Τεράστια νίκη του ΓΑΣ στην Αργυρούπολη

11/12/2011 - 15:52

Εξαιρετικής σημασίας νίκη πέτυχε ο ΓΑΣ Λέσβου στην 5η Αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β' Εθνικής στο Βόλεϊ των ανδρών, μέσα στην έδρα της Αργυρούπολης με 1-3 σετ, σε ένα συγκλονιστικό αγώνα που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον από την αρχή μέχρι το τέλος.

Η ομάδα του Σωκράτη Γιακουμή πήρε έτσι βαθιά βαθμολογική ανάσα και παράλληλα την απαραίτητη ψυχολογία για τη δύσκολη συνέχεια, αποδεικνύοντας πως ο ΓΑΣ Λέσβου διαθέτει όλα τα εχέγγυα για να πετύχει τους φετινούς του στόχους, απέναντι στους αξιόμαχους αντιπάλους μιας εθνικής κατηγορίας.

Ο αγώνας δεν ξεκίνησε καλά για τον ΓΑΣ, που έχασε το πρώτο σετ από την Αργυρούπολη με 25-21. Στη συνέχεια όμως, οι παίκτες του Γιακουμή ήταν ασταμάτητοι. Έχοντας δυσκολέψει το σερβίς τους κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 1-1, παίρνοντας το δεύτερο σετ (22-25). Ο ΓΑΣ Λέσβου έδειχνε ανίκητος και πέρασε μπροστά στο σκορ 1-2 σετ, κάνοντας εκπληκτικό εμφάνιση στο τρίτο σετ, κερδίζοντας το με 18-25.

Το τέταρτο σετ ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν για το come back και τον ΓΑΣ Λέσβου να καταθέτει ψυχή στο παρκέ της Αργυρούπολης, κατακτώντας το σετ με 24-26 και πανηγυρίζοντας έξαλλα μια τεράστιας σημασίας νίκη.