες στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος

Συγκεκριμένα, την πρώτη αγωνιστική με αντίπαλο τον Μίλωνα, η Ελευθεριάδου στο πρώτο σετ με ωραία επίθεση από την πίσω ζώνη, από το 6-2 έκανε το 9-5, με τελικό σκορ 25-11 υπέρ του Ολυμπιακού.

Οι «ερυθρόλευκες» έμειναν πίσω στο δεύτερο σετ (0-6), όμως κατάφεραν να μειώσουν σε δύο περιπτώσεις στο -2 (4-6 και 11-13). Στη συνέχεια η πρώην αθλήτρια της Άθλησης ηγήθηκε των επιθετικών προσπαθειών της ομάδας της που βρήκε ρυθμό και έφτασε στην ισοφάριση, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο μέχρι το 18-18 και τελικά τον Ολυμπιακό να παίρνει το σετ με 26-24.

Στο τρίτο σετ με ανεβασμένη ψυχολογία οι Πειραιώτισσες δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο. Το 8-4 του ξεκινήματος, έγινε γρήγορα 13-8 και στη συνέχεια 18-8. Δύο νέοι άσσοι από την Ελευθεριάδου για το 21-11 σφράγισαν ουσιαστικά τη νίκη των ερυθρολεύκων με 25-13.

Νικηφόρο πέρασμα από το Αιγάλεω

Με πολύ καλή εμφάνιση οι κορασίδες του Ολυμπιακού νίκησαν το Αιγάλεω την τρίτη αγωνιστική. Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά που χάρη σε μονό μπλοκ και άσσο της Ελευθεριάδου πήραν κεφάλι στο σκορ με 3-11. Το δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός το κατέκτησε με 14-25 και στο τρίτο σετ  πήρε το προβάδισμα με 9-11. Η Ελευθεριάδου από το σερβίς έβαλε δύσκολα στην αντίπαλη υποδοχή, γεγονός που οδήγησε τις Πειραιώτισσες σε επιμέρους σκορ 1-10, για το 10-21 τελειώνοντας εκεί ουσιαστικά τον αγώνα με τελικό σκορ 17-25.

Καθοριστική η συμβολή της Ελευθεριάδου και στο Περιστέρι

Στην εκτός έδρας αναμέτρηση με το Περιστέρι για την 5η αγωνιστική, καθοριστική ήταν για άλλη μια φορά η συμβολή της. Με επιμέρους 6-1 και με μπλοκ της Ελευθεριάδου, η ομάδα του Πειραιά άνοιξε τη διαφορά στο 18-8. Στη συνέχεια, το όμορφο πλασέ από τη Δαγρέ και το τρίτο μονό μπλοκ της Ελευθεριάδου έφεραν το 25-18.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός είχε ξανά το προβάδισμα, με την όμορφη επίθεση της νεαρής αθλήτριας να τον φέρνει μια «ανάσα» από την κατάκτηση (21-12) και τελικό αποτέλεσμα 25-17.

Στο τελευταίο σετ η Ελευθεριάδου ξανά με ωραίο τελείωμα έφερε την ομάδα της στο +8 (15-7) και άλλη μια εύκολη νίκη με 25-14.